Vieną rajoną kurs 5 architektų komandos
Kviestinis architektūros konkursas vyko dviem etapais. Pirmajame „SBA Urban“ sulaukė 15 architektų studijų iš viso pasaulio pasiūlymų, į antrąjį SBA atsirinko 5 daugiausiai patirties ir unikaliausias idėjas pasiūliusias architektų komandas. Tarp jų – „Aketuri“ ir „Arches“ iš Lietuvos, „Barcode“ iš Nyderlandų, kurie konsultavosi su „Archispektras“ ir MVRDV iš Nyderlandų, kurie savo koncepciją taip pat pateikė su lietuvių G. Natkevičiaus studija ir galiausiai – nugalėtojai – SHL, kurie savo koncepciją kūrė kartu su A. Kančo architektais.
„Visą rajoną kuriame sau ir partneriams brėždami aukščiausius kokybės ir estetikos standartus. Tokios apimties architektūros konkursas yra tikriausiai vienas didžiausių pastaraisiais metais. Su juo ne tik grąžinome Kauną į tarptautinę architektūros sceną kaip veržlų, inovatyvų ir drąsių idėjų nebijantį miestą, bet ir atradome idėjų, kurias įgyvendinsime „Nemunaičiuose“. Užduotis – sudėtinga. 3 hektarų teritorijoje suplanuoti per 60 000 kv. m. erdvių gyvenimui, darbui ir laisvalaikiui“, – sakė „Nemunaičius“ plėtojančios „SBA Urban“ įmonės „Urban LIVE“ direktorius Andrius Mikalauskas.
Pasak jo, būtent dėl didelės apimties projekto, SBA komanda priėmė sprendimą rajoną plėtoti bendradarbiaujant su skirtingomis architektų studijomis iš viso pasaulio. Su vienu sklypu dirbs SHL ir A. Kančo studijos komandos, su kitu – „Aketuri“, o su trečiuoju – MVRDV ir G. Natkevičiaus komandos.
„Tokį sprendimą priėmėme norėdami užtikrinti, kad „Nemunaičių“ architektūra ir sprendiniai vieni nuo kitų skirtųsi, kiekvienas kvartalas turėtų savitą dvasią ir jausmą, tačiau tuo pat metu – derėtų ir atspindėtų naujausias ir pažangiausias architektūros tendencijas, kurias kurs tarptautinio pripažinimo sulaukę architektai“, – sakė A. Mikalauskas.
Trijų prizinių vietų nugalėtojai išsiskyrė ne tik estetiniais sprendimais, bet ir gebėjimu pasiūlyti realiai įgyvendinamą bei su Kauno charakteriu derantį urbanistinį sprendimą. Tiek jų, tiek ir tolesnių etapų aukštingumas taip pat pasirinktas neatsitiktinai – 30 metrų sprendimas pasirinktas siekiant suformuoti laiptuotą urbanistinę kompoziciją ir išsaugoti į Aleksoto šlaitus atsiveriančius vaizdus
Jis taip pat pabrėžia, kad ši architektūrinė koncepcija – tik pradžia. Konkretūs sprendiniai, architektūrinės detalės, net ir fasadai – dar keisis jas kuriant su skirtingomis, tarptautinėmis architektų komandomis.
Siekia sujungti istorinį miesto centrą su kairiuoju krantu
Daugiau nei dešimtmetį Kaunas kryptingai investuoja į kairiojo Nemuno kranto konversiją, siekiant sujungti istorinį miesto centrą su šia, ilgą laiką neefektyviai naudota teritorija.
„Šio projekto plėtra – vienas reikšmingiausių žingsnių įgyvendinant minėtą viziją. Ilgai brandinti planai pagaliau virsta realybe, teritorija tampa šiuolaikiško, tvaraus ir gyvybingo miesto centro dalimi. Projekte siekiama, kad kvartalas būtų ne tik estetiškai patrauklus, bet ir gyvas: su jaukiomis ir pėstiesiems patraukliomis gatvelėmis, kokybiškais žaliaisiais plotais ir kompaktiškomis aikštėmis. Perimetrinis užstatymas padės aiškiai atskirti viešas ir privačias erdves, o architektūrinė įvairovė kurs natūraliai augančio miesto įspūdį“, – sakė Kauno vyriausiasis architektas Gedeminas Barčauskas.
Naujasis Kauno centras iki 2031 metų
Jau dabar „Nemunaičiuose“ įgyvendinami pirmieji du etapai 3 hektarų teritorijoje, o naujasis plėtros etapas apims dar maždaug tiek pat – 3 ha. Joje suplanuota daugiau nei 60 tūkst. kv. m bendro ploto pastatų. Didžiausia dalis skirta gyvenamajai funkcijai (apie 25 tūkst. kv. m), taip pat numatyta vietos administracinei (apie 15 tūkst. kv. m) ir komercinei paskirčiai (apie 8,5 tūkst. kv.), o likusi dalis skirta kitoms reikmėms, kaip automobilių saugyklos.
„Projekto dėstymas paremtas aiškiu principu: gyvenamieji pastatai planuojami arčiau upės, o administraciniai prie H. ir O. Minkovskių gatvės. Komercinės erdvės numatytos pastatų pirmuosiuose aukštuose, siekiant užtikrinti aktyvų gatvės perimetrą ir skatinti viešųjų erdvių gyvybingumą“, – pasakojo A. Mikalauskas.
Kvartalo vystymas bus vykdomas etapais. Trečiojo etapo projektavimas numatytas 2025–2026 m. Statybos prasidės ne anksčiau kaip 2027 m., o viso, 6 hektarų rajono plėtrą planuojama užbaigti iki 2031 m.

(be temos)