Naujovė Lietuvoje – interneto svetainė, skirta viešai paskelbti apie pavogtą ar pamestą turtą. Ji suteikia ir galimybę pasitikrinti, ar neketinate vogtų daiktų įsigyti.
Būdas paviešinti vagystę
Nuo vagių nukentėję gyventojai, siekiantys atgauti prarastą turtą, turėtų suklusti. Be formalaus pareiškimo policijai ir beviltiškų klajonių po turgavietes tikintis surasti savo daiktus, pravartu būtų pasinaudoti ir nauja galimybe – paskelbti apie patirtus nuostolius internete. Portale apvoge.lt pateikiama ir informacija apie nusikalstamumo statistiką Lietuvoje bei patarimai, kaip apsisaugoti nuo vagių.
Portale apvoge.lt šiuo metu galima rasti kelis šimtus įvairaus pobūdžio skelbimų, suskirstytų į atskiras grupes. Bene daugiausia pranešimų apie pasigestas pinigines ir įvairius dokumentus. Dalis jų pamesta, bet ne mažiau – ir pavogta. Kita itin populiari sritis – pabėgę ar tiesiog neaiškiomis aplinkybėmis dingę naminiai gyvūnai.
Tiesa, greičiausiai tik nedaugelis savo nesėkmes aprašančių internautų įdėmiai perskaito tinklalapyje pateiktus patarimus, kaip teisingai pranešti apie incidentą. Pasitaiko atvejų, kai prarastas daiktas aprašomas itin skurdžiai, nenurodoma bent apytikslė vieta ir laikas, kai pasigesta daikto.
Vienas kurioziškesnių skelbimų: "Pamesta juoda piniginė su vairuotojo teisėmis." Kam dokumentai buvo išduoti, lieka paslaptis. Panašiai viena moteris bergždžiai tikisi atrasti nežinia kur ir nežinia kada pamestą balto metalo auskarą. Tiesa, ji pasinaudojo galimybe įdėti nuotrauką ir pateikė antrojo auskaro atvaizdą. Guodžia bent tai, kad daugelis nepamiršta pridurti, jog radusiajam atsilygins.
Atgavę pamestus ar pavogtus daiktus sistemos vartotojai savo nebeaktualius skelbimus gali ištrinti arba pažymėti kaip "atskleistas vagystes".
Sugalvojo, kai pats nukentėjo
Iš pažiūros į virtualią skelbimų lentą panašus portalas apvoge.lt startavo šių metų pavasarį. Idėja sukurti tokio pobūdžio tinklalapį kilo trisdešimtmečiam vilniečiui. "Kauno dienos" kalbintas Marekas Lipnevičius neslėpė, kad tokiam žingsniui jį pastūmėjo paties patirta vagystė: "Prieš dvejus metus nuo mano automobilio pavogė visus keturis ratus. Lengvo lydinio ratlankiai buvo labai išvaizdūs ir gana vertingi, tad norėjau kuo plačiau paskleisti žinią apie vagystę. Tam skirtos svetainės internete neradau, o rašyti į visas skelbimų lentas iš eilės, kur informacija keičiasi kone kas akimirką, nebuvo prasmės. Taip ir gimė mintis imtis iniciatyvos pačiam."
Ratų M.Lipnevičiui taip ir nepavyko atgauti. Tad susikaupęs pyktis ir panieka vagims tapo papildoma varomąja jėga siekiant užsibrėžto tikslo. Apvali suma investuotų asmeninių lėšų, paaukota dalis laisvalaikio, daug apmąstymo valandų, ir pagaliau po kelių mėnesių – pirminis rezultatas. Dviejų vaikų tėvas už tokią "užklasinę veiklą" sako iš šeimos priekaištų nesulaukęs, mat žmona jau spėjusi susitaikyti su jo polinkiu į papildomus užsiėmimus, viliojusius dar studijų metais.
Su interneto svetainių kūrimu nieko bendra neturintis jaunas vyras, dirbantis Valstybės tarnybos departamento Informacinių sistemų administravimo skyriaus vyriausiuoju specialistu, į pagalbą pasitelkė savo srities profesionalus. Jis pats turi Informacinių sistemų magistro laipsnį, tad kasdieniame darbe nuo technologijų neatitolsta.
Taip atsirado interneto svetainės projektas, iki šiol jo autoriui atsiėjęs apie 4 tūkst. litų. Jo sumanytojas tvirtina kol kas nė lito neatgavęs, mat pagrindiniu savo tikslu laiko ne komerciją, bet siekį, kad žmonės galėtų vieni kitiems padėti.
"Kelios reklamėlės svetainėje tėra dėl bendro vaizdo, kad būtų spalvingiau, ir lankytojams jos galbūt pravers ieškant apsaugos sistemų, patikimesnių durų, spynų ir kitų priemonių, siekiant išvengti vagišių apsilankymo. Pasiūliau bendrovėms reklamuotis nemokamai, – kalbėjo portalo apvoge.lt savininkas. – Tačiau neslėpsiu: jau esu įkūręs viešąją įstaigą "Viešieji internetiniai projektai", kurios vardu rengsiu projektus ir pretenduosiu į finansavimą, kurio tikrai trūksta. Tinklalapio niekur specialiai nereklamavau, žinios apie jį sklinda iš lūpų į lūpas, o reklamos tikrai reikėtų. Tuomet ir lankomumas keleriopai išaugtų. Dabar per dieną į portalą užsuka maždaug 100 unikalių lankytojų."
Išvien su policija
Projekto rėmėju įvardijama Lietuvos policija kol kas taip pat padeda tik morališkai. M.Lipnevičius viliasi, kad jam pagaliau pavyks įgyvendinti dar vieną idėją – sujungti savo svetainės ir policijos duomenų bazes apie vogtus daiktus. Šalies teisėsaugininkai M.Lipnevičiaus pasiūlymą kol kas atmeta esą dėl finansinių priežasčių. Vilnietis spėja, kad neseniai dienos šviesą išvydęs projektas policijai galėjo kelti abejonių, tačiau jis tikisi įgyti pareigūnų pasitikėjimą.
"Juk pasitaiko atvejų, kai policija sulaiko vagį su galybe įvairių, kaip įtariama, vogtų daiktų. Paprastai apie tai niekur viešai neskelbiama, bet pareigūnai nori surasti tikruosius šeimininkus. Taigi čia galėtų pasitarnauti mano puslapis. Taip pat ir pareigūnai galėtų užmesti akį ir pasižiūrėti, ar per kratas jų rasti daiktai nėra buvę kažkada pavogti", – dėstė savarankiškai į kovą su ilgapirščiais stojęs vilnietis.
Vizija – interneto detektyvai
Panašaus pobūdžio svetainės sėkmingai gyvuoja ir svetur. Skandinavijos šalyse veikia trims šalims – Norvegijai, Švedijai, Danijai – skirtas tokio pobūdžio tinklalapis ettersokt.no. Pastarasis nuo lietuviškojo pirmiausiai skiriasi tuo, kad čia informacija pateikiama dešimčia kalbų. Tarp jų – ir lietuvių. Taip pat dėmesį atkreipia ir ties daugeliu skelbimų nurodyta tiksli radybų suma, kurią nukentėjusysis siūlo už pagalbą susigrąžinant prarastą turtą. Kai kur žadami net kelis tūkstančius litų siekiantys atlygiai.
Lietuviškojo apvoge.lt idėjinis vadovas M.Lipnevičius neslėpė įdėmiai peržiūrėjęs ir sėmęsis patirties iš užsienyje veikiančių panašių tinklalapių. Vieną ten aptiktų funkcijų jis ketina įdiegti ir savo svetainėje: "Noriu, kad atsirastų vadinamieji privatūs internetiniai detektyvai – žmonės, aktyviai naršantys po skelbimų lentas ar kitus puslapius internete ir stebintys, ar ten nesiūloma įsigyti vogtų daiktų. Suradę ir padėję susigrąžinti pavogtą turtą, jie už tai galėtų tikėtis atlygio – radybų."
Kol kas M.Lipnevičius apie savo projekto veiksmingumą kalba kukliai: tik pasidžiaugia, kad nuo pavasario į jo elektroninio pašto dėžutę atkeliavo per dešimt laiškų su padėkomis už virtualią pagalbą atrandant prarastus daiktus.
Tomas Ulpis
Kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas:
Noriu pabrėžti, kad nuo vagių, plėšikų ar kitokio plauko nusikaltėlių nukentėję žmonės pirmiausiai privalo apie tai pranešti policijai. Tai yra būtina. Lygiai taip ir išsiaiškinę, kad vienu ar kitu būdu bandoma realizuoti vogtus daiktus, gyventojai privalo informuoti teisėsaugininkus, kad šie galėtų viską išsiaiškinti nuodugniai. Naujasis projektas internete, jei tik prigis ir žmonės aktyviai juo naudosis, tikrai būtų sveikintina iniciatyva. Juolab kad policijos žinioje esantys vogti daiktai paprastai figūruoja daugiau žinybinio naudojimo registre ir viešai bet kam nėra prieinami. Interneto tinklalapis suteiktų daugiau šansų, kad žmonių prarastas turtas vėl grįš į teisėtų šeimininkų rankas. Jei šis projektas sėkmingai gyvuos ir plėsis, manyčiau, kad taps dar vienu pagalbininku ir patiems policijos pareigūnams, kurie jame irgi kartkartėmis apsilankys. Juo daugiau informacijos, juo mums geriau.
Naujausi komentarai