Gruodžio 30-osios magija klasikos žvaigždžių koncerte | kl.lt

GRUODŽIO 30-OSIOS MAGIJA KLASIKOS ŽVAIGŽDŽIŲ KONCERTE

  • 0

Kuo ypatinga gruodžio 30-oji pasaulio ir Lietuvos kultūroje?

Nesižvalgant toli į praeitį, verta paminėti tik tai, jog 1835 m. Milano „La Scala“ teatre įvyko Gaetano Donizetti operos „Marija Stiuart“ premjera, o 1905 m. Vienoje – Franzo Leháro operetės „Linksmoji našlė“ premjera. 1860 m. gimė žymus lietuvių kalbininkas Jonas Jablonskis, 1927 m. Tokijuje paleista pirmoji Azijoje metro linija, 2006 m. įvyko soul muzikos krikštatėvio James’o Browno laidotuvės, o štai 1953 m. JAV prekyboje pasirodė pirmasis spalvotas televizorius.

Kas ypatingo įvyks Vilniuje 2016-ųjų gruodžio 30 d.? Nacionalinė dailės galerija paskutinį metų penktadienį virs bene moderniausia sostinės koncertų sale, kurioje Lietuvos dailės kūrinių ir šiuolaikinių instaliacijų apsupty skambės pati tikriausia klasika. Ypatingą naujametį vakarą vilniečiams dovanos Rūtos Rikterės ir Zbignevo Ibelhaupto fortepijoninis duetas bei vienas nuostabiausių šių dienų lietuvių sopranų Joana Gedmintaitė.

Koncerte netruks ir muzikinės magijos. Antai lygiai prieš šimtą metų, 1916-aisiais, anglų kompozitorius Gustavas Holstas pabaigė rašyti savo astrologinį ciklą „Planetos“. Jį sudaro septynios dalys – tiek, kiek anuomet buvo žinoma Saulės sistemos planetų (Plutonas buvo atrastas tik 1930 m.). Tačiau tarp ciklo dalių nėra ir Žemės, mat kompozitorius sumanė savo pjesėmis atskleisti savybes, astrologijoje siejamas su konkrečios planetos poveikiu žmogaus sielai. Taigi kaip palinkėjimas Naujiems metams koncertą pradės ketvirtoji ciklo dalis „Jupiteris – džiaugsmo šauklys“. Beje, nors „Planetos“ sukurtos orkestrui, G. Holstas šias pjeses rašė fortepijonų duetui. Tad koncerte Nacionalinės premijos laureatų R. Rikterės ir Z. Ibelhaupto dueto atliekama versija priartins kūrinį prie jo pirminio sumanymo.

Lygiai prieš 130 metų, 1886-aisiais, Camille’is Saint-Saënsas parašė ciklą „Žvėrių karnavalas“. Šiandien plačiai koncertų salėse skambantis kūrinys kompozitoriaus buvo sumanytas „privačiam atlikimui“ draugų būry. Ypatingo populiarumo sulaukė ciklo pjesė „Gulbė“ – mat XX amžiaus pradžioje žymus choreografas Michailas Fokinas rusų baleto žvaigždei Anai Pavlovai sukūrė kompoziciją „Mirštanti gulbė“. Tačiau C. Saint-Saënso cikle ši elegiška pjesė sujungta su žaismingu Finalu. Naujamečio koncerto publikai atlikėjai kaip tik ir suteiks galimybę patirti kerintį liūdesio ir džiugesio kontrastą.

Į savo muzikinę puotą publiką pakvies ir visų laikų garsiausias suvedžiotojas Don Žuanas: R. Rikterės ir Z. Ibelhaupto fortepijoninis duetas skambins Ferenco Liszto sukurtą W. A. Mozarto operos parafrazę „Prisiminimai apie Don Žuaną“.

Joana Gedmintaitė                                                    Asmeninio archyvo nuotr.

Greta šių ir kitų fortepijoninės muzikos „skanėstų“ šventinio vakaro programą papuoš gražiausios soprano arijos. Lietuvių operos lankštingala Joana Gedmintaitė atliks nuostabaus grožio Lauretos ariją iš Giacomo Puccini operos „Džanis Skikis“, aistringą Miuzetės valsą iš operos „Bohema“ ir „bel canto“ perlu laikomą Rozinos kavatiną iš Gioacchino Rossini operos „Sevilijos kirpėjas“.

O kaip Naujųjų palinkėjimas koncerto klausytojams bei pro NDG langus atsiveriančiam Vilniui skambės visad gaivūs Johanno Strausso „Pavasario balsai“.

Išskirtinis Naujametis klasikos žvaigždžių koncertas Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22) – gruodžio 30 d. 19 val. Bilietus platina „Bilietų pasaulis“ ir portalas www.bilietupasaulis.lt.

GALERIJA

  • Rūta Rikterė ir Zbignevas Ibelhauptas
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS