Agentūros duomenimis, šiemet sutartos investicijos, palyginti su pernai tuo pat laiku, smuko 16 kartų – pernai sausį-birželį įsipareigota investuoti 239 mln. eurų, pritraukti 22 projektai, kuriais bus sukurta 1,2 tūkst. darbo vietų.
„Konkurencinė aplinka nėra mums palanki“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė „Investuok Lietuvoje“ vadovas Elijus Čivilis.
„Šiemet turbūt kaip niekad paaštrėjo neapibrėžtumas dėl JAV vykdomos politikos ir tą tiesiogiai pajutome, nes projektai, kuriuos planavome šitą pusmetį, jie arba nusikėlė, arba kol kas, sakykim, taip, klientai paspaudė pauzės mygtuką“, – kalbėjo jis.
Agentūros vadovas aiškino, kad šiemet fiksuojamas iki šiol neregėtas reiškinys – potencialūs investuotojai įšaldo investicinius gamybos projektus.
„Jie nežino, ką reiškia šitie nauji veiksniai. Jie nežino, kaip paveiks jų partnerių arba jų užsakymus, (...) bet tikėkimės, kad jie dar materializuosis ir niekur nedingo“, – tikino E. Čivilis.
Tačiau, anot jo, regiono kontekste Lietuva atrodo gana gerai, nors didieji investuotojai renkasi kitas šalis.
„Lietuva pastarąjį laikotarpį pakankamai sėkminga tiek naujų darbo vietų kūrime, tiek kapitalo (investicijų pritraukime – BNS) (...), palyginti su regiono šalimis, kurios visos patiria nuostolį“, – teigė E. Čivilis.
Pasak jo, investuotojus neramina „ne tik nesikeičianti, bet ir prastėjanti“ geopolitinė padėtis, maža vidaus rinka, ribota talentų pasiūla.
„Nesame pirmas pasirinkimas didžiosioms geografijoms, pavyzdžiui, prancūzams, kuriems arčiau kitos šalys – Vengrija, Slovakija“, – aiškino E. Čivilis.
„Nebesame pigių kaštų šalis. Konkuravimo pigia darbo jėga formulė nebeveikia“, – pridūrė jis.
Pasak „Investuok Lietuvoje“, pirmąjį pusmetį šalyje investavo šeši nauji investuotojai, dar septyni vystė jau anksčiau pradėtus projektus.
Pasak E. Čivilio, ryškiausia investicija – JAV finansinių technologijų (fintech) ir turto valdymo milžinės „Robinhood“ įsteigtas pirmasis Europoje kriptovaliutų prekybos centras.
Kita JAV bendrovė, elektroninių komponentų, puslaidininkių gamintoja „Vishay Intertechnology“ Vilniuje atidarė klientų patirties centrą, o Indijos IT įmonė „Data Template“ – technologijų kūrimo ir pristatymo centrą.
Lietuvoje investicinius projektus taip pat vykdė kanadiečių įmonė „Ovivo Water“, Izraelio internetinių technologijų bendrovė „Wix.com“, fintech įmonė „Paystrax“.
Investuotojams reikia subsidijų
„Investuok Lietuvoje“ vadovas sakė, jog siekiant pritraukti investuotojų Lietuva turi skatinti juos finansiškai – taikyti subsidijas, kurias turi kito regiono šalys.
„Patinka ar ne, bet turime turėti konkurencingas subsidijų priemones, nes, deja, (...) šiandien mes tokių neturime“, – teigė E. Čivilis.
Pasak jo, Lietuva turėtų dėti pastangas pritraukiant investuotojų iš Europoje augančių sektorių, pavyzdžiui, farmacijos, švariųjų technologijų, gynybos pramonės: „Tai augantys segmentai, kuriuose Lietuva tikrai gali konkuruoti.“
Be to, šalis turėtų didinti savo žinomumą tarptautinėje erdvėje, pridūrė „Investuok Lietuvoje“ vadovas.
„Tikrai verta daugiau resursų skirti naujiems augantiems segmentams. Bet (...) labiausiai skauda „Investuok Lietuvoje“, kad Lietuvos matomumas ir žinomumas yra labai labai silpnas. Jeigu mes čia viduje ir priimame geras teisėkūrines iniciatyvas, tai dar nereiškia, kad apie tai skaito ir žino prancūzai, vokiečiai ar britai“, – kalbėjo E. Čivilis.
Tarptautinės profesinių paslaugų bendrovės EY investuotojų Baltijos šalyse apklausa parodė, kad 55 proc. potencialių investuotojų Lietuva atrodo patraukli vieta verslo paslaugų centrams steigti, tačiau tik 33 proc. jų mano, kad Lietuvoje verslui palanku plėtoti tyrimų ir plėtros projektus.
Tikrai verta daugiau resursų skirti naujiems augantiems segmentams.
Elijus Čivilis: „Robinhood“ į Lietuva gali pritraukti daugiau tarptautinių fintech žaidėjų
JAV finansinių technologijų (fintech) ir turto valdymo milžinei „Robinhood“ Lietuvoje įsteigus pirmąjį Europoje kriptovaliutų prekybos centrą, agentūros „Investuok Lietuvoje“ vadovas sako, kad tokia didelė rinkos dalyvė į Lietuvą gali pritraukti ir daugiau tarptautinių sektoriaus įmonių.
„Manau, kad tai tikrai rezonuos, nes jeigu jau Lietuvą renkasi lyderiai, tai dažniausiai tie visi antro, trečio lygio žaidėjai eina iš paskos“, – sakė E. Čivilis.
Jis neatmetė, kad naujų didesnių fintech bendrovių į Lietuvą gali ateiti dar šiemet, nors neatskleidė, ar su jomis vyksta derybos.
Pirmadienį pranešta, kad „Robinhood“ iš centro Vilniuje valdys specializuotą kriptovaliutų prekybos platformą – teiks kriptoturto saugojimo ir administravimo, pervedimo, priėmimo ir perdavimo paslaugas.
E. Čivilio teigimu, šio didelio žaidėjo pasirinkimas veikti Europoje per Lietuvą rodo, kad šalis išlieka konkurencinga ir patraukli vieta fintech verslui.
„Nors Lietuvoje „Robinhood“ nėra labai žinomas, bet finansų sektoriui tai tokio dydžio žaidėjas, kaip „Revolut“ savo įtaka, galia ir gebėjimais. Mums nauda yra nuo pragmatiškų dalykų – sukurtos darbo vietos, sumokėti mokesčiai – iki reputacinių, lyderio pozicijų išlaikymo“, – aiškino E. Čivilis.
„Robinhood“ įsteigta 2013 metais JAV, ji valdo skaitmeninę prekybos platformą, kurioje vartotojai gali pirkti ir parduoti akcijas, opcionus, biržoje prekiaujamus fondus ir kriptovaliutas. Įmonė visame pasaulyje turi apie 25 mln. klientų.
Registrų centro duomenims, 2023 metų rugpjūtį Vilniuje įsteigtą „Robinhood Europe“ valdo JAV korporacija „Robinhood Markets“, įmonei Lietuvoje vadovauja Laurynas Spangevičius, anksčiau dirbęs Lietuvos „Revolut Bank“.
LB duomenimis, fintech sektoriuje metų pradžioje veikė apie 270 bendrovių, iš kurių 120 mokėjimo įstaigų, licencijuojamų ir prižiūrimų Lietuvos banko. 43 proc. jų yra užsienio kapitalo įmonės.
Buvęs banko valdybos narys Simonas Krėpšta BNS yra sakęs, jog Lietuva turi gerą reputaciją ir fintech įmonėms yra patraukli dėl savo rinkos brandos, šalyje daugėja e. mokėjimo, sutelktinio finansavimo, skaitmeninių investicinių paslaugų įmonių.
Naujausi komentarai