-
Kariuomenė: sveikatos patikra šauktiniams vykdoma ir per karantiną
Šauktiniams ir aktyviojo rezervo karo prievolininkais, pageidaujantiems pradėti atrankos procedūras ar gavusiems šaukimo nurodymus, rekomenduojama pirmiausia susisiekti su atitinkamu regioniniu karo prievolės ir komplektavimo padaliniu telefonu, o reikiamus dokumentus, tokius kaip mokslo pažymas, prašymus dėl tarnybos atidėjimo ar tarnybos atlikimo teikti elektroniniu arba paprastu paštu.
Kadangi sveikatos patikrinimas karo prievolininkams neįmanomas nuotoliniu būdu, Karinės medicinos ekspertizės komisijos pakomisių veikla karantino metu nėra stabdoma. Komisijose dirbantis personalas ir toliau vykdys karo prievolininkų sveikatos patikrinimus laikantis visų nustatytų saugumo reikalavimų.
Rekomenduojama karo prievolininkams, atvykstantiems pasitikrinti sveikatos iš kitų rajonų, turėti su savimi šaukimo nurodymą, kuriame būtų visa aktuali informacija apie numatomą sveikatos patikrinimą kaip pateisinantį dokumentą, jeigu sustabdytų policijos pareigūnai.
Karo prievolininkams šaukiamiems į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, nurodymai ir informacija su jų šaukimo procedūrų vykdymu yra skelbiama ir atnaujinama interneto svetainėje sauktiniai.karys.lt.
Aktyviojo rezervo karo prievolininkams šaukimo nurodymai yra siunčiami registruotu paštu ir karo prievolininko nurodytu elektroniniu paštu.
-
Šauktinių sąraše – ir R. Karbauskio sūnus 18
„Valstiečių“ lyderis teigia, kad jo sūnus Mantas nuo tarnybos turėtų būti atleistas.
„Jis studijuoja Kanadoje ir suprantu, pagal tą tvarką, kuri yra Lietuvoje, tie, kurie studijuoja, yra atleidžiami, – portalui delfi.lt teigė R. Karbauskis. – Vyresnysis jau yra vyresnis nei šauktinio amžius.“
„Tai nėra patriotizmo požymis – ar jis tarnavo, ar ne. Aš net savo vaikams nesakyčiau, kad jūs ne patriotai, nes jūs neinate tarnauti savanoriais. Čia nėra to išraiška,“ – kalbėjo politikas.
Primename, kad iš viso devynių mėnesių tarnybą įvairiuose Lietuvos kariuomenės daliniuose šiemet pradės 3828 karo prievolininkai.
Šiemet šauktinių sąrašai pirmą kartą sudaryti pakeitus šaukiamųjų amžių, šiuo metu jis siekia 18 – 23 metus. Vos pilnametystės sulaukę jaunuoliai galės būti šaukiami tuo atveju, jeigu nesimoko.
Iš viso sąrašuose yra daugiau nei 38 tūkst. asmenų.
Taip pat pirmą kartą sąrašuose atsidūrė aukštųjų mokyklų studentai. Tačiau patekę į juos studentai turės apsisprendimo galimybę – sustabdyti studijas ir atlikti devynių mėnesių nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą arba nenutraukus studijų pasirinkti jaunesniųjų karininkų vadų mokymus, kurie vyksta trejus metus savaitgaliais, arba studijuoti ir trejus metus tarnauti Krašto apsaugos savanorių pajėgose.
Nepasirinkus nė vieno iš minėtų tarnybos būdų, karo prievolininkams, kuriems dėl studijų aukštojoje mokykloje bus atidėta tarnyba, šaukimas būtų pratęsiamas, kol jiems sukaks 26 metai, bet ne ilgiau nei vienus metus po studijų baigimo. Baigę studijas jaunuoliai vieną kartą turės galimybę patekti į šaukiamųjų sąrašus.
Krašto apsaugos ministerija tikisi, kad ir toliau daugelis jaunuolių į tarnybą ateis savanoriškai, nors privalomai pašaukiamųjų skaičius kasmet didėja.
Pernai privalomai pašaukti 290 iš beveik 3,7 tūkst. karo prievolininkų.
Nuolatinė privalomoji pradinė karo tarnyba atnaujinta 2015 metų pavasarį, reaguojant į Rusijos veiksmus Ukrainoje.
-
Paskelbti 2020-ųjų šauktinių sąrašai: galite pasitikrinti, ar patekote 6
Jie skelbiami šioje interneto svetainėje https://sauktiniai.karys.lt.
Kaip praneša Krašto apsaugos ministerija (KAM), prie kiekvienos karo prievolininko pavardės bus nurodytas tikslus terminas, iki kada reikia susisiekti su paskirtu regioniniu karo prievolės ir komplektavimo padaliniu. Šaukiamųjų sąrašai bus atnaujinami kiekvieną savaitę.
Į sąrašus patekusiems karo prievolininkams šaukimo nurodymai paštu nebus siunčiami. Visa karo prievolininkui aktuali informacija pateikta internete adresu www.karys.lt. Ją taip pat karo prievolininkai galės sužinoti paskambinę nemokamu telefonu 8 800 12340, atvykę arba paskambinę į regioninius karo prievolės ir komplektavimo skyrius ir poskyrius.
Karo prievolininkams už nurodymų nevykdymą gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė.
Į 2020 metų karo prievolininkų (šauktinių) sąrašus yra įtraukti 38427 jaunuoliai, kuriems 18–23 m. (įskaitytinai). Iš jų į tarnybą įvairiuose Lietuvos kariuomenės daliniuose bus pašaukti 3828 karo prievolininkai.
Nuo šiemet į sąrašus taip pat yra įtraukiami ir aukštųjų mokyklų studentai, tačiau jiems tarnyba yra automatiškai atidedama kaip ir anksčiau. Patekę į šauktinių sąrašą studentai turės apsisprendimo laisvę ir pasirinkti vieną iš trijų variantų: sustabdyti studijas ir atlikti 9 mėnesių nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, nenutraukus studijų pasirinkti jaunesniųjų karininkų vadų mokymus (3 metus, mokymai vyksta savaitgaliais) arba studijuoti ir tarnauti Krašto apsaugos savanorių pajėgose (3 metus). Nepasirinkus nei vieno iš šių būdų, tarnyba studentams bus atidėta.
Studentams dėl to papildomai kreiptis į regioninius karo prievolės ir komplektavimo skyrius ir poskyrius nereikia. Tiems karo prievolininkams, kuriems dėl studijų aukštojoje mokykloje bus atidėta tarnyba, šaukimas bus pratęsiamas iki jiems sukaks 26 metai – bet ne ilgiau nei vienerius metus po studijų baigimo. Pabaigę studijas jaunuoliai į šaukiamųjų sąrašus galės patekti tik vieną kartą.
Pagal Lietuvos kariuomenės vado patvirtintą 2020 m. metinį šaukimo planą, nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai tarnybą atliks 19-oje kariuomenės dalinių. Dalis karių tarnybą pradės Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke Rukloje, kur per pirmuosius du tarnybos mėnesius išeis bazinį karinį rengimą, o likusius septynis mėnesius tarnaus priskirtame dalinyje ir atliks kolektyvinį rengimą.
Pirmieji 2020 m. šaukimo nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai tarnybą pradės kovo viduryje, paskutinieji – lapkričio pabaigoje. Rugpjūčio, rugsėjo ir spalio mėnesiais bus didžiausia šaukimo banga, per kurią į įvairius dalinius atvyks per 2700 karių.
Pagal Karo prievolės įstatymą, į sąrašus galėjo patekti ir tie jaunuoliai, kurie iki sąrašų sudarymo bus pateikę prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, tačiau jiems ir toliau galios visos su savanoriškumu susijusios skatinimo priemonės – tarnybos vietos ir laiko pasirinkimo galimybė bei didesnės socialinės garantijos.
Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba primena, kad sudarius ir paskelbus karo prievolininkų sąrašus, į juos nepatekę vaikinai ir merginos nuo 18 iki 38 metų ir toliau gali teikti prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą. Jie galės pasirinkti norimą tarnybos vietą, tarnybos pradžios datą ir gauti 30 proc. didesnes kaupiamąsias išmokas. Pirmumo prašymus galės teikti ir patekusieji į šaukiamųjų sąrašus. Į jų pageidaujamas tarnybos vietas bus stengiamasi atsižvelgti, o kaupiamosios išmokos jiems bus didesnės 15 procentų.
Regioniniai karo prievolės ir komplektavimo skyriai ir poskyriai dirba pirmadieniais – ketvirtadieniais nuo 8 iki 18 val., o penktadieniais – nuo 8 iki 16.45 val. Visų regioninių karo prievolės ir komplektavimo skyrių ir poskyrių kontaktus galima rasti čia. Taip pat visą informaciją apie tarnybą Lietuvos kariuomenėje galite gauti paskambinę nemokama konsultavimo linija 8 800 12340.
-
Sudaryti šauktinių sąrašai: šįkart įtraukti ir aukštųjų mokyklų studentai 6
„Pasirašiau visus suformuotus sąrašus. (...) Procesas buvo tikrai sklandus“, – žurnalistams sakė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.
Šiemet šauktinių sąrašai pirmą kartą sudaromi atnaujinus šaukiamųjų amžių, šiuo metu jis siekia 18 – 23 metus. Vos pilnametystės sulaukę jaunuoliai galės būti šaukiami tuo atveju, jeigu nesimoko.
Iš viso devynių mėnesių tarnybą įvairiuose Lietuvos kariuomenės daliniuose pradės 3828 karo prievolininkai.
R. Karoblis sakė, kad šauktiniai yra „šviežio kraujo įliejimas į kariuomenę“ ir yra gera priemonė stiprinti ryšį tarp ginkluotųjų pajėgų ir visuomenės.
Jis taip pat tvirtino, kad „jauninti“ šauktinių sąrašus nuspręsta dėl to, kad vyresni šaukiamieji teikdavo daug prašymų atidėti tarnybą, todėl „administracinė našta pašaukiant vyresnio amžiaus žmones buvo didesnė nei nauda“.
„Korekcija buvo, kad užtikrintumėme didesnį patogumą vyresnio amžiaus jaunuoliams, nes jie yra pradėję dirbti darbus, kai kurie išvyksta į užsienį, kai kurie kuria šeimas“, – teigė ministras.
R. Karoblis teigia, kad šiuo metu nesvarstoma, ar į privalomąją karo tarnybą įtraukti ir moteris. Anot jo, moterys šiuo metu papildo savanorių gretas, bet šaukti privalomai tarnybai, nėra būtinybės.
„Klausimas, kiek visuomenė yra subrendusi formaliam šaukimui. Pirmas dalykas, Krašto apsaugos ministerija skatina moterų ėjimą į kariuomenę, užpildant šauktinių vietas savanoriškais pagrindais. Skaičius stabilus – praeitais metais buvo priimta keturi procentai nuo visų pašaukimų. Tikrai motyvacija didelė, tai postūmis ir vaikinų motyvacijai. Kita vertus, moterų įtraukimas privaloma tvarka turbūt šiuo metu duotų daugiau administracinę naštą negu naudą. Ateityje – galbūt, bet šiuo metu tai nėra būtina“, – sakė R. Karoblis.
Korekcija buvo, kad užtikrintumėme didesnį patogumą vyresnio amžiaus jaunuoliams, nes jie yra pradėję dirbti darbus, kai kurie išvyksta į užsienį, kai kurie kuria šeimas.
Sąrašai sudaryti atsitiktine tvarka, remiantis kompiuterių programa. Procedūrą stebėjo aštuoni visuomenės atstovai.
Taip pat pirmą kartą sąrašuose atsidūrė aukštųjų mokyklų studentai. Tačiau patekę į juos studentai turės apsisprendimo galimybę – sustabdyti studijas ir atlikti devynių mėnesių nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą arba nenutraukus studijų pasirinkti jaunesniųjų karininkų vadų mokymus, kurie vyksta trejus metus savaitgaliais, arba studijuoti ir trejus metus tarnauti Krašto apsaugos savanorių pajėgose.
Nepasirinkus nė vieno iš minėtų tarnybos būdų, karo prievolininkams, kuriems dėl studijų aukštojoje mokykloje bus atidėta tarnyba, šaukimas būtų pratęsiamas, kol jiems sukaks 26 metai, bet ne ilgiau nei vienus metus po studijų baigimo. Baigę studijas jaunuoliai vieną kartą turės galimybę patekti į šaukiamųjų sąrašus.
Sąrašų sudarymą stebėjęs Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos atstovas Julius Kornelijus Vaičiakas sakė, kad procesas vyko skaidriai, tačiau žinia apie šiemet įtraukiamus studentus buvo iškomunikuota per vėlai.
Sudaryti karo prievolininkų sąrašai vėliausiai iki sausio 16 dienos bus paskelbti interneto svetainėje https://sauktiniai.karys.lt.
„Tos savaitės mums reikia tam, kad prie kiekvieno karo prievolininko galėtume įrašyti papildomą informaciją, iki kada karo prievolininkas turi atlikti tam tikras pareigas“, – sakė Karo prievolės ir administravimo tarnybos direktorius Arūnas Balčiūnas.
Sudarius ir paskelbus karo prievolininkų sąrašus, į juos nepatekę vaikinai ir merginos nuo 18 iki 38 metų ir toliau galės teikti prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą.
Krašto apsaugos ministerija tikisi, kad ir toliau daugelis jaunuolių į tarnybą ateis savanoriškai, nors privalomai pašaukiamųjų skaičius kasmet didėja.
Pernai privalomai pašaukti 290 iš beveik 3,7 tūkst. karo prievolininkų.
Pasak A. Balčiūno, sunku prognozuoti, ar privalomai šaukiamų jaunuolių daugės, nes šiemet pirmą kartą sąrašuose atsidurs 18-mečiai ir studentai.
„Kokį rezultatą turėsime metų pabaigoje, aš nedrįsčiau prognozuoti“, – teigė jis.
Nuolatinė privalomoji pradinė karo tarnyba atnaujinta 2015 metų pavasarį, reaguojant į Rusijos veiksmus Ukrainoje.
-
Planuojama pašaukti virš 3,8 tūkst. karo prievolininkų 7
Karo prievolininkų sąrašas bus sudaromas atsitiktine tvarka, naudojantis kompiuterių programa.
Kaip skelbia KAM, planuojama, kad sąrašų sudarymo pradžią stebės ir inicijuos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. Taip pat dalyvaus Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos direktorius Arūnas Balčiūnas ir kiti kariuomenės atstovai. Siekiant užtikrinti, kad šauktinių sąrašų sudarymo procedūra vyktų skaidriai ir objektyviai, procesą stebės ir aštuoni visuomenės atstovai iš Lietuvos skautijos, Lietuvos skautų sąjungos, Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos, Atsargos karininkų sąjungos ir Lietuvos šaulių sąjungos.
Į šaukiamųjų sąrašus gali patekti ir tie jaunuoliai, kurie iki sąrašų sudarymo bus pateikę prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, tačiau jiems ir toliau galios visos su savanoriškumu susijusios skatinimo priemonės – tarnybos vietos ir laiko pasirinkimo galimybė bei didesnės socialinės garantijos.
KAM pranešime pažymima, kad šiais metais nauja bus tai, kad į sąrašus taip pat bus įtraukiami ir aukštųjų mokyklų studentai. Patekę tarp šauktinių, studentai turės apsisprendimo laisvę – sustabdyti studijas ir atlikti 9 mėnesių nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą (NPPKT) arba nenutraukus studijų pasirinkti – jaunesniųjų karininkų vadų mokymus (vyksta 3 metus savaitgaliais) ir tokiu būdu atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą (PPKT), arba studijuoti ir tarnauti Krašto apsaugos savanorių pajėgose (3 metus) ir tokiu būdu atlikti PPKT. Nepasirinkus nei vieno iš minėtų tarnybos būdų, karo prievolininkams, kuriems dėl studijų aukštojoje mokykloje bus atidėta tarnyba, šaukimas būtų pratęsiamas iki jiems sukaks 26 metai (bet ne ilgiau nei vienerius metus po studijų baigimo). Pabaigę studijas jaunuoliai vieną kartą turės galimybę patekti į šaukiamųjų sąrašus.
Ketvirtadienį sudaryti 2020 m. karo prievolininkų sąrašai bus paskelbti interneto svetainėje. Prie kiekvienos pavardės bus nurodytas ir tikslus terminas, iki kada reikia susisiekti su paskirtu regioniniu karo prievolės ir komplektavimo padaliniu. Karo prievolininkams už nurodymų nevykdymą gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė.
Planuojama, kad 2020 m. šauktinių sąrašai ir nurodymai dėl atvykimo datos bus paskelbti iki sausio 16 d.
Į sąrašus patekusiems karo prievolininkams šaukimo nurodymai paštu nebus siunčiami. Visa karo prievolininkui aktuali informacija bus pateikta internete. Ją taip pat bus galima sužinoti paskambinus nemokamu telefonu 8 800 12340, atvykus arba paskambinus į regioninius Karo prievolės ir komplektavimo skyrius ir poskyrius.
Sudarius ir paskelbus karo prievolininkų sąrašus, į juos nepatekę vaikinai ir merginos nuo 18 iki 38 metų ir toliau galės teikti prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą. Jie galės pasirinkti norimą tarnybos vietą, tarnybos pradžios datą ir gauti 30 proc. didesnes kaupiamąsias išmokas. Pirmumo prašymus galės teikti ir patekusieji į šaukiamųjų sąrašus. Į jų pageidaujamas tarnybos vietas bus stengiamasi atsižvelgti, o kaupiamosios išmokos jiems bus didesnės 15 procentų.
Devynių mėnesių trukmės nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą Seimas atnaujino 2015 m. pavasarį. Tai buvo padaryta atsižvelgiant į pasikeitusią geopolitinę situaciją ir valstybės saugumui kylančias grėsmes. Sugrąžinus šauktinių tarnybą taip pat siekiama sustiprinti ir pagreitinti kariuomenės dalinių užpildymą profesinės karo tarnybos kariais, suformuoti pakankamą kariuomenės parengtąjį rezervą ir užtikrinti tinkamą piliečių pasirengimą ginti savo valstybę.