Tytuvėnų bažnyčią laiko tik virvės Pereiti į pagrindinį turinį

Tytuvėnų bažnyčią laiko tik virvės

2012-02-25 23:59
Tytuvėnų bažnyčią laiko tik virvės
Tytuvėnų bažnyčią laiko tik virvės / Artūras Morozovas

Gaisro nuniokotas ir vėjo draskomas Tytuvėnų bažnyčios stogas ketvirtadienį pritvirtintas virvėmis, netrukus žadama imtis rimtesnio remonto, nes pastatas gali ir sugriūti.

Artūro Morozovo nuotr.

Mišias dar laiko

"Nuo vėjo Tytuvėnų bažnyčios stogas pritvirtintas virvėmis", – skelbia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD).

Antradienį vėjui nuplėšus dalį Tytuvėnų bažnyčios skardinio stogo, buvo paskelbta ekstremalioji situacija. PAGD teigimu, bažnyčios pastato būklė grėsminga – įskilo sienos, įlinko stogas.

Po bažnyčios ir vienuolyno ansamblį nuniokojusio gaisro bendrovės "Pastatų konstrukcijos" direktorius, pastatų ekspertas Jonas Šarakauskas ekspertizės akto išvadose nurodė, kad pastato būklė – avarinė, bet jį "galima eksploatuoti". Tad Tytuvėnų bažnyčios klebonas Rimantas Žaromskis toliau bažnyčioje aukoja mišias ir teigia, kad žiniasklaida pateikia klaidingą ansamblio būklės vaizdą.

"Meldžiamės, mišias aukojame – tokia ir būklė. Maldos vyksta, kaip ir vyko", – BNS vakar sakė R.Žaromskis.

"Nesibaiminu, kad galėtų užgriūti, nes tai, ką žurnalistai rašo, esą sienos skilusios, – nesąmonės, ar kad sienos apipelijusios – vėl nesąmones rašo. Pamaldų neketinu nutraukti. Pažiūrėsime, kokie bus saugumo reikalavimai. Kai darbai vyks ant stogo ir mes čia melsimės, sudėtinga, žinoma, žmones apsaugoti reikia. Bet ir toliau melsimės, gal kitose patalpose, vienuolyno", – kalbėjo klebonas.

Kelmės rajono savivaldybės administracijos direktorius Zenonas Mačernius BNS sakė, kad tai, ar rengti grėsmingos būklės pastate pamaldas, – dvasininkų reikalas.

"Pavojinga žmonėms – gali užgriūti. ...> Lyg ir yra ekspertų nuomonė, kad pastatas avarinis. Toks įvertinimas lyg draustų rengti pamaldas, bet vis dėlto yra Bažnyčia, klebonas, jie sprendžia, ką vykdyti. Savivaldybės administracija tikrai negali kištis, neturėčiau jokios teisės tai daryti", – sakė Z.Mačernius.

Laukia rimto remonto

Klebono R.Žaromskio teigimu, netrukus prasidės rimtas bažnyčios stogo remontas.

"Jau mediena, ko gero, ir atvežta. ...> Gal dabar tik apsaugojimas, ką reikia nuimti, kas atplyšę ir grėsmę kelia, likviduoti, o kartu bus vykdomi ir tvarkymo darbai", – kalbėjo jis.

O viešosios įstaigos Tytuvėnų piligrimų centro, kuriam pagal panaudos sutartį perduota bažnyčia, direktoriaus pareigas laikinai einantis Pranas Jurkaitis penktadienį atsisakė komentuoti, kokie bažnyčios stogo tvarkymo darbai šiuo metu vykdomi, ir pasiūlė kreiptis po dviejų savaičių.

"Kovo 8 d. po dalininkų susirinkimo visi žurnalistai būsite pakviesti, priimti ir tinkamai informuoti. Dabar negalėčiau informuoti, vyksta pasitarimas", – pareiškė P.Jurkaitis.

Grasina sugriūti

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos departamentui pranešta, kad Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos bažnyčios pastato būklė grėsminga. Jos padėtis įvardyta kaip ekstremali – bažnyčia gali sugriūti.

Kelmės rajono savivaldybės teigimu, matyti sienų įtrūkiai, stogas iš vienos pusės įlinkęs.

Pakviesta ir Savivaldybės ekstremalių situacijų komisija (SESK), kuri įvykį įvardijo kaip ekstremalų. Specialistams buvo pavesta kuo skubiau atvykti į vietą.

Pasak Z.Mačerniaus, to reikėjo, kad būtų galima greičiau atlikti visas procedūras, reikalingas stogui pakeisti, kad Piligrimų centro vadovas galėtų neskelbiamų derybų būdu ieškoti rangovo.

"Ekstremalioji situacija paskelbta antradienio vakarą. Nepaskelbus jos, nebuvo galima skubos tvarka kviesti rangovo atlikti tų darbų. Tik šis paskelbimas leido operatyviai spręsti problemą, nes be to viešųjų pirkimų procedūros truktų tris mėnesius", – sakė Z. Mačernius.

Pasak jo, pakilęs vėjas atplėšė dalį bažnyčios skardinio stogo. Iki šiol vyksta darbai siekiant sustabdyti tolesnį stogo irimą.

"Vėjas pūtė kaip tik ta kryptimi, kur šiek tiek pažeista po gaisro, ir pradėjo plėšti skardą. Operatyviai buvo sušauktas Ekstremalių situacijų komisijos posėdis. Buvo susirinkę ir dalininkai, ir ta komisija, ir specialistai, naktį buvo sustabdytas tolesnis dangos plėšimas, ir toliau dirbama. Skylę uždengsime, kad nelytų", – teigė administracijos direktorius.

Pasak jo, būtų buvusi didesnė bėda, jei į bažnyčią per atsiradusią ertmę stoge būtų priliję.

Gali nubausti kunigus

Kunigų, leidusių į Tytuvėnų muziejų išvežti retas relikvijas, kurios sudegė per gaisrą, gali laukti baudos, nes, anot paveldosaugininkų, jie apie meno kūrinių pergabenimą turėjo pranešti.Taip pat šiose bažnyčiose atliekami patikrinimai, norima įsitikinti, ar tikrai vertybės buvo išvežtos.

Tytuvėnų vienuolyno gaisras sunaikino retus auksakalių dirbinius – gotikines taures, kryžiaus formų monstrancijas, relikvijorius, komunines. XVI–XIX a. sidabrinės ir auksinės vertybės buvo puoštos brangakmeniais, jų vertė skaičiuojama milijonais.

Iki šiol esama neatsakytų klausimų dėl prarastų vertybių. Tytuvėnų piligrimų centro vadovai paveldosaugininkams nepateikė tikslaus sunaikintų meno kūrinių sąrašo. Porą savaičių tikinę, kad jis yra, vėliau pripažino niekada sąrašo neturėję, tik vertybių paėmimo aktus.

Manoma, kad per gaisrą tikriausiai sudegė vertybės, suvežtos iš 13-os Šiaulių apskrities bažnyčių. Jas šią savaitę pradėjo lankyti paveldo specialistai. Norima įsitikinti, ar tikrai relikvijos buvo perduotos vienuolyne buvusiam muziejui.

Baudos gresia ir kunigams, leidusiems į Tytuvėnus išvežti meno kūrinius. Anot paveldosaugininkų, tai padaryta be jų žinios, be to, vertybės eksponuotos muziejuje, kurio net neturėjo būti, nes vienuolyne nebuvo tinkamos signalizacijos, saugyklų.

Už Nekilnojamojo kultūros vertybių apsaugos įstatymo pažeidimą fiziniams asmenims gali grėsti įspėjimas arba bauda iki 3 tūkst. litų, o pareigūnams – bauda nuo 3 iki 5 tūkst. litų.


Skyrė lėšų

Skubiausiems darbams nuo gaisro nukentėjusiame Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno ansamblyje atlikti Vyriausybė iš rezervo skyrė 200 tūkst. litų.

Lėšas Vyriausybė skyrė iš fondo, skirto ekstremalioms problemoms spręsti. Tokia galimybė atsirado Kelmės rajono savivaldybei paskelbus ekstremaliąją situaciją.

Nemenką sumą paaukojo ir verslininkai bei eiliniai šalies gyventojai.

Pinigai skirti tam, kad laikinomis priemonėmis būtų uždengtas vienuolyno stogas ir nuo papildomos drėgmės apsaugoti ansamblio mūrai. Siekiant išdžiovinti per gaisrą užlietas sienas, bažnyčios viduje šiuo metu specialiais prietaisais šildomas oras, nors paveldosaugininkai įspėjo ir dėl galimų per didelio džiovinimo grėsmių.

Premjeras taip pat sudarė darbo grupę, kuri koordinuoja su nelaime susijusių problemų sprendimą. Kaip esminį klausimą šį grupė nagrinėja situaciją, kai šalyje jau ne pirmą kartą užsiliepsnoja neseniai restauruotos kultūros vertybės.

Pastatai buvo drausti: Bernardinų vienuolynas – 10 mln. litų, o Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčia – 6 mln. litų. Tačiau, kaip pabrėžė premjeras, draudimo pinigais bus galima naudotis tik po kurio laiko, o darbų čia reikia imtis nedelsiant.

Draudimo bendrovė "PZU Lietuva" jau pervedė avansinę 45 tūkst. litų draudimo išmoką. Ji bus skirta įvykio vietai sutvarkyti ir pagalbinėms priemonėms.


Ansamblio gaisras

Per Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčioje ir Bernardinų vienuolyno ansamblyje sausio 26 d. kilusį gaisrą išdegė apie 1 tūkst. kvadratinių metrų vienuolyno stogo, apdegė ir apanglėjo bažnyčios medžio stogo konstrukcijos. Sudegė dalis vienuolyne neformaliai įsikūrusiame sakralinio meno muziejuje eksponuotų liturginių reikmenų, gesinant gaisrą nuo vandens nukentėjo vienuolyno pirmojo aukšto freskos.

Iš 343 vertybių sudegė apie 30, tarp jų – labai vertingi paveikslai ir knygos.

XVII–XVIII a. pastatytas Tytuvėnų bernardinų vienuolyno ansamblis vertintas kaip unikalus architektūros paminklas, labai mažai pakitęs nuo pastatymo laikų, vienas geriausiai išlikusių baroko epochos paminklų Lietuvoje ir Šiaurės Europoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų