„Judu“ Judumo transformacijos vadovas Jonas Damidavičius papasakojo apie atsiradusias naujoves.
– Vilniaus daugiabučių bendruomenės jau gali kreiptis į miesto savivaldybę, siūlydamos įvesti baltąją parkavimo zoną. Kas gali kreiptis dėl kiemo apmokestinimo? Gal jau turite besikreipusiųjų?
– Dėl kiemo apmokestinimo gali kreiptis pačios bendruomenės – gyventojai, kurie inicijuoja savo gyvenamosios aplinkos, t. y. kiemo, kuriame norima įvesti baltąją parkavimo zoną, gyventojų apklausą. Jeigu dauguma balsuoja teigiamai, padedame zoną įvesti. Tai – sprendimas, priklausantis nuo gyventojų ir atitinkantis tik jų lūkesčius bei poreikius.
– Kam toks mokestis reikalingas ir kur jis būtų renkamas? Kokie kiemai gali jo prašytis?
– Iš esmės baltoji zona – visa kita miesto teritorija, kurioje negalioja kitų spalvų rinkliavos zonos. Gali prašytis gyventojai, kurie ribojasi su tam tikra kiemo teritorija, kurioje yra parkavimo vietos. Gyventojai, gyvenantys šalia šios teritorijos, gali kreiptis. Dauguma vilniečių gyvena tankiai apgyvendintuose rajonuose.
– Gyventojai, gyvenantys prie prekybos centrų, tikėtina, gali norėti, kad pirkėjai nesistatytų automobilių jų kiemuose. Bet tas mokestis būtų renkamas tik darbo metu – nuo 8 iki 18 val. Ar tame yra logikos? Juk dažniausiai kiemai pergrūsti vakare.
– Šiuo metu sprendžiame vieną problemą – dienos metu užimamas vietas, ypač prie verslo ar prekybos centrų. Ten, kur stovėjimas mokamas, daugelis bando statyti automobilius nemokamai kiemuose ir juose palieka visai dienai. Todėl norime spręsti šią problemą būtent dieną. Ateityje spręsime ir vakare statomų automobilių problemą, kai kiemuose statomi automobiliai tų, kurie ten negyvena ir neturėtų ten statyti.
– Jūs rinksite pinigus už parkavimą. Kokia iš to nauda gyventojams? Ar jie iš to ką nors gaus?
– Išskirtinai baltosios zonos surinkta rinkliava keliaus į miesto Kaimynijų programą. Gyventojai galės ja pasinaudoti ir įsirengti savo gyvenamosios aplinkos infrastruktūrą – žaidimų aikšteles, poilsio erdves, tą pačią parkavimo infrastruktūrą. Kaimynijų programa dedikuota tam, kad gyventojai gerintų savo gyvenamąją aplinką, o rinkliava iš kiemų bus nukreipta būtent šiai programai.
– Jūsų skaičiavimais, kiek kiemų norės apsimokestinti ir ar gyventojai į tai palankiai žiūrės?
– Kadangi prievolės apsimokestinti nėra, viskas priklauso nuo pačių gyventojų ir jų noro spręsti kiemo problemas. Nenumatėme, kiek kiemų galėtų būti, nes, jei žiūrėtume į visą mastą, tokių kiemų yra labai daug. Iniciatyva galėtų būti didelė, bet paliekame viską gyventojams – kad pabandytų vieni, paskui kiti išgirstų, kaip tai veikia, ir susiformuotų poreikis, jei tai aktualu.
– Kokia bus to kaina? Ir jeigu tai mano namai – ar aš taip pat turėsiu mokėti?
– Įvedus baltąją zoną, valandinis įkainis tiems, kurie nepriklauso teritorijai, bus 20 centų už valandą. Gyventojai galės išsiimti leidimus: pirmojo automobilio leidimas bus nemokamas, o antrojo kainuos 6 eurus per mėnesį, tai sudarys 72 eurus per metus.
– Tikitės, kad tai turės teigiamą poveikį ir kiemai nebus užgrūsti svetimais automobiliais?
– Tikrai taip – tikimės, kad tai turės teigiamą poveikį ir kiemai nebebus užgrūsti.
– Dalis kiemų jau pamokestinti spalvotomis zonomis. Kaip jie atrenkami? Kodėl tik dalis, o ne visi?
– Taikomi tie patys principai – kadangi tai privati, uždara erdvė, rinkliava įvedama tokiu pačiu principu: gyventojų balsavimu ir sprendimu, kad toje kiemo dalyje turėtų atsirasti mokestis.
(be temos)