Ką tai rodo apie mūsų visuomenę ir ką tai reiškia organizacijoms, plačiau pakomentavo VMI vadovės pavaduotojas Martynas Endrijaitis.
– „Blue/Yellow“ jau trečius metus sulaukia daugiausia gyventojų paramos. Kaip parama šiai organizacijai atrodo, lyginant su kitais?
– Jau ne pirmus metus šiai organizacijai gyventojai paskiria daugiausiai paramos. Šiais metais taip pat matome didelius skaičius – apie 2 mln. eurų paramos yra skirta būtent Ukrainai. Gyventojai tikrai aktyviai teikia paramą Rusijos užpultai šaliai.
– O kaip tas aktyvumas keitėsi, skiriant GPM dalį per pastaruosius kelerius metus?
– Gyventojai, jeigu kalbėtume apie patį paramos pateikimą – teikia vis aktyviau. Šiais metais apie 34 mln. eurų yra skirti paramai. Praėjusiais metais suma buvo panaši – taip pat virš 30 mln. eurų. Dar ankstesniais metais – apie 28 mln. Tai matome tendenciją, kad gyventojai aktyviau teikia. O apie pačius subjektus, kurie daugiausia gauna paramos, pastebime, kad trejetukas išlieka panašus: parama Ukrainai, „Mamų unija“, Rimanto Kaukėno paramos fondas. Tai organizacijos, kurios jau ne vienerius metus patenka tarp trijų daugiausiai gaunančių paramą.
– Kokią įtaką GPM parama turi nevyriausybinių organizacijų veiklai?
– Žinoma, situacijų būna įvairių, bet kuo didesnę paramos sumą gyventojai skiria, tuo labiau prisideda prie tos organizacijos veiklos. Gyventojų parama yra tikrai svarbi. Atkreipsiu dėmesį, kad paramos gavėjas taip pat turi pateikti metinę paramos panaudojimo ataskaitą. Ją reikia pateikti už metus iki kitų metų gegužės 15 dienos. Tai labai svarbu – ne tik gauti paramai, bet ir nepamiršti pateikti atitinkamą dokumentą.
Gyventojai apskritai gali teikti įvairiems paramos gavėjams: tiek profesinėms sąjungoms, tiek politinėms partijoms. Nuo šių metų yra naujas pakeitimas – paramos gavėjai turi turėti nevyriausybinės organizacijos žymą Registrų centre. Kai kalbame apie paramos skyrimą, tai yra apie 1,2 proc. nuo gyventojų pajamų mokesčio sumos, pagalba gali būti skiriama nevyriausybinėms organizacijoms, kurios turi vadinamąją nevyriausybinės organizacijos žymą Registrų centre.
– Kokie dar sektoriai sulaukia paramos?
– Taip pat – senelių globos, nepilnamečių vaikų globos ir gyvūnėlių globos namai. Šios sritys paprastai sulaukia daugiausia gyventojų dėmesio.
– Kurių miestų gyventojai aktyviausiai skiria savo GPM dalį nevyriausybinėms organizacijoms?
– Apskritai – visuose regionuose, bet, žinoma, didžiausios sumos paprastai būna didžiuosiuose miestuose. Kalbant apie pačią sumą, tai kažkur apie 60 eurų yra vidutinė paramos suma, kurią gyventojas skiria. Žinoma, šios sumos priklauso nuo gyventojų gautų pajamų, nes skaičiuojama nuo gyventojo pajamų mokesčio. Bet, pavyzdžiui, galiu pasakyti – didžiausia paramos suma, kurią vienas gyventojas yra skyręs, viršija šimtą tūkstančių eurų. Tai atitinkamas paramos gavėjas yra sulaukęs ir tokios sumos.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Kaip gyventojai gali sužinoti, kur ir kaip panaudojami jų skirti pinigai?
– Pirmiausia – atitinkamų paramos gavėjų internetiniuose puslapiuose. Dauguma gavėjų savo puslapiuose skelbia apie savo veiklą, kam ir kaip yra panaudojami pinigai. Taip pat dauguma subjektų skelbia metines ataskaitas, kur galima rasti visą informaciją. Paprasčiausias būdas – sekti to paramos gavėjo informaciją, pasidomėti kam ir kaip panaudojami pinigai.
O apskritai, pats paramos gavėjų sąrašas yra Mokesčių inspekcijos puslapyje – įvedus arba pavadinimą, arba atitinkamą kodą, sistema parodo, ar atitinkamas asmuo turi paramos gavėjo statusą ir ar jam gali būti pervesti pinigai.