Saulės ir vėjo energetika savivaldybių įmonėms – vis dar neišnaudotas potencialas Pereiti į pagrindinį turinį

Saulės ir vėjo energetika savivaldybių įmonėms – vis dar neišnaudotas potencialas

2025-04-04 09:45 klaipeda.diena.lt inf.

Nors verslui investicijos į atsinaujinančią energetiką nėra naujiena, viešajame sektoriuje tvarios elektros gamybos projektai pradeda populiarėti tik dabar. Pasak nacionalinio plėtros banko ILTE ekspertės, atsinaujinančios energetikos išteklių projektams (AEI) skirtos paskolos sudaro palankias sąlygas žaliosios energijos gamybos spendimams, o jų ilgalaikė ekonominė ir ekologinė nauda gali tapti reikšmingu viešojo sektoriaus pranašumu ateityje.

Tvarūs sprendimai viešajam sektoriui

Pasak ILTE klientų ir finansavimo sprendimų vadovės, valdybos narės Giedrės Gečiauskienės, investicijos į AEI projektus ne tik prisideda prie žaliųjų tikslų, bet ir padeda spręsti konkrečius ekonominius iššūkius, su kuriais susiduria viešojo sektoriaus įmonės.

„Viešojo sektoriaus įmonės, lygiai taip pat kaip ir privačios, turi galimybę pasinaudoti AEI paskolomis ir įgyvendinti saulės elektrinių vystymo projektus, kurie leidžia sumažinti elektros energijos kaštus ir užtikrinti tvaresnę veiklą. Tai puiki galimybė tiek ekologiniu, tiek ekonominiu požiūriu“, – sakė G. Gečiauskienė.

Šių projektų naudą puikiai supranta ir patys savivaldybių įmonių atstovai, kurie ieško būdų, kaip sumažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro ir stabilizuoti paslaugų kainas vietos gyventojams.

„Dauguma savivaldybių įmonių kasmet patiria didelius elektros energijos kaštus. Įmonės, kurios pasirenka investuoti į AEI, siekia sumažinti šias išlaidas ir pasiekti ilgalaikį ekonominį naudingumą. Todėl saulės ir vėjo elektrinės, nors ir reikalauja pradinių investicijų, gali tapti strategiškai svarbiu žingsniu siekiant tvarumo ir efektyvumo“, – teigė G. Gečiauskienė.

Giedrė Gečiauskienė. Partnerio nuotr.

Investicija, kuri atsiperka

Pasak G. Gečiauskienės, nors viešojo sektoriaus įmonės dar atsargiai vertina finansavimą AEI projektams, jau yra tokių, kurios pasinaudojo šia galimybe – viena jų yra Šakių rajone veikianti vandentvarkos įmonė „Šakių vandenys“. Įmonė sieks įgyvendinti saulės elektrinių projektą, pasinaudojusi ILTE teikiamomis AEI paskolomis juridiniams asmenims. Įmonės direktorius Kęstutis Vilkauskas teigia, kad investicija į atsinaujinančius energijos šaltinius yra ilgalaikis įmonės tikslas.

„Vandentvarkos įmonės turi užtikrinti paslaugų tiekimo stabilumą ir išlaikyti mažas kainas. Didžiausia mūsų išlaidų dalis – elektros energijos kaštai, todėl saulės elektrinės tapo labai patraukliu sprendimu“, – sakė K. Vilkauskas.

Pasak įmonės vadovo, projektai buvo suplanuoti seniai, tačiau dėl ribotų finansinių galimybių jų įgyvendinimas buvo sudėtingas.

ILTE siūlomas saulės, vėjo elektrinių įrengimo, statybos bei įsigijimo iš parko finansavimas suteikia galimybę pasiekti tvarumo tikslus, padeda sumažinti iškastinio kuro naudojimą ir skatina pereiti prie švaresnės energijos.

„Ieškodami finansavimo, pirmiausia bandėme pasinaudoti įvairiomis paramos galimybėmis, tačiau jos ne visos atitiko mūsų poreikius. ILTE pasiūlė itin palankias paskolos sąlygas, kurios leis įgyvendinti projektą be didesnių finansinių sunkumų“, – paaiškino K. Vilkauskas.

Įmonė 2025 m. vasarį pasirašė 40 tūkst. eurų paskolos sutartį, skirtą dviejų saulės elektrinių įrengimui. Paskolą „Šakių vandenys“ planuoja panaudoti visiems pagrindiniams projekto komponentams – saulės modulių, konstrukcijų ir inverterių įsigijimui bei prijungimo darbams.

„Planuojama, kad šios saulės elektrinės leis sutaupyti apie 30 tūkst. eurų per metus, nes jos bus įrengtos dvejose pagrindinėse mūsų objekto vietose – nuotekų valyklose, kur sunaudojama daugiausiai elektros energijos. Tai leis mums stabilizuoti kainas ir sutaupytas lėšas panaudoti kitoms veiklos reikmėms, tokioms kaip tinklų priežiūra ir modernizavimas“, – teigė įmonės direktorius.

Įmonės ne visuomet pasinaudoja galimybėmis

G. Gečiauskienė pastebi, kad, viešojo sektoriaus susidomėjimas žaliąja energija pamažu auga, tačiau vis dar daugelis savivaldybių įmonių nėra gerai susipažinusios su galimybe įdiegti žaliąją energiją savo veikloje. Todėl ILTE primena apie galimybes gauti finansavimą tvariems energetikos projektams.

„ILTE siūlomas saulės, vėjo elektrinių įrengimo, statybos bei įsigijimo iš parko finansavimas suteikia galimybę pasiekti tvarumo tikslus, padeda sumažinti iškastinio kuro naudojimą ir skatina pereiti prie švaresnės energijos. Šios paskolos mažina pradinę investicijų naštą ir užtikrina, kad šie tvarios energijos projektai bus įgyvendinami ekonomiškai palankiomis sąlygomis“, – sakė G. Gečiauskienė.

Pasak pašnekovės, savivaldybių įmonės gali baimintis įgyvendinti tokius projektus, nes jie atrodo sudėtingi, nedrąsu prisiimti ilgalaikius finansinius įsipareigojimus, todėl kilus dvejonėms raginama konsultuotis.

„Suprantame, kad finansų planavimas yra svarbus žingsnis kiekvienai įmonei. Esame čia tam, kad suteiktume išsamią informaciją, konsultuotume ir padėtume rasti optimalų sprendimą, kuris užtikrintų ilgalaikę pridėtinę vertę“, – teigė G. Gečiauskienė.

ILTE teikiama finansinė priemonė „AEI paskolos juridiniams asmenims“ skirta saulės ir vėjo elektrinių projektams finansuoti. Priemonei yra iš viso skirta 572 mln. Eur, o suteikiamų paskolų laikotarpis gali būti iki 20 metų. Paskolos gavėjui ar įmonių grupei (jei paskolos gavėjas priklauso įmonių grupei) gali būti suteikiamos kelios paskolos, tačiau jų bendra suma negali viršyti 100 mln. EUR. Paskolą ar jos dalį galima grąžinti anksčiau be jokių papildomų mokesčių.

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra