-
Nedarbingumas ir ligos išmokos dėl saviizoliacijos: ko reikėtų nepamiršti
Kreipkitės į šeimos gydytoją
„Kartais sulaukiame gyventojų klausimų, ar atlikus testą dėl COVID-19 ar pranešus apie kontaktą su sergančiuoju Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC), nedarbingumo pažymėjimas bus išduotas ir ligos išmoka skirta automatiškai.
Svarbu pabrėžti, kad norėdami gauti nedarbingumo pažymėjimą dėl galimo užsikrėtimo COVID-19 ar kontakto su koronaviruso infekcija sergančiu asmeniu, pacientai, kaip ir visais kitais atvejais, turi kreiptis į savo šeimos gydytoją“ – primena „Sodros“ Pašalpų ir nedarbingumo kontrolės skyriaus vedėjas Rimantas Mitkevičius.
Jei žmogus turi izoliuotis dėl kontakto su sergančiuoju, nedarbingumo pažymėjimas dėl privalomos izoliacijos gali būti išduotas, kai jis dėl savo darbo ypatumų negali dirbti nuotoliniu būdu ir jam nėra paskelbta prastova.
Tokiais atvejais galioja įprasta nedarbingumo pažymėjimo išdavimo ir ligos išmokos mokėjimo tvarka. Kol Lietuvoje paskelbtas karantinas ir ekstremali situacija, nedarbingumo pažymėjimai gali būti išduoti ir pratęsti nuotoliniu būdu.
Nedarbingumo išdavimas atgaline data
Kartais dėl didelio pacientų srauto ar kitų objektyvių priežasčių gydymo įstaiga kreipimosi dieną negali išduoti nedarbingumo pažymėjimo. Jis gali būti išduotas atgaline data ne daugiau kaip už 5 darbo dienas, skaičiuojant nuo kreipimosi į šeimos gydytoją.
Tačiau jei šeimos gydytojas negali išduoti nedarbingumo pažymėjimo dėl to, kad dar negavo NVSC pažymos dėl asmens privalomos izoliacijos, pažymėjimas gali būti išduotas atgaline data, kai šeimos medicinos paslaugas teikianti įstaiga gaus NVSC pažymą, neatsižvelgiant į tai, kiek laiko praėjo nuo paciento kreipimosi dienos.
Nedarbingumas bus skirtas ir ligos išmoka mokama privalomos izoliacijos laikotarpiu, bet ne ilgiau nei 14 kalendorinių dienų pagal NVSC šeimos gydytojui pateiktą pažymą.
Įsitikinkite, ar reikia NVSC pažymos
Daugeliu atvejų šeimos gydytojas išduoda nedarbingumo pažymėjimą remdamasis Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) pažyma, kurioje nurodytas privalomos izoliacijos laikotarpis.
NVSC pažymos nereikia, jei asmuo turėjo sąlyti savo šeimoje, tai yra su sergančiuoju savo šeimos nariu, tačiau tik tuo atveju, jei šie žmonės gyvena kartu ir yra prirašyti prie tos pačios pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos.
Šis pasikeitimas įsigaliojo neseniai – iki šiol šeimos gydytojas be NVSC pažymos galėjo išduoti nedarbingumo pažymėjimą privalomos izoliacijos laikotarpiui asmeniui, kuris turėjo sąlytį su sergančiu kartu gyvenančiu šeimos nariu, jei jis buvo prirašytas prie tos pačios asmens sveikatos priežiūros įstaigos to paties gydytojo.
Tai sukeldavo nepatogumų gyventojams – pavyzdžiui, jeigu iš 4 kartu gyvenančių šeimos narių 2 buvo prirašyti prie kito šeimos gydytojo, jiems reikėjo laukti, kol NVSC išduos atitinkamą pažymą. Dabar šio reikalavimo nebeliko – užtenka, kad šeimos nariai būtų priregistruoti toje pačioje gydymo įstaigoje.
Užpildykite prašymą ligos išmokai gauti
Norint gauti ligos išmoką iš „Sodros“, reikia pateikti prašymą. Tai galima padaryti prisijungus prie asmeninės paskyros sodra.lt/gyventojui su elektroniniu parašu, el. bankininkyste ar per e. valdžios vartus.
Jei vieną kartą tokį prašymą užpildėte, daugiau to daryti nebereikia – ligos išmoka bus skiriama automatiškai. Kreiptis dėl ligos išmokos galima ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo ligos pabaigos dienos.
Ligos išmoką gali gauti ligos socialiniu draudimu apdrausti asmenys, pirmajai ligos dienai turintys ne trumpesnį kaip 3 mėnesių per pastaruosius 12 mėnesių arba 6 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius ligos socialinio draudimo stažą.
Ligos išmokos dydis asmens ligos, saviizoliacijos atveju sudaro 62,06 proc., o asmens slaugos (priežiūros) atveju – 65,94 proc. nuo darbo užmokesčio „ant popieriaus“.
Pasitikrinti savo ligos išmokos dydį galima čia.
-
Per gripo epidemiją nedarbingumo pažymėjimą galima rezervuoti ir telefonu 4
Kaip nurodo ministerija, tai numatyta dar 2009 metais sveikatos apsaugos bei socialinės apsaugos ir darbo ministrų pasirašytame įsakyme.
Ministerijos Pirminio lygio koordinavimo skyriaus vedėja Edita Bishop sako, kad nedarbingumą telefonu galima gauti ilgiausiai trims darbo dienoms, o norint jį toliau tęsti net ir esant gripo epidemijai tektų apsilankyti pas šeimos gydytoją.
„Reikia pasitikrinti, kokia toliau yra sveikatos būklė, jeigu nori pratęsti, kitaip neišeis“, – teigė ji.
E. Bishop aiškina, kad tvarka, kaip elgtis epidemijos atveju, turėtų būti detalizuota įstaigų vidaus taisyklėse.
Gripo epidemiją jau yra paskelbusios 20 šalies savivaldybių ir 60.
Epidemiją paskelbė Prienų, Raseinių, Švenčionių, Kėdainių, Jonavos, Klaipėdos, Ukmergės, Lazdijų, Joniškio, Šilalės, Šilutės, Ignalinos rajonų, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Alytaus miestų, Kazlų Rūdos, Visagino, Birštono, Marijampolės savivaldybės.
Daugiausia sergančiųjų gripu ir kitomis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) yra Kazlų Rūdos ir Visagino savivaldybėse. Pirmojoje registruotas 391,2 susirgimo 10 tūkst. gyventojų, antrojoje – 280,7.
Visoje šalyje sergamumas sausio 29 – vasario 4 dienomis siekė 179,6 atvejo 10 tūkst. gyventojų. Pernai tuo pačiu metu sergančiųjų buvo mažiau – 127,6 atvejo.
Gripo epidemiją savo teritorijoje skelbia savivaldybės. Sergamumas epideminiu gali būti laikomas, kai gripo ir ŪVKTI registruota ne mažiau kaip 100 atvejų 10 tūkst. gyventojų per savaitę, o klinikinių gripo atvejų skaičius sudaro apie 30 procentų.
-
Galimai neblaivus medikas po skandalo staiga susirgo 9
Visa tai vyko Švenčionių rajono ligoninėje.
"Atėjus aplankyti senelio pamatai tokį vaizdą. Ar tokie gydytojai turi mus gydyti? Vaizdo įraše viskas matosi. Dalinkimės, neužmerkime akių ir netylėkime!“, – rašoma prie Lino Šipkausko publikuoto vaizdo įrašo.
Laikinai ligoninei vadovaujantis Vytautas Vaitkevičius ketvirtadienį teigė neturėjęs progos pasikalbėti su įtartinai svirduliavusiu mediku, tačiau laukia jo paaiškinimo.
"Šiandien, pasirodo, jo nėra darbe. Turi pasiėmęs nedarbingumo pažymėjimą. Nėra daktaro, nėra kaip išsiaiškinti. Jam atėjus aiškinsimės toliau", – sakė V. Vaitkevičius.
V. Vaitkevičius tvirtino, kad netoleruoja girtavimo, darbo apsvaigus. "Už įstaigos diskreditavimą aš linkęs atleisti [iš pareigų]", – kalbėjo laikinasis vadovas. Perklausėme, ar medikas tikrai buvo girtas?
"Tame ir bėda. Prasideda visokie juridiniai klausimai. Aiškinsiuosi su juristais. Kaip viską įrodyti – buvo blaivus ar ne. Būtų paimtas kraujas, pūtimai, būtų visai kitas reikalas. Tas žmogelis, kuris vaizdo įrašą įkėlė, gerai, kad nufilmavo, bet nors būtų sutvarkęs viską iki galo. Būtų visiems gerai: būtų aišku, nustatyta, užfiksuota, surašyta", – dėstė V. Vaitkevičius, akcentavęs, kad tokiais atvejais būtina kviesti policiją. kad
Pareigūnai ar medikai turi nustatyti blaivumo/girtumo faktą.
Jis nerimavo ir dėl to, kad ligoninėje ir taip labai trūksta medikų. "Velniai griebtų, tas daktaras yra vedantysis chirurgas. Daug pacientų pas jį operuotis atvažiuoja iš Visagino. Jeigu tą daktarą atleidžiame, kartu užkalame Chirurgijos skyrių ir uždarome operacinį bloką. Bet kito kelio neturime. Ieškosime naujų darbuotojų", – kalbėjo laikinasis vadovas.
Ligoninė šiuo metu ieško terapeutų, chirurgų. Skelbiasi per visur, kur tik išmano, bet nesulaukia net užklausų, jau nekalbant apie realius pretendentus.
"Jeigu šiandien į gatvę iš darbo išvarome visus pensininkus, pusę ligoninių galėtume uždaryti, nes nebūtų kam dirbti", – aiškino V. Vaitkevičius.
L. Šipkausko sesuo pripažino, kad pareigūnus kviesti reikėjo. "Čia mūsų klaida, būtų visi įrodymai. Bet tikėjomės, kad kai vaizdo įrašą pamatys vadovai, viska išsiaiškinsim. Suklydom", – nusivylimo neslėpė moteris.
Ligoninės atstovai žurnalistams yra pasakoję, kad medikas pats yra sunkus ligonis, vartoja nuskausminamuosius vaistus ir aiškinęs, kad tądien padauginęs medikamentų, todėl ir sutriko koordinacija.
Rugsėjį pacientų artimieji nufilmavo, kaip po Santaros klinikas blaškėsi galimai neblaivus chirurgas. Santakos klinikų Vaikų ligoninės atstovai tuomet mediką laikinai nušalino nuo pareigų ir buvo paimtas jo kraujas ištirti, ar jame yra alkoholio.
"Vykstant į Vilniaus priklausomybės ligų centrą, gydytojas nusprendė parašyti pareiškimą dėl atleidimo iš užimamų pareigų ir nuo šiandien Vaikų ligoninėje nebedirba", – tuomet informavo ligoninės atstovai.