Iš užsienio ekspertų – pasiūlymai Lietuvai: kaip rasti pinigų be naujų mokesčių gyventojams? Pereiti į pagrindinį turinį

Iš užsienio ekspertų – pasiūlymai Lietuvai: kaip rasti pinigų be naujų mokesčių gyventojams?

Kol valdžia svarsto apie mokesčių didinimą, tarptautiniai ekspertai įvertino, iš kur Lietuva gali rasti pinigų. Pasiūlymai – ne tik krauti mokesčių naštą gyventojams.

Iš užsienio ekspertų – pasiūlymai Lietuvai: kaip rasti pinigų be naujų mokesčių gyventojams?
Iš užsienio ekspertų – pasiūlymai Lietuvai: kaip rasti pinigų be naujų mokesčių gyventojams? / LNK stop kadrai

Tarptautiniai ekspertai pastabų Lietuvos ekonomikai atveža kas dvejus metus, bet svetimais patarimais lietuviai kliautis ne itin linkę.

„Galbūt reikia kažkiek atsižvelgti į tai, ką sako ekspertai, bet tai nėra sidabrinė kulka, savo galva reikia naudotis taip pat“, – šnekėjo pašnekovas.

Valdžiai ieškant, iš kur paimti pinigų, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija ragina plėsti tik vieną mokestį.

„Nekilnojamojo turto mokesčiai – vieni mažiausiai kenkiančių ekonomikai, tačiau Lietuvoje išnaudojami nepakankamai“, – kalbėjo EBPO šalių studijų skyriaus direktoriaus pavaduotoja Isabell Koske.

LNK stop kadras.

Skaičiuojama, kad Lietuva iš nekilnojamojo turto mokesčio surenka 200 mln. eurų – penkis kartus mažiau nei vidutiniškai kitos išsivysčiusios šalys. Viceministras žada, kad simbolinis mokestis greitai keisis į visuotinį.

„Dabartinis nekilnojamojo turto mokestis yra labai ribotas, surenkame labai mažai pinigų, šie pakeitimai vis tiek išplės mokestinę bazę. Tas visuotinumas padidės bet kokiu atveju“, – nurodė finansų viceministras Kristupas Vaitiekūnas.

Nors ir svarstoma apie nuolaidą pirmajam būstui, gyventojai nusiteikę nemokėti visai.

„Laikau tai pamatiniu dalyku, kurį turėtų turėti kiekvienas žmogus be papildomo apmokestinimo, o jei turi du ir daugiau, esi šiek tiek turtingesnis ir gali sau leisti“, – tvirtino pašnekovas.

EBPO siūlo, kad mažai uždirbantys mokesčio gali ir nemokėti – jį kaupti iki būsto pardavimo.

LNK stop kadras.

„Panašius variantus ir svarstome, kad nenukentėtų mažiausias pajamas turintys žmonės“, – teigė finansų viceministras.

Užsienio ekspertė sako, kad Lietuvoje surinkti pinigų galima ir be mokesčių naštos gyventojams. Bet valdžiai reiktų krutinti savą daržą – mažinti valdininkų skaičių.

„Iš kur galima rasti pinigų? Vienas iš būdų – efektyvesnis išlaidų panaudojimas. Viešasis sektorius didesnis nei kitose šalyse, o darbo užmokestis 10 proc. viršija privataus sektoriaus“, – pabrėžė EBPO šalių studijų skyriaus direktoriaus pavaduotoja.

Kiek čia glūdi pinigų, EBPO neįvardija. Tačiau tiksliai žino, kiek galima ištraukti iš pridėtinės vertės mokesčio šešėlio – maždaug 800 mln. eurų.

„Skirtumas tarp to, ką galima surinkti egzistuojant dabartiniams tarifams, tarp to, kas iš tiesų surenkama, surenkama yra mažiau, vadinasi, mokesčiai nuslepiami“, – aiškino Lietuvos banko valdybos narys Simonas Krėpšta.

„Sumažinus šį atotrūkį iki tokio lygio, kaip Estijoje ir Latvijoje, būtų gauta apie 1 proc. BVP papildomų pajamų“, – sakė I. Koske.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

Bet ieškoti nuslėptų mokesčių valdantieji turi mažai ūpo. Atvirkščiai – registravo ne vieną siūlymą, kaip dar labiau patuštinti PVM pajamas. Siūlo lengvatas daržovėms, vaisiams, kavinėms, restoranams.

„Finansų ministerija šiuo metu nelabai mato vietos lengvatoms“, – pabrėžė finansų viceministras.

„Mūsų išrinkti Seimo nariai nori parodyti, kad turi galios, bet tai nelabai dera su dabartine situacija – mums kaip tik reikia surinkti daugiau mokesčių“, – kalbėjo Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Algirdas Sysas.

Tačiau ir premjeras Gintautas Paluckas neskuba atsižvelgti į užsienio ekspertų pastabas.

„Diskutuodami apie bet kokius mokesčių pakeitimus, tai darysime sąžiningai su savo visuomene, savivaldybėmis, verslo asociacijomis, vartotojų grupėmis. Tai turės poveikį mums, o ne EBPO ar kitai institucijai“, – tikino premjeras.

EBPO pozityviai nuteikia tik dėl ekonomikos augimo – šiemet ji turi augti 3 proc., nes gyventojai ir verslas aktyviai pirks prekes ir paslaugas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
S.S.S.

būtent, kad kitos išsivysčiusios šalys surenka daugiau. Bet ir dvigubai ar trigubai uždirba daugiau. Kodėl nelyginama kiek uždirbama. Pas mumis turbūt kokia 40 proc. žmonių gauna minimumą tik. Ir nereikia čia lyginti su Vokietija, Italija ir pan., nes mūsų lygis tik nebent Albanijos, Rumunijos, Bulgarijos ir pan.
2
0
DEBILE,

NESIKIŠK į Lietuvos reikalus. Pataarinėk fiureriui putkai ar prietramnkai trumpui.
3
0
Cirkai, kas padės Lietuvos ŽMONĖMIS

NAUSĖDA, ESI 6 METAI VALDŽIOJE. KĄ PADAREI LIETUVOS ŽMONĖMS???? LAKSTAI KASDIEN Į UKRAINĄ, PARYŽIUS. KĄ JIE TAU PADARĖ? KUOM UŽBŪRĖ. MUS TERORIZUOJI 6%, 15 MILIJARDŲ ATIMTI. Kokios mokamos pensijos žmonėms- 50% Europos lygio. SODROJE GULI 3,5 MILIJARDO PAVOGTŲ PENSIJŲ
5
-1
Visi komentarai (8)