Norintys pamatyti L. Mažylio rastą Vasario 16-osios aktą turėtų paskubėti | kl.lt

NORINTYS PAMATYTI L. MAŽYLIO RASTĄ VASARIO 16-OSIOS AKTĄ TURĖTŲ PASKUBĖTI

  • 5

Signatarų namuose eksponuojamas profesoriaus Liudo Mažylio rastas Vasario 16-osios nutarimas dėl nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo vėl iškeliauja „poilsio“. Lankytojai kviečiami suskubti pamatyti dokumentą iki lapkričio 15 dienos.

Istorinis dokumentas eksponuojamas tose pačiose Signatarų namų patalpose, kuriose ir buvo pasirašytas.

Nors Vasario 16-osios nutarimas yra specialioje vitrinoje, kurioje sudarytas tinkamas mikroklimatas, jį nuolat prižiūri senųjų dokumentų restauratorius, bet, kad lankytojai jį pamatytų, nėra absoliučiai apsaugotas nuo šviesos. Tad popieriui ir rašalui reikia kurį laiką pabūti visiškoje tamsoje, todėl dokumentas keliaus į Lietuvos valstybės istorijos archyvo saugyklą, sakoma pranešime.

Vasario 16-osios nutarimą dėl nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo paskolino Vokietijos Federacinės Respublikos užsienio reikalų ministerijos Politinis archyvas, kuriame jis ir buvo rastas. Planuojama, kad istorinis dokumentas „ilsėsis“ iki 2020 metų vasario 1 dienos.

1918 metų vasario 16 dieną Lietuvos Tarybos nariai, susirinkę tuometiniame Antano Smetonos, Lietuvių draugijos nukentėjusiems dėl karo šelpti Centro komiteto pirmininko, kabinete, pasirašė Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo Aktą. Šiame kabinete eksponuojamas dar vienas unikalus eksponatas – suvenyrinė prezidentui Antanui Smetonai priklausiusi plunksna, kuri į Lietuvą sugrįžo po aštuoniasdešimties metų ir visuomenei buvo pristatyta šių metų liepą.

Išskirtinė Ukmergės inteligentų dovana prezidentui buvo įteikta 1933 metų birželį, švenčiant vardo dieną – Antanines. Ant auksinės 31,5 cm ilgio plunksnos išgraviruoti žodžiai: „Didžiajam Plunksnos Darbininkui ir Tautos Vadui J. E. P. Prezidentui P. ANTANUI SMETONAI Jo vardo dienoj Užulėnyje, 1933.VI.13. Ukmergiškiai“. Puošni suvenyrinė plunksna sveria apie 184 g, o ją pagamino auksakalys Chankelis Aranovičius, Kaune turėjęs juvelyrinę dirbtuvę.

Lapkričio 9 d. 16 val. Signatarų namuose yra rengiama speciali ekskursija „Likus savaitei iki „poilsio“: Vasario 16-osios Aktas“. Ekskursijos metu lankytojai turės galimybę apžiūrėti originalų dokumentą, pasirašytą visų dvidešimties Lietuvos Tarybos narių, ir susipažinti su iki mūsų dienų išsaugotais asmeniniais signatarų daiktais.

GALERIJA

  • Norintys pamatyti L. Mažylio rastą Vasario 16-osios aktą turėtų paskubėti
D. Labučio / ELTOS nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (5)

„Google“ internetiniai darbai

Tai geriausias uždarbis. Pirmą mėnesį gavau 25386 USD už darbą 3 valandas per dieną. Aš pradėjau prieš keturis mėnesius ir iš karto namo pasiimdavau bent 5638–7364 USD per savaitę. Aš negaliu patikėti, kaip lengva buvo, kai aš tai išbandžiau. Šiuo atžvilgiu potencialas yra begalinis. Tai aš ir darau ...........................>>>>>>>>>>>>>>> w­­w­­w.C­­­a­­­s­­­h­­­F­­­l­­­o­­­w­­­7­­­7.C­­o­­m

VYTAUTAS

ir naxrien jis reikalingas,kada nepriklausomybė briuseliui parduota.Anei lito,anei laisvės tik briuselinės-lendz birkinės komandos

PX tas aktas

Lietuva iki isnykimo jau niekada nebebus nepriklausoma.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS