SADM iš esmės pritaria siūlymui dėl tryliktosios pensijos, tačiau siūlo jį tobulinti | kl.lt

SADM IŠ ESMĖS PRITARIA SIŪLYMUI DĖL TRYLIKTOSIOS PENSIJOS, TAČIAU SIŪLO JĮ TOBULINTI

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) iš esmės pritaria buvusių Seimo narių Vandos Kravčionok ir Zbignevo Jedinskio siūlymui mokėti 200 eurų dydžio tryliktąją pensiją, tačiau siūlo projektą tobulinti.

SADM parengtoje išvadoje, kurią Vyriausybė turėtų svarstyti kitą savaitę, siūloma reguliavimą nustatyti ne Vienkartinės išmokos socialinio draudimo pensijų ir šalpos išmokų gavėjams įstatyme, o naujame įstatyme, nes skiriasi tikslai.

„Vienkartinė išmoka buvo skirta sušvelninti neigiamas COVID–19 pasekmes, o kasmetinė tryliktoji pensija – mažinti socialinę atskirtį. Taip pat galėtų būti pažeisti teisėti lūkesčiai į vienkartinę išmoką tų asmenų, kurie pensiją ar šalpos išmoką pradėjo gauti 2020 metų rugsėjo ar vėlesnį mėnesį“, – teigia ministerija.

SADM taip pat siūlo nustatyti diferencijavimo pagal gaunamų pajamų dydį mechanizmą ir numatyti, kada ji nebūtų skiriama – apie 90 tūkst. asmenų, pasak ministerijos, kartu su socialinio draudimo pensijomis iš valstybės biudžeto gauna papildomas pensinio pobūdžio išmokas – valstybines pensijas, rentas, be to, asmenys gali dirbti ir turėti su darbu susijusių pajamų.

Pasak ministerijos, tryliktosios pensijos dydį reikėtų susieti su rodikliu ar baziniu dydžiu, kuris yra indeksuojamas (pavyzdžiui, minimalių vartojimo poreikių dydžiu, socialinio draudimo bazine pensija) arba nustatyti atskirą jos indeksavimo mechanizmą.

Ministerijos teigimu, būtų tikslinga nustatyti sąlygas ar aplinkybes, kurioms esant tryliktoji pensija nebūtų mokama.

„Valstybėje susidarius itin sunkiai ekonominei, finansinei padėčiai ir nevertinant jokių makroekonominių rodiklių, mokant tryliktąją pensiją, kiltų pavojus viešųjų finansų tvarumui ir fiskalinei drausmei“, – teigia ministerija.

Taip pat siūloma keisti šios išmokos pavadinimą į socialinio draudimo pensijos ar šalpos išmokos priedą. Ministerijos teigimu, tryliktosios pensijos pavadinimas „sukelia lūkestį gauti tokio pat dydžio pensiją, kokia buvo mokama kiekvieną mėnesį.”

„Be to, teisę gauti tryliktąją pensiją įgytų ne tik pensijų, bet ir šalpos kompensacijų, taip pat kompensacijų už ypatingas darbo sąlygas gavėjai“, – teigia ministerija.

SADM siūlo įstatymo projektą svarstyti kartu su 2022 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektu, nes papildomų lėšų poreikis sudarytų apie 180 mln. eurų.

ELTA primena, kad ankstesnis Seimas po pateikimo pritarė siūlymui dėl 13-osios pensijos.

Tuometiniai valdantieji teigė, kad tryliktoji pensija padėtų skatinti vartojimą, tačiau siūlymą kritikavo ekonomistai ir tuometinė opozicija.

Rašyti komentarą
Komentarai (4)

Algis

Nesąmonė ta papildoma pensija. Juk dabar pensininkai vieninteliai ramūs dėl pinigų, ir jie tikrai nebadauja. Ir dar vaikams ir anūkams padeda.

Špygą jūs dabar gausit

o ne tryliktą pensiją. Liberalkonservams reikia pinigų Austėjos bizniui plėsti ir pedams remti.

pastebejimas

tie 200-euru kuriuos išdalino visiems, buvo skirti kaukėms ir dezinfekcinem priemonėm nusipirkti, kodėl žmonės turėjo juos pirkti už savas lėšas įdomu kiek seimunai pasiskiria pinigų kanceliarinem prekės įsigyti, tikrai ne šimtais eurų, o kaukes prvalejo dalinti nemokamai, jei norėjo, kad žmonės jas užsidėtu,o dabar biznį padarė ir baudas dar uždėjo,nesidomejo,kad žmogus gal neturėjo už ką nusipirkti, begedziai, karantinas nesibaigs greitai tai nors švenčių proga padovanokit žmonems nors po 100-euru kaukėm pirkti šitiek metų seime kėdę tryne seni seimunai-pensininkai nepasigedijo net rentos paprašyti prieš išeidami, garbe zurnalistam,kurie pagarsino šių nuzmogejusiu asmenų norą
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS