Muitinė: pernai papildomai priskaičiuotų muitų ir mokesčių dydis sudaro beveik 20 mln. eurų Pereiti į pagrindinį turinį

Muitinė: pernai papildomai priskaičiuotų muitų ir mokesčių dydis sudaro beveik 20 mln. eurų

2025-07-01 12:01

Praėjusiais metais po muitininkų patikrų dėl prekių įmonėse papildomai priskaičiuota muitų ir mokesčių už daugiau nei 20 mln. eurų, pranešė Muitinės departamentas (MD).

Muitinė: pernai papildomai priskaičiuotų muitų ir mokesčių dydis sudaro beveik 20 mln. eurų
Muitinė: pernai papildomai priskaičiuotų muitų ir mokesčių dydis sudaro beveik 20 mln. eurų / ELTOS nuotr.

Kaip teigiama MD pranešime spaudai, 2024 metais po prekių išleidimo buvo patikrinta 14 237 prekių muitinė vertė – tai sudarė 1,87 proc. visų importo procedūroms deklaruotų prekių. Papildomai priskaičiuota daugiau kaip 16,3 mln. eurų importo muitų ir mokesčių.

„Be to, atliekant ūkio subjektų tikrinimus įmonėse, dėl muitinės vertės papildomai priskaičiuota dar apie 3,5 mln. eurų muitų ir mokesčių – bendras papildomai priskaičiuotų muitų ir mokesčių dydis dėl muitinės vertės sudaro beveik 20 mln. eurų. Tiesa, pasitaiko ir atvejų, kai deklarantui grąžinama permoka“, – teigiama MD pranešime spaudai.

Lietuvos muitinėje prekių muitinės vertės kontrolė atliekama dviem etapais – tiek importo deklaracijos įforminimo metu, tiek ir atliekant įformintų deklaracijų tikrinimus, ūkio subjektų ūkinės-komercinės veiklos patikrinimus.

MD nurodo, kad nors didžioji dalis importuotojų sąžiningai deklaruoja prekių vertę, iššūkių kelia tendencijos, tokios kaip dirbtinai sumažintos smulkių siuntų vertės elektroninėje prekyboje. Europos Komisijos (EK) vertinimu, Europos Sąjungos (ES) mastu net apie 65 proc. smulkių siuntų yra dirbtinai sumažintos vertės.

Lietuvos muitinėje tokio masto pažeidimų dėl apgaulingos vertės deklaravimo nefiksuojama, tačiau ir Lietuvoje bandoma slėpti tikrąją faktiškai sumokėtą kainą už prekę.

„Elektroninės prekybos augimas yra didelis iššūkis viso pasaulio muitinėms, neišskiriant ir Lietuvos muitinės. Turimi muitinės resursai yra nepakankami deklaruojamų sandorių tikrinimui, todėl ieškoma būdų ir priemonių užtikrinti muitinės kontrolę kitaip. Ateityje numatoma ženkliai didesnė elektroninių platformų atsakomybė“, – nurodo MD.

EK planuoja pilotinį projektą, skirtą elektroninės prekybos priežiūrai, naudojant duomenis, numatomus kaupti Europos muitinės duomenų mainų platformoje. Platforma leis atlikti ES masto rizikos analizę, padedant kovoti su sukčiavimu.

Liepos 1-ąją sukanka 57 metai nuo ES muitų sąjungos sukūrimo. Ši sąjunga įkurta 1968 m., ji leidžia laisvai judėti prekėms tarp valstybių narių, taiko bendrus tarifus trečiųjų šalių prekėms ir gina ES vidaus rinką. Lietuvos muitinė šiai sąjungai priklauso nuo 2004 m. 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra