„Gana nesąmonių“: Vilniuje – dar vienas mitingas prieš didesnes viešojo transporto kainas Pereiti į pagrindinį turinį

„Gana nesąmonių“: Vilniuje – dar vienas mitingas prieš didesnes viešojo transporto kainas

2025-04-05 14:02

Vilniuje, Europos aikštėje prie miesto savivaldybės pastato, apie trys dešimtys žmonių šeštadienį susirinko ją paraginti kovo pradžioje padidintas viešojo transporto kainas atšaukti arba įvesti sostinės gyventojams nemokamą transportą.

Į protesto prieš visuomenino transporto bilietų brangimą akciją susirinkę vilniečiai, organizatorių ir būgnininkų raginami po savivaldybės langais skandavo: „Prieinamo transporto. Pigaus. Tvaraus“.

Kai kurie renginio organizatoriai laikė plakatus, kuriuose buvo parašyta: „Tikrai žalia sostinė savo žmonių nedusina nei oro tarša, nei bilietų kainomis“, „Ne apmokestinti, o daryti nemokamą“, „Viešasis – visiems, o ne tik turtingiesiems“. 

21 metų Giedrė Liuksytė žadėjo, kad po metų kitų, susitaupiusi, įsigis automobilį.

„Jeigu tiek daug brangs, o nedirbantiems studentams tai bus didelė finansinė našta, galvoju, kad pirksiu mašiną. Kelis kartus per dieną po porą sustojimų palėkti iki darbo universitete, iki namų, iki parduotuvės... o sumokėti už kiekvieną kelionę po eurą ar net daugiau... Mes ne tokie turtingi“, – tvirtino mergina.

„Dar tegu šuniukų vežimą troleibusuose apmokestina“, – replikavo  su ja į protesto akciją atvykęs 30- metis Regimantas Rokas.

S. Lisausko / BNS nuotr.

Kaip BNS sakė pensininkai 76-erių Sigutė ir 75-erių Vytautas, juos padidėjusios troleibusų ir autobusų kainos skaudžiai paliestų.

„Blogai bus, labai blogai. Perkam bilietėlius, kai važiuojame į centrą (iš sostinės miegamojo rajono – BNS). Mums nuolatiniai (mėnesį galiojantys bilietai – BNS) nebūtų pigiau, nes ne kasdien važiuojame, ne kasdien jų reikia“, – kalbėjo Sigutė.

„Keiksime vadžią, bet važiuosime. O ką daryti?“ – teigė Vytautas, pabrėžęs, kad per savaitę maždaug tris kartus važiuoja visuomeniniu transportu. 

Moteris žadėjo skaičiuosianti, kur galėtų mažiau išleisti, jeigu kelionės viešuoju transportu pabrangs tiek daug.

„Pėsčiomis nenueini toli. Gali du sustojimus, ne daugiau mūsų amžiuje“, – teigė ji. 

39 metų grafikos dizainerė Martyna, į mitingą atėjusi su vaikais, BNS teigė, kad transporto bilietų brangimas ją palies, nes juos perka. 

„Dažniausiai su nuolatiniu važiuoju, kai dirbu, nes labiau apsimoka, bet dabar perku bilietėlius, kai auginu vaiką. Per savaitę važiuoju keturis penkis kartus“, – sakė Martyna.

Jeigu tiek daug brangs, o nedirbantiems studentams tai bus didelė finansinė našta, galvoju, kad pirksiu mašiną.

„Daug vaikštau pėsčiomis, kai pabrangs dar daugiau vaikščiosiu“, – pridūrė moteris.

Pagal naują kainodarą nuo liepos valandos trukmės bilietas sostinėje kainuos 1,25 euro. Miesto taryba kovo pradžioje priimtu sprendimu taip pat atsisakė pusvalandžio trukmės bilietų, tačiau juos jau siūloma grąžinti. Jei politikai pritars, tokio bilieto kaina siektų eurą.

Šis klimato aktyvistų mitingas yra surengtas ketvirtą kartą. Akciją kartu su „Extinction rebellion Lietuva“ ir Gegužės 1-osios profesine sąjunga organizuoja „Fridays for Future Lietuva“.

Iki šiol sostinėje pastaraisiais mėnesiais buvo surengti trys šių organizacijų protestai prieš didesnes Vilniaus viešojo transporto kainas, taip pat protestavo Lietuvos žaliųjų partija.

Kovą priimtu sprendimu – vienos dienos bilietas kainuos 7,5 euro, trijų dienų – 13,5 euro, mėnesio – 38 eurus, trijų mėnesių – 110 eurų, metinis bilietas – 405 eurus. Tai yra nuo keliasdešimties centų iki maždaug šimto eurų brangiau negu dabar.

Be to, „Statyk ir važiuok“ aikštelės tarifas kils iki 1,25 euro, atsiras nauji šeimos, renginių ar oro uosto, įvairių dydžių grupių bilietai, bus suvienodinta pradinukams ir senjorams virš 80 metų taikoma lengvatinė metinio bilieto kaina, ji sieks 10 eurų.

Kaip BNS anksčiau komentavo savivaldybė, padidinus viešojo transporto kainas papildomai numatoma surinkti apie 15 mln. eurų, jie būtų skirti visuomeninio transporto kokybei gerinti.

Sostinės savivaldybės duomenimis, praėjusiais metais iš bilietų gauta apie 34 mln. eurų pajamų, dotacijos iš miesto biudžeto siekė 84 mln. eurų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra