Ž. Vaičiūno ir JAV energetikos sekretoriaus pokalbyje – Astravo AE keliamos grėsmės | kl.lt

Ž. VAIČIŪNO IR JAV ENERGETIKOS SEKRETORIAUS POKALBYJE – ASTRAVO AE KELIAMOS GRĖSMĖS

  • 10

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas penktadienį telefonu kalbėjosi su JAV energetikos sekretoriumi Danu Brouillette. Buvo aptartos energetinio saugumo aktualijos Europoje, Baltijos šalyse ir jų kaimynystėje transatlantinių santykių kontekste. Daugiausia dėmesio, kaip skelbiama Energetikos ministerijos pranešime, skirta tolesniam JAV, Lietuvos ir Baltijos šalių bendradarbiavimui energetikos srityje aptarti ir ES kaimynystėje pažeidžiant tarptautinius branduolinės saugos reikalavimus statomai Astravo atominei elektrinei.

Pokalbio su JAV energetikos sekretoriumi D. Brouillette metu energetikos ministras Ž. Vaičiūnas pažymėjo, kad prie Lietuvos sienos statoma Astravo atominė elektrinė, neatitinkati aplinkosaugos reikalavimų ir tarptautinių branduolinės saugos standartų, yra branduolinė ir geopolitinė grėsmė Lietuvai ir visam regionui.

„Lietuvos ir JAV santykiai turi ilgą istoriją, kurioje yra daug mūsų šalių abipusio pasitikėjimo ir paramos pavyzdžių. Lietuva dar niekada neturėjo tokio visaapimančio energetikos dialogo su JAV, kokį turi dabar – labai vertiname šį dialogą ir JAV lyderystę plėtojant dvišalį ir daugiašalį energetinį bendradarbiavimą. Šiandien bendros pastangos yra kritiškai svarbios, kad apsaugotume mūsų piliečius nuo Astravo atominės elektrinės keliamo pavojaus, kad apsaugotume pačią Baltarusiją nuo neatsakingų žingsnių, kai branduolinio objekto paleidimas forsuojamas politiškai. Astravo AE ilgiems dešimtmečiams paliks Baltarusiją Rusijos atominiame glėbyje ir priklausomybėje. „Nord Stream 2“ atveju matome ir sveikiname aktyvius ir efektyvius JAV veiksmus, ne mažesnis JAV įsitraukimas būtinas ir kitos regioninės grėsmės – Astravo AE – klausimu“, – kalbėjo energetikos ministras Ž. Vaičiūnas.

Ministras pažymėjo, kad atominės elektrinės veiklos pradžia negali būti skubinama saugumo sąskaita. Energetikos ministras Ž. Vaičiūnas pakartojo bendrame jo ir užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus laiške, šią savaitę išsiųstame Baltarusijos užsienio reikalų, energetikos ir nepaprastųjų situacijų ministrams, išsakytą nuoseklią ir nekintančią Lietuvos poziciją, kad Astravo atominė elektrinė negali pradėti savo veiklos, kol nebus užtikrintos esminės sąlygos saugiam jos veikimui. Pirma, branduoliniame objekte dar iki paleidimo privalo būti įgyvendinti tarptautiniai saugos standartai ir nepriklausomų ES ekspertų atliktų streso testų rekomendacijos. Antra, atominė elektrinė negali būti paleidžiama be būtinųjų rezervų.

Kalbėdamas su JAV energetikos sekretoriumi energetikos ministras pristatė regionines dujų sektoriaus aktualijas. Šie metai yra išskirtiniai tuo, kad jau gauti net 4 dideli SGD kroviniai iš JAV – tai didžiausia JAV SGD tiekimo apimtis nuo 2017 m., kai buvo gautas pirmasis SGD krovinys.

Pokalbyje atkreiptas JAV energetikos sekretoriaus dėmesys į regioninės Baltijos dujų rinkos pokyčius. GIPL ir „Balticconnector“ dujotiekiai suteiks naują impulsą regioninės dujų rinkos plėtrai ir naujas galimybės dujų eksportui už jos ribų. Energetikos ministras minėjo, kad su esama ir būsima infrastruktūra ir bendradarbiaujant su JAV, Lietuva galėtų atlikti svarbų vaidmenį Baltarusijai siekiant dujų šaltinių diversifikavimo. Pasak energetikos ministro, yra visos techninės galimybės mažinti Rusijos įtaką Baltarusijos dujų sektoriuje, tačiau tam reikia ir politinės valios iš pačios Baltarusijos. Kaip pirmuoju sėkmingos Baltarusijos energetinių išteklių diversifikacijos pavyzdžiu pasidžiaugta JAV žaliavinės naftos tiekimu per Klaipėdos uostą.

Pokalbio su JAV energetikos sekretoriumi metu energetikos ministras pasidžiaugė, kad Lietuvos energetinis bendradarbiavimas su JAV aktyvus ir visaapimantis kaip niekada iki šiol. Per pastaruosius dvejus metus buvo sukurti bendradarbiavimą skatinantys energetikos formatai, kurie įtraukia JAV į Lietuvai strategiškai svarbių tikslų įgyvendinimą.

Kaip teigiama Energetikos ministerijos pranešime, buvo aptarti jau nuveikti ir planuojami darbai stiprinant partnerystę dėl transatlantinio bendradarbiavimo energetikos srityje. Šiais metais kartu su JAV parengtas ir pradedamas įgyvendinti šios partnerystės veiksmų planas. Su JAV pagalba bus stiprinamas strateginės Baltijos šalių energetikos infrastruktūros kibernetinis saugumas. Inicijuotas ir užmegztas bendradarbiavimas su viena iš JAV laboratorijų, besispecializuojančių šioje srityje – planuojami bendri mokymai su Nacionaliniu kibernetinio saugumo centru, veikiančiu Kaune. Lietuvai svarbus JAV dalyvavimas modernizuojant energijos gamybos ir skirstymo sistemas, diegiant saugumą užtikrinančias technologijas. Šie projektai padės Baltijos šalims tinkamai pasirengti saugiam jų elektros sistemų sinchroniniam darbui su kontinentinės Europos tinklais.

Rašyti komentarą
Komentarai (10)

o man atrodo

lietuvai nera didesnes gresmes nei pats vaiciunas

liaudiškai t a r i a n t,

konservatorių v a d o v ų abejingumu p r a š i k o ASTRAVO AE,---už tai ši GAUJA privalėtų atlikti prieš Lietuvos VISUOMENĘ --VIEŠĄ i š p a ž i n t į

Anonimui

tavo žiniai valdžioje ne visi debilai. Tik normaliesiems labai sunku pro va tokius prasimušti ir dar kažką naudingo tautai padaryti.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS