-
„Kauno literatūros savaitėje“ – pirmasis skaitytojų susitikimas su D. Velikičiumi
Susitikimą su rašytoju – skaitymus ir pokalbį – gegužės 5d., ketvirtadienį, 19 val. Kauno menininkų namuose (V. Putvinskio g. 56) dovanos Vytauto Didžiojo universiteto organizuojamas tarptautinis rašytojų ir knygų festivalis „Kauno literatūros savaitė“. Šio festivalio meno vadovas rašytojas Laurynas Katkus savo kolegą kalbins ne tik apie kūrybą, bet ir literatūros, visuomenės ir politikos padėtį Pietryčių Europoje dabartiniame karu vėl pažymėtame laike.
Susitikimas su D. Velikičiumi yra vienas iš festivalio rubrikos „Atradimai“ renginių. „Atradimuose“ Lietuvos skaitytojai supažindinami su pasaulyje plačiai žinomais autoriais ir kylančiomis literatūros žvaigždėmis, kurių knygos dar nepasirodė lietuviškai. Kitame „Atradimų“ vakare Jotvingių premijos laureatas Dainius Gintalas pristatys savuosius šiuolaikinės prancūzų poezijos favoritus, Samanthą Barendson ir Gregoire‘ą Damon‘ą.
D. Velikičius užaugo Puloje prie Adrijos jūros, Belgrade studijavo filologiją. 90-aisiais jis vadovavo legendinei opozicijos leidyklai bei radijo stočiai B-92, o Kosovo karo metu emigravo iš šalies. D. Velikičiui net du kartus skirta NIN premija, teikiama už geriausią romaną serbų kalba (paskutinį kartą – už „Tyrėją“ (Islednik)), o 2019-aisiais jam įtekta Vilenicos Vidurio Europos premija.
Rašytojo kūryboje persikloja keletas klodų – tai ir vitališka Balkanų kultūra, ir Viduržemio tradicijų persmelktas Istrijos pusiasalis. Jis lyginamas su tokiais Vidurio Europos rašytojais kaip Danilo Kišas ir Robertas Musilis. Rašytojas taip pat pripažįsta besižavintis Czeslaw‘u Milosz‘u, kuris buvo vienas iš svarbiausių akstinų sutinkant apsilankyti festivalyje. Anot rašytojo, „Lietuva jam – pasakų kraštas iš romano „Isos slėnis“.
Draganas Velikičius / Organizatorių nuotr.
D. Velikičius yra ir subtilus psichologas, ir puikus pasakotojas. Šiuos talentus kauniečiai galės patirti gyvai, kai vyks jo novelės „Belgradas“ lietuviška premjera (vertėja Kristina Tamulevičiūtė). Susitikime su rašytoju bus kalbamasi apie šią šmaikščią didmiesčio istoriją, taip pat kitus D. Velikičiaus kūrinius, visų pirma „Tyrėją“ (2015). Bestseleriu Serbijoje ir Kroatijoje tapusi knyga vaizduoja radikalius visuomeninius pasikeitimus, karus ir perbraižomas sienas, kurie kelia nesaugumą, paliečia intymiausius žmonių siekius bei santykius. Drauge tai nostalgiškas pasakojimas apie atmintį ir vaikystę, apie motinos ir sūnaus neatskiriamą ryšį.
Tarptautinis rašytojų ir knygų festivalis „Kauno literatūros savaitė“ yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis. Daugiau informacijos apie festivalį, jo programą ir dalyvius čia.
-
Kauno literatūros savaitė: autobusais keliaus Homeras, Binkis ir Grainytė
Festivalio organizatoriai tikisi, kad skelbimai su literatūros klasikų ir šiuolaikinių autorių ištraukomis privers nusišypsoti, susimąstyti, taps pašnekesio tema ar paskatins dažniau pasivažinėti viešuoju transportu, nes skirtingais maršrutais važinėja skirtingi autoriai.
„Šitą idėją puoselėjau seniai, nuo tada, kai studentaudamas Londono metro, šalia komercinių reklamų pamačiau literatūrines citatas. Svarbiausias mūsų tikslas – priartinti literatūrą prie kasdienės aplinkos. Juk tokiame mieste kaip Kaunas viešasis transportas yra neatskiriama daugelio miestiečių gyvenimo dalis. Pamanėme, kad viešojo transporto erdvė gali pasiūlyti galimybę sužinoti ką nors naujo, o ne vien skaičiuoti likusias stoteles ar spoksoti į telefono ekraną. Turiu vilties, kad ši akcija Kaune neliks vienintelė, kad ja paseks ir kiti Lietuvos miestai,“ – apie kultūrinę-edukacinę iniciatyvą pasakoja Kauno literatūros savaitės meno vadovas Laurynas Katkus.
Laurynas Katkus / J. Petronio nuotr.
Akcijos organizatoriai paprašė festivalio kolegijos narių, literatūros žinovų ir kritikų pasidalinti mėgstamiausiomis Kauno, Lietuvos ir pasaulio rašytojų citatomis.
„Klausėme – kas jums pirmiausia ateina į galvą, prisiminus tą ar kitą rašytoją? Norėjome, kad kauniečiai įsitikintų, jog lietuvių literatūra kalba ne tik apie gamtą ir tėvynę, o apie daug daugiau dalykų. Norėjome, kad ištraukos suteiktų akstiną pasidomėti, trauktų įsimenančiais vaizdiniais, sąmojumi ar lyriška atmosfera,“ – intriguoja Laurynas Katkus.
Su kai kuriais citatų autoriais kauniečiai jau turėjo progos susitikti praėjusių metų festivalyje, su kitais susitikimai dar laukia šią gegužę, pavyzdžiui, su Vaiva Grainyte, Sandra Bernotaite, Eka Kurniawanu ar Piotru Adamczyku.
Organizatoriai kviečia fotografuoti ir dalintis patikusiomis citatomis socialiniuose tinkluose, parašant, kur ir kokiu autobusu keliavote ir kokį autorių sutikote, bei pridedant grotažymę #literaturossavaite.
Ši akcija yra įžanga į tradicija tampantį tarptautinį rašytojų ir knygų festivalį „Kauno literatūros savaitė“, kuris vyks gegužės 4–8 dienomis. Festivalio programoje – užsienio ir Lietuvos, jaunieji ir pripažinti, skaitytojams gerai žinomi rašytojai ir poetai.
Daugiau informacijos apie festivalį, jo programą ir dalyvius rasite čia ir čia. Tarptautinis rašytojų ir knygų festivalis „Kauno literatūros savaitė“ yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.
-
Magijos seansas: žodžio ir garso dialogas 1
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) organizuojamo festivalio „Kauno literatūros savaitė“ renginys leis žiūrovams pasinerti į žodžio ir garso magiją: Lietuvos ir užsienio menininkų performansas įtikins, kad poezijos ir muzikos jungtis – tai daug daugiau nei dainuojamoji poezija ar hiphopas.
Ypatingas vakaro svečias – Kubos poetas Omaras Perezas. Jo šamaniškas būgnelis aidėjo Niujorke, Berlyne, San Paule ir kituose Amerikos, Europos ir Azijos miestuose, o dabar jis vieninteliam pasirodymui atkeliauja į Lietuvą. O.Perezas supina salsos ritmus, žodžių sąskambius ir paradoksus į savitą užburiantį lydinį. Pasak poeto iš egzotiškųjų Karibų, „poezija ir muzika – tai tas pats vaisius, to paties gyvūno kaulai ir kraujas“.
Kaune pasirodys ir žymiausias šia kryptimi dirbantis Lietuvos menininkas – Nacionalinės premijos laureatas Rolandas Rastauskas, kuris savo poeziją pirmą kartą atliks kartu su gitaros virtuozu Juozu Milašiumi.
„Mūsų pasirodymas VDU Didžiojoje salėje – tai balso ir instrumento pašnekesys, turintis mažai ką bendra su įprastine melodeklamacija. Eilėraštis ar jo fragmentas čia ne tekstas, kurio klausomės, o balso pastanga ir susišnekėti, ir susiremti su visiškai kitos prigimties garsynu. Dialogo bandymas greičiausiai ir yra muzikos ilgesys. Galbūt netgi nueinančios epochos ilgesys. Netikėtai dykumoje (scena irgi dykuma) susitikusių dviejų klajūnų sveikinimas Atlantidai“, – taip savo premjerinį pasirodymą pristato R.Rastauskas.
Eilėraštis čia ne tekstas, kurio klausomės, o balso pastanga ir susišnekėti, ir susiremti su visiškai kitos prigimties garsynu.
Universiteto organizuojamame rašytojų ir knygų festivalyje didelis dėmesys tenka jauniesiems kūrėjams, tad ir renginį pradės jaunosios kartos poetė Greta Ambrazaitė. Už debiutinę knygą „Trapūs daiktai“ (2018) jai paskirta prestižinė Jaunojo jotvingio premija, knyga tapo ir 2018-ųjų Metų poezijos knyga, taip pat autorė yra Lietuvos kultūros ministerijos Jaunojo kūrėjo premijos laureatė. G.Ambrazaitė ne tik rašo, bet ir kuria muziką, kurią pristato kaip autsaiderišką meną: jos namų įrašuose kryžminami lo-fi elektronika ir lyriniai elementai.
Nors viešumoje G.Ambrazaitė įprastai pasirodo kaip poetė arba vertėja, VDU Didžiojoje salėje atlikėja pasirodys kaip kūrėja ir atlikėja kog leval amplua, taip pat išgirsime triphopinės atmosferikos kupinų kūrinių. Meninį vyksmą prižiūrės ir vizualinių akcentų scenoje pažers režisierius Andrius Kurienius.
„Garsūs žodžiai!“ – ne tik ypatinga VDU dovana literatūros mėgėjams „Kaunas 2022“ atidarymo proga, bet ir užuomina į šį pavasarį jau antrą kartą vyksiantį tarptautinį rašytojų ir knygų festivalį „Kauno literatūros savaitė“.
„Į mūsų festivalį gegužę esame pakvietę nemažai ryškių poetų ir prozininkų. Tačiau Europos kultūros sostinės atidarymo iškilmėms norėjosi kažko nepaprasto, kas peržengtų įprastines žanrų ir net menų ribas. Labai laukiu sausio 22-osios, kuri, tikiu, ilgam pasiliks apsilankiusiųjų klausoje ir atmintyje“, – sako festivalio meno vadovas, rašytojas Laurynas Katkus.
Kas? renginys „Garsūs žodžiai!“
Kur? Vytauto Didžiojo universiteto Didžiojoje salėje.
Kada? Sausio 22 d. 16 val.
Renginys nemokamas. Būtina išankstinė registracija.