Tabore griovė lūšnas Pereiti į pagrindinį turinį

Tabore griovė lūšnas

2012-02-14 23:59
Tabore griovė lūšnas
Tabore griovė lūšnas / Gedimino Bartuškos nuotr.

Vilniaus tabore vakar ryte ir vėl šeimininkavo mero Artūro Zuoko pasiųsti buldozeriai. Ginti savo namus ketinę čigonai išliko ramūs ir dėl griūvančių negyvenamų namų pernelyg nesisielojo.

Pasiuntė buldozerius

Dar švintant prie Vilniaus taboro vartų išsirikiavo dešimtys policijos pareigūnų, savivaldybės įmonės "Grinda" sunkvežimiai, traktoriai, budėjo greitosios medicinos pagalbos darbuotojai. Visas šias pajėgas savivaldybė metė, kad būtų nugriautos trys vos stovinčios negyvenamos lūšnos taboro Čigonų gatvėje.

Didžiausiu priešu tabore laikomo mero A.Zuoko, kuris sostinėje pirmasis jau prieš dešimtmetį prabilo apie nelegalių pastatų čigonų gyvenamoje teritorijoje griovimą, nebuvo. Taborą su policijos pareigūnais jis aplankė dar praėjusią savaitę.

Gal būtent dėl to gausiai susirinkę darbininkai bemaž dvi valandas stoviniavo prie medinių statinių nežinodami, nuo ko pradėti ir apskritai – imtis griovimo ar ne.

"O kur Zuokas? Ko neatėjo? Išsigando? Visi jie tik arbatėles geria, tūkstančius gauna. Jie tik griauti temoka, o kai paprašai pagalbos, apsimeta, kad negali padėti", – piktinosi arčiausiai įvažiavimo į taborą esančio namo gyventoja.

Kalbos nutilo namo sieną traiškyti pradėjus "Grindos" traktoriui. Iš medžio plokščių pačių čigonų sukalti namukai virto vos prie jų prisilietus, per kelias minutes vienas traktorius vietos gyventojų akivaizdoje su žeme sulygino visą namą.

Skubėjo susirinkti daiktų

Nugriauti pasmerktus pastatus apsupę romai įtikinėjo, kad savivaldybė apie savo ketinimus juos informavo tik penktadienio popietę, tad svarbių daiktų iš statinių šie susirinkti nespėjo.

Teismo nutartį vykdyti paskirtas antstolis Valdas Čeglikas informavo, kad daiktams susirinkti ir neteisėtiems statiniams nugriauti čigonai turėjo trejus metus.

"Teismo sprendimas priimtas prieš trejus metus. Jūs puikiai žinojote, kad šitie pastatai gali būti nugriauti, kad pastatyti nelegaliai. Laiko tikrai turėjote viskam, bet nieko nedarėte. Dabar jau ne laikas piktintis", – čigonus ramino antstolis.

Kol prie pastatų vyko sujudimas, iš lūšnų skubiai buvo nešami jose užsilikę svarbesni daiktai. Dviejuose pastatuose šios pareigos buvo patikėtos mokyklos nelankantiems vaikams, iš trečio kartu su "Grindos" darbininkais daiktus kraustė pats namo šeimininkas.

Namų turtas neįspūdingas: keli maišai deginti jau paruoštų malkų, senas muzikinis centras, aplūžusi sofa, medžio plokštės, įvairūs namų statyboje praverčiantys varžtai, vinys, sienų apšiltinimo plokštės.

Darbininkai jėga į griauti paruoštus namus nesiveržė, čigonų neskubino, leido pasiimti visus reikiamus daiktus.

Galvas pasukti teko įmonės "Lesto" darbuotojams. Čigonų pastatyti namai iš visų pusių apraizgyti nežinia iš kur ateinančiais elektros laidais, tad jų nenukirpus griovimo darbų nebuvo galima pradėti,. Laidai taip pat trukdė pravažiuoti traktoriams.

Piktinosi vienas

Susidarė įspūdis, kad trobelių griovimo darbai svarbesni atrodė savo veiklumą parodyti norėjusiems savivaldybės vadovams, tačiau ne patiems čigonams, kurie ryte pakelti iš miego į aplink jų namus vykstantį sujudimą žvelgė abejingai.

Tiesa, būta ir vieno kito bandymo priešintis. Smarkiausiai nepasitenkinimą reiškė Romų bendruomenės pirmininkas Stepas Vysockis. Jis sakė manąs, kad meras A.Zuokas taboro teritorijoje esančią žemę sumanė parduoti, tad visomis išgalėmis stengsis sunaikinti čia esančius pastatus.

"Nežinau, kokie jo interesai, bet jam reikia šitos žemės. Gal nori perparduoti, gal kokį verslą šitoje teritorijoje nori pradėti. A.Zuokui šita vieta kažkodėl labai svarbi", – garsiai piktinosi S.Vysockis.

Jo teigimu, romai mielai išsikeltų iš šios teritorijos, tačiau jiems reikalinga pagalba, bet jos, kaip patys sako, negauna.

"Yra čia žmonių, kurie norėtų gal į kokį kaimą išsikelti gyventi, gal normalų gyvenimą pradėti, bet negali. Kaip jiems pradėti tą gyvenimą, jei atvažiuoja su traktoriais ir jų namus nugriauna. Kur jiems dėtis", – priekaištus liejo bendruomenės pirmininkas.

Šunimis griovėjus užpjudyti žadėję romai savo grasinimus per savaitgalį, regis, pamiršo. Tiksliau, šunų atsivedė, bet jie buvo itin mieli ir draugiški. Pulkelis taboro moterų kelias minutes filmavo griūvantį kaimynų namą, kitos į įvykius rūkydamos žvelgė iš už savo kiemų tvorų.


Leido teismas

Čigonų gatvėje savivaldybės bei Valstybinės teritorijų planavimo ir statybų inspekcijos iniciatyva buvo griaunami trys pastatai, kuriuos teismas pripažino nelegaliais.

Tiesa, daugelis Kirtimuose esančių pastatų pastatyti nelegaliai, visi gyventojai registruojami vienu adresu. Tačiau šių pastatų griauti neskubama dėl to, kad juose gyvena žmonės, daugelyje – šeimos su mažamečiais vaikais.


Traktoriai – ne naujiena

2004 m. gruodžio 2–3 d. taboro teritorijoje tuomečio mero A.Zuoko iniciatyva buvo nugriauti penki gyvenamieji ir vienas negyvenamasis pastatas. 2010 m. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas Vilniaus miesto savivaldybei priteisė devyniolikai romų sumokėti 55,6 tūkst. litų už neturtinę žalą, nors ir pripažino, kad statiniai buvo nelegalūs.

Tuomet į teismą savivaldybę padavę romai nurodė, kad Vilniaus miesto savivaldybės administracijos tarnautojai, griaudami pastatus romų taboro teritorijoje, pažeidė jų teisę į būstą, į būsto neliečiamumą. Be to, jie neatsižvelgė į tai, kad dėl tokių savavališkų ir neteisėtų veiksmų romų šeimos, dauguma jų su mažamečiais vaikais, liks be gyvenamosios vietos.

Praėjusiais metais Vilniaus apskrityje iš viso nugriauta 17 nelegalių statinių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų