Prekyba
Mokykla verčia mokėti
Būtiniausioms mokyklinėms prekėms moksleivių tėvai išleidžia ir paskutines santaupas
![]() |
Dauguma klaipėdiečių į prekybos centrus suplūsta paskutinėmis rugpjūčio dienomis, todėl renkantis prekes dažnai tenka ir pasistumdyti. Vytauto Liaudanskio nuotrauka |
Artėjant rudeniui daugelį šešiamečių septynmečių klaipėdiečių tėvų labiausiai jaudina ne tai, ar vaikui patiks mokytis, kaip jis pritaps naujoje aplinkoje arba kaip atžalai seksis sutarti su bendraklasiais, bet kiek kainuos sūnų ar dukrą paruošti mokyklai. Su šia problema kasmet susiduria ir vyresniųjų klasių moksleivių tėvai. Vykdydami vis didėjančius, kartais net absurdiškus mokytojų reikalavimus ir siekdami palengvinti vaikui mokymosi procesą, klaipėdiečiai mokyklinėmis prekėmis prekiaujančiose parduotuvėse, prekybos centruose ir knygynuose kartais palieka visas santaupas.
Iš anksto neperka
Pasak kalbintų prekybininkų, didžiausio pirkėjų antplūdžio paprastai sulaukiama nuo rugpjūčio iki rugsėjo vidurio. Vieniems atrodo, kad klaipėdiečiai tyčia laukia, kol mokyklinės prekės atpigs ir, aprūpinant jomis vieną ar kelias atžalas, pavyks bent kiek sutaupyti. Kitų nuomone, klaipėdiečiams paprasčiausiai nėra kur skubėti. Prekių deficitas – jau praeitis, todėl bet kuriuo momentu galima įsigyti pageidaujamą ar būtiną kanceliarinę priemonę, dažniausiai ilgai ieškoti netenka ir reikalingų vadovėlių. Treti aiškina, kad uostamiesčio gyventojai iš anksto nenori leisti pinigų įvairiems pratybų sąsiuviniams ar specifinėms raštinės prekėms, pavyzdžiui, skriestuvų rinkiniui. Prasidėjus mokslo metams, neretai paaiškėja, kad reikalingos kitų autorių metodinės priemonės, matlankiams teks palaukti iki kitų metų, o nupirkti sąsiuviniai… netinkamos spalvos.
Todėl prieš pat rugsėjo pirmąją arba iš karto po jos besirenkantiems reikalingas prekes pagal klasės auklėtojos sudarytą arba parduotuvėje rastą sąrašą tėveliams tenka pasistumdyti prie lentynų, stovėti ilgiausiose eilėse.
Konkurencija didėja
Prekybininkai vis atkakliau konkuruoja tarpusavyje. Mokyklinėmis prekėmis prekiaujama ne tik specializuotose parduotuvėse, bet ir prekybos centruose ir net kai kuriuose knygynuose. “Pirkėjams tai labai patogu – užėję pratybų sąsiuvinių, jie čia pat gali įsigyti ir rašiklių, pieštukų, flomasterių, aplankalų, segtuvų, sąsiuvinių, piešimo albumų bei kitų smulkių prekių. Jeigu reikia tik būtiniausių kanceliarinių priemonių, šeimai nereikės specialiai važiuoti į kitą parduotuvę, stumdytis eilėse ir gaišti laiką. Tiesa, knygyne prekės truputį brangesnės”, – sakė Taikos prospekte esančio knygyno “Vaga” vedėja Ramutė Linkienė.
Prekybos centrai nenusileidžia – kai kuriuose galima įsigyti tiek pirmos, tiek dvyliktos klasės moksleiviams skirtų matematikos, fizikos, istorijos, lietuvių kalbos ir kitų dėstomųjų dalykų pratybų sąsiuvinių, vadovėlių, įvairių užsienio kalbų žodynų.
Norėdami išlaikyti pirkėją kai kurie prekybininkai kasmet po truputį mažina kainas, organizuoja išpardavimus. Kiti laikosi nuostatos, kad už kokybę reikia mokėti, ir kainų nemažina.
Kainos skiriasi
Kanceliarinių prekių pasiūla yra didžiulė, kasmet sąsiuvinių, rašymo, piešimo, braižymo priemonių, kuprinių asortimentas vis labiau plečiasi. Kai kurios gaminamos Lietuvoje, kitos atvežamos iš Prancūzijos, Vokietijos, Olandijos, Čekijos, Vengrijos, Italijos, Estijos, Rusijos, Kinijos, Indonezijos. Europos šalyse pagamintos prekės yra geresnės ir brangesnės.
Mūsų šalyje daugiausiai gaminama vadovėlių aplankalų, pažymių knygelių, pirmokams skirtų ir natų sąsiuvinių, piešimo albumų. Kiti sąsiuviniai dažniausiai importuojami iš kaimyninių valstybių – Estijos, Rusijos, Baltarusijos, nes lietuviškas popierius brangesnis.
Nuo rugpjūčio pradžios įvairiose prekybos vietose vykstančiose vadinamosiose mokyklinių prekių mugėse tušinuką, plunksnakotį (skirtingus dešiniarankiams ir kairiarankiams) galima įsigyti tiek už vos kelis centus, tiek už keliasdešimt litų. Ploniausi 12 lapų sąsiuviniai kainuoja nuo 5 iki 20 centų, storesni – nuo 0,39 Lt. Dvylikos spalvų pieštukų ar flomasterių rinkinio, 10 lapų piešimo albumo kaina gali svyruoti nuo keliasdešimties centų iki kelių litų. Už pažymių knygelę tektų sumokėti maždaug 45-60 centų. Tuščias ar užpildytas penalas kainuotų nuo kelių iki šimto litų. Kuprinių kainos uostamiesčio parduotuvėse taip pat įvairios: nelabai pasiturinti šeima jų gali rasti ir už septynis litus, turtingesni iš aukštos kokybės medžiagų pasiūtą, vaiko stuburą tausojančią kuprinytę išsirinktų ir už 150-230 litų. Pasak prekybos įmonės “Kardažolė” savininkės Nijolės Cygankovos, anksčiau prekiauta ir gerokai per du šimtus kainavusiomis kuprinėmis, tačiau, racionaliai mąstant, tai yra per brangu – labai geros kokybės kuprinę galima įsigyti ir už 80 litų.
“Office 1” prekybos centro vadovas Darius Butvydas mano, kad pradinukams labiausiai tinka portfelio formos kuprinės, nes jos negilios – vaikas greitai ras reikalingą rašymo, piešimo ar kitokią priemonę.
Nors klaipėdiečiai kaip įmanydami stengiasi taupyti, prekybininkai pastebėjo, kad retas išsiverčia su vienu šimtu litų, ypač jeigu šeimoje auga keli mokinukai. Dažniausiai tenka matyti pirkėjų kumščiuose užgniaužtas kelias šimtines – iš “kojinės” ištrauktas santaupas.
Kolekcijos paklausios
Kai kuriose specializuotose parduotuvėse, prekybos centruose galima rasti ir specialių mokyklinių prekių rinkinių. Komplekto prekės būna paženklintos ryškiomis firminėmis emblemomis.
Tačiau spalvingų kolekcijų mokyklinės priemonės yra kiek brangesnės: pavyzdžiui, “VP Market” tinklo parduotuvėse “Žmogus voras” komplekto penalas kainuoja 15,99, drožtukas – 7,99, dėžutė sumuštiniams – dešimt litų.
“Office 1” prekybos centre stilingą “Honda” kolekcijos kuprinę galima įsigyti už 38 litus, rankinę – už 31 Lt, penalą su užtrauktuku – vos už 5 Lt, dėklas piešiniams kainuos trylika litų. Be kitų mokyklinių reikmenų, čia galima įsigyti net tos pačios firmos skėtį. Jo kaina – 25 litai.
Ryškios komplektinės priemonės greitai patraukia vaikų dėmesį ir kurį laiką priverčia juos su malonumu mokytis.
Urmu neperka
Pasak raštinės reikmenų bendrovės “Alma” prekybos vadovės Rimos Žukauskienės, prekybos centrams pradėjus prekiauti mokyklinėmis priemonėmis, kai kurių klaipėdiečių sąmonėje tvirtai įsišaknijo nuomonė, kad ten prekės pigesnės negu specializuotose parduotuvėse. Todėl, kai pastarosiose kainos kiek sumažėja ar net nukrenta žemiau didžiųjų prekybos tinklų nustatytų kainų, žmonės tai retai pastebi. Šio parduotuvių tinklo vadovai bandė konkuruoti su prekybos centrais mažindami kainas, tačiau tai nepasiteisino – pirkėjų nei padaugėjo, nei sumažėjo. “Mūsų kredo: ne pigios, bet kokybiškos prekės. Gal todėl čia apsiperka turtingesni klaipėdiečiai. Kiti vis dar žvalgosi, lygina kainas”, – sakė R. Žukauskienė.
Anot prekybos vadovės, dabar žmonės retai perka daug mokyklinių prekių, ateičiai sąsiuvinių nekaupia. Jai pritarė ir centre įsikūrusios kanceliarinių prekių parduotuvės “Kardažolė” savininkė. “Tėveliai paprastai laukia pirmųjų pamokų, kada mokytojai tiksliai nurodo, kokių braižymo, piešimo priemonių, sąsiuvinių reikės tais mokslo metais. Kartais pasitaiko ir keistų reikalavimų: tėvai nupirko vaikui sąsiuvinių žaliais viršeliais, o vėliau paaiškėja, kad reikėjo raudonais, nes taip neva lengviau atskirti skirtingų klasių mokinių sąsiuvinius. Ką darysi – tenka pirkti. Žinoma, mes tuo patenkinti, tačiau pirkėjams tai – papildomos išlaidos,” – sakė N. Cygankova.
“IKI”, “Ikiuko” ir “Pigiau grybo” operatoriaus UAB “Palink” vadovai priešingai, pastebėjo, kad nemažai žmonių mokyklinėmis prekėmis apsirūpina mažiausiai pusmetį į priekį. Apie tai liudija staigus pirkimo sumažėjimas nuo rugsėjo vidurio, kai išpardavimas baigiasi. Tik maždaug po šešių mėnesių mokyklinių prekių paklausa šiek tiek išauga.
Vadovėliai brangūs
Pasak kalbintų prekybininkų, vyresniųjų klasių moksleiviai mokyklinėms prekėms paprastai išleidžia mažiau pinigų negu pirmokų tėveliai. Jie dažniausiai tik papildo sąsiuvinių atsargas, perka atlasų, pratybų sąsiuvinių, kurių kainos svyruoja nuo kelių iki keliolikos litų, vadovėlių. Pastarieji, anot knygynų darbuotojų, nėra labai populiari prekė, nes yra ganėtinai brangūs – vienas kainuoja nuo 20 litų. Anot knygyno “Vaga” vedėjos Ramutės Linkienės, daugiausiai vadovėlių nuperkama pavasarį, kai su biblioteka reikia atsiskaityti už pamestą ugdymo priemonę.
“Baltų lankų” knygyno direktorė Ieva Bagočienė dienraščiui teigė, kad vis dėlto atsiranda vaikų sveikata itin besirūpinančių tėvų, kurie negaili pinigų antram vadovėlių komplektui – tuomet atžalai nereikia sunkių knygų kasdien tampyti į mokyklą ir atgal.
Sąrašai – populiarūs
Pirmokų tėvai dažniausiai apsiperka pagal iš anksto sudarytą sąrašą. Jų galima rasti tik kai kuriose uostamiesčio parduotuvėse. UAB “Palink” rinkodaros skyriaus vadovo Roberto Šuliausko teigimu, prekybos centrų darbuotojai tokių sąrašų nesudarinėja, nes tai – gana sudėtinga ir nenaudinga: skirtingų mokyklų, klasių moksleivių poreikiai yra kitokie, skiriasi ir dėstymo metodika, reikalingų mokyklinių prekių skaičių ar jų rūšį sunku nustatyti, todėl mokiniai turėtų vadovautis mokytojų patarimais. Pastebėta, kad dauguma “Iki”, “Hyper Maxima”, “Rimi” prekybos centrų pirkėjų ateina su klasės vadovų sudarytais sąrašėliais.
Bendrovės “Alma” prekybos vadovė dienraščiui pasakojo, kad šio tinklo parduotuvėse esantys pirmokėliams rekomenduotinų rašymo, piešimo ir kitų priemonių sąrašai gelbsti prekių gausybėje pasimetančius tėvelius. Anot R. Žukauskienės, jie sudaryti pagal Švietimo skyriaus inspektorių rekomendacijas. Ilgainiui sąrašai yra pakoreguojami, nes keičiasi mokytojų reikalavimai. Pasitaiko, kad tėvai neįperka kai kurių mokyklinių priemonių – moteris pastebėjo, kad nemažai uostamiesčio mokytojų būtent brangesnes prekes nurodo kaip būtinas. Pavyzdžiui, reikalauja tapyti tik voverės plauko kokybiškais, bet brangiais teptukais. Tada bandoma parinkti pigesnę prekę, kartais tėvai iš viso atsisako kai kurių pirkinių.
Žinoma, pasitaiko ir tokių tėvelių, kurie dar ne tik rašyti, bet ir teisingai rašiklį rankoje laikyti nemokančioms atžaloms perka keliasdešimt litų kainuojantį plunksnakotį ar tušinuką, teigė N. Cygankova.
Vilioja skirtingai
Uostamiesčio prekybos centrai pirkėjų antplūdžio susilaukė jau rugpjūčio pradžioje. R. Šuliausko teigimu, kiekvienais metais parduodama vis daugiau įvairių pavadinimų prekių. Populiarios tiek pigios, tiek brangesnės kanceliarinės priemonės iš Vokietijos, Prancūzijos, Italijos. Jos itin didelę paklausą turi didmiesčiuose. Rinkodaros skyriaus vadovas mano, kad prekybos centruose apsipirkti yra ir pigiau, ir greičiau. “Specializuotų parduotuvių nėra daug, o čia vienoje vietoje galima įsigyti visko, ko tik reikia mokyklinio amžiaus vaikui, net sportinę avalynę, todėl pirkėjai sutaupo nemažai laiko. Be to, užsukus atžalai reikalingų sąsiuvinių, pieštukų, kuprinės, kartu perkama ir maisto produktų. Tokiu būdu pritraukiame daugiau pirkėjų”, – sakė vyras.
Specializuotų parduotuvių vadovai, norėdami prisivilioti kuo daugiau pirkėjų, organizuoja papildomas akcijas, loterijas, taiko nuo 3 iki 10 procentų nuolaidas nuolatiniams arba urmu perkantiems klientams, dalija smulkias dovanėles – firminius tušinukus, pieštukus, lipnius lapelius ar saldainius.
Naujausi komentarai