Ledų sangrūdos grasina potvyniu Pereiti į pagrindinį turinį

Ledų sangrūdos grasina potvyniu

2010-01-19 23:59
Peizažas: vaizdingai atrodančiomis ledų sangrūdomis dabar galima pasigrožėti, tačiau tai potencialus pavojaus šaltinis.
Peizažas: vaizdingai atrodančiomis ledų sangrūdomis dabar galima pasigrožėti, tačiau tai potencialus pavojaus šaltinis. / Tomo Raginos nuotr.

Kauno rajone, Neries atkarpoje ties Naujasodžio kaimu, dėl užstrigusių ledo lyčių gerokai pakilo upės vanduo, tačiau didesnio pavojaus, regis, pavyks išvengti.

Gyventojai dar nepanikuoja

"Koks čia pavojus? Čia grožis! Kieme ir namie sausa, braidžioti nereikia, tai ir būgštauti nėra ko. Beveik kasmet tenka tai pamatyti. Šiemet ypač gražu. Kol kas potvynio nesibaiminame", – šypsojosi Naujasodžio kaime sutiktas vietos gyventojas, numodamas ranka į specialistų susirūpinimą dėl ledo luitais užtvenktos ir patvinusios upės.

Sekmadienį vakare Kauno ugniagesiai gelbėtojai su Hidrologijos stoties viršininku ir išminuotojais sprendė, kokių priemonių gali prireikti artimiausiu metu, jei ledų sangrūdos dar labiau užtvenks Nerį.

Pirmasis apie kylančią grėsmę pareigūnams pranešė Kauno hidrologijos stoties viršininkas Ričardas Bučinskas. Anot jo, dėl ledų sangrūdos Neryje iškilo realus potvynio pavojus netoli upės esantiems namams. Vis dėlto nuvykus į nurodytą vietą, žvalgybą atlikę pareigūnai įsitikino, kad kol kas grėsmės žmonėms nėra.

Akylai stebi situaciją

Ugniagesiai gelbėtojai informavo gyventojus, kad reikia išjungti kiemų apšvietimą. Kas kelias valandas su jais palaikomas ryšys, tikslinama situacija.

"Iš pačių gyventojų sulaukėme tik vieno skambučio, tačiau jis buvo daugiau informacinio pobūdžio, o ne pagalbos prašymas. Pareigūnai buvo nuvykę į vietą, įvertino situaciją. Dabar ji akylai stebima, informacija nuolat atnaujinama, – pasakojo Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Operacinio vadovavimo skyriaus vyresnysis specialistas Evaldas Raižys. – Žvalgybą atliko bendros pajėgos – mūsų operacijų vadovai, Hidrologijos tarnybos viršininkas ir išminuotojai. Pastarieji pakviesti, kad įvertintų, kokios būtų galimybės sprogdinti ledą, jei vanduo imtų semti pačias sodybas. Panašu, kad bent kol kas tokių kraštutinių priemonių neprireiks."

Pareigūnai viliasi, kad situacija išsispręs savaime. Apie ją ugniagesiai informavo Kauno ir Jonavos rajonų savivaldybių administracijų vadovus.

Apsėmė tik gyvatvorę

Paskutiniais pirmadienio pavakarės duomenimis, vanduo sodybų nesiekė ir daugiau nekilo. Hidrologijos tarnybos specialistai teigė taip pat sulaukę vienintelio gyventojų pranešimo apie tai, kad krantus apsėmęs Neries vanduo pasiekė jų sklypo pakraštyje pasodintą gyvatvorę. Tačiau iki pastatų dar buvo likusios kelios dešimtys metrų.

Paprašyti pasidalyti prognozėmis, hidrologai nieko paguodžiamo pasakyti negalėjo. Anot jų, artimiausiu metu prognozuojamas atšalimas, todėl sangrūdos gali ir pajudėti, išsisklaidyti. Tačiau gali nutikti ir atvirkščiai – upės vanduo dar labiau užšals, o jos suneštų ledo luitų krūvos tik didės.

Jei ledų sangrūda nuo upės vingio pajudėtų Nerimi tolyn, iškyla kita grėsmė, kad ji vėl sustos ties netoliese esančia sala. Tada potvynio grėsmė iškiltų Kleboniškio gyventojams.


Karmėlavos seniūnijos seniūnas Henrikas Petrusevičius:

Su Kauno rajono savivaldybės Civilinės ir darbų saugos vyriausiuoju specialistu Antanu Dagiliu važinėju po Naujasodį. Kalbamės su gyventojais, įspėjame juos apie galimas grėsmes, paliekame telefono numerius, kuriais reikėtų nedelsiant skambinti, jei situacija kardinaliai pasikeistų. Hidrologai kiekvieną dieną matuoja vandens lygį. Šiandien jie konstatavo, kad patvinimas beveik toks pats, kaip ir sekmadienį. Naujasodyje turime trylika sodybų, esančių arčiausiai Neries kranto. Kol kas jų gyventojai nepanikuoja. Jie įpratę žiemą matyti ledų sangrūdas. Skirtumas tik tas, kad šiemet, ilgiau užsilaikius šalčiams, jos gerokai didesnės. Tikiu, kad viskas baigsis gerai, be sunkių padarinių. Prastesnė situacija Jonavos rajone. Ten vanduo visiškai pasiekęs sodybas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų