Gegužės 1-oji išliks švenčių sąraše Pereiti į pagrindinį turinį

Gegužės 1-oji išliks švenčių sąraše

2025-04-29 17:30

Seimas antradienį nesutiko išbraukti Gegužės 1-osios iš šventinių dienų sąrašo.

Gegužės 1-oji išliks švenčių sąraše
Gegužės 1-oji išliks švenčių sąraše / T. Biliūno / BNS nuotr.

Po pateikimo už liberalų siūlymą atsisakyti Tarptautinės darbo dienos kaip valstybinės šventės ir ją iš Darbo kodekso perkelti į Atmintinų dienų įstatymą balsavo 23 parlamentarai, prieš buvo 33, dešimt susilaikė.

Projektą pristatęs Simonas Gentvilas sakė, kad Lietuva yra antra valstybė Europoje pagal šventinių dienų skaičių, daugiau jų – 17 – esą turi tik Rumunija.

Anot liberalo, projektas parengtas atsižvelgiant į Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio siūlymą Sausio 13-ąją, Laisvės gynėjų dieną, padaryti nedarbo diena.

„Turime atsisakyti kurios nors kitos nedarbo dienos“, – tvirtino S. Gentvilas.

Jis sakė, kad Gegužės 1-oji neturi gilių šventimo tradicijų Lietuvoje, tai tiesiog nedarbo diena.

„Man atrodo, kad nei šiandieninis jaunimas, nei šiek tiek paaugęs jaunimas turi susiformavusių tradicijų, ką veikiame mes gegužės 1 dieną (...) Gal yra profesinių sąjungų paminėjimai, gal yra kairesnių politinių partijų paminėjimai, bet platesnėje visuomenėje neturime susiformavusių tradicijų tai, kas yra būdinga kitoms šalims“, – teigė jis ir klausė, kiek salėje sėdinčių parlamentarų planuoja gegužės 1-ąją būti prie grilio, o kiek iš jų dalyvaus renginiuose.

Be to, pasak liberalo, kiekviena nedarbo diena atima pajamų iš valstybės.

„Valstybė turi rinktis, arba kelti mokesčius, arba dirbti viena diena ilgiau“, – tvirtino jis.

Kitas liberalas Viktoras Pranckietis tvirtino, kad tai sovietmečio šventė, kai žmonės per prievartą būdavo varomi į demonstracijas. Jis prisiminė, jog būdamas studentu tam, kad galėtų nedalyvauti Gegužės 1-osios minėjime, aukodavo kraujo.

„Man tai kruvina diena“, – sakė jis.

Socialdemokratas Algirdas Sysas atmetė teiginius, kad lietuviai turi per daug šventinių dienų. Anot jo, reikėtų paskaičiuoti kiek šventinių dienų sutampa su savaitgaliais.

Jis taip pat ragino nelyginti Gegužės 1-osios ir Sausio 13-osios.

„Nereikia lyginti Gegužės 1-osios šventės ir Sausio 13-osios įvykių, nes tai yra Lietuvos kova už nepriklausomybę, jokia tai šventė“, – sakė A. Sysas.

Gegužės 1-ąją Seimas šventine diena paskelbė 2001 metais. Anksčiau ne kartą bandyta ją išbraukti iš šventinių dienų sąrašo, bet pasiūlymas nesulaukdavo reikiamo palaikymo.

Dabar iniciatyva atgimė Seimo pirmininkui Sauliui Skverneliui siūlant Sausio 13-ąją, Laisvės gynėjų dieną, paskelbti švente. Vyriausybė tam yra pritarusi, tačiau ji mano, kad reikėtų atsisakyti ne Gegužės 1-osios kaip nedarbo dienos, o lapkričio 2-osios, Vėlinių dienos.

Šiuo metu Darbo kodekse įrašyta 16 švenčių dienų, per kurias paprastai nedirbama, iš jų trys sutampa su savaitgalio dienomis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra