Š. Makedonija pasiekė kompromisą su Bulgarija, galintį priartinti šalį prie narystės ES | kl.lt

Š. MAKEDONIJA PASIEKĖ KOMPROMISĄ SU BULGARIJA, GALINTĮ PRIARTINTI ŠALĮ PRIE NARYSTĖS ES

Šiaurės Makedonijos ministras pirmininkas Dimitaras Kovačevskis šeštadienį paskelbė, kad Skopjė pasiekė kompromisą su Bulgarija dėl ilgai besitęsiančio ginčo ir galės pradėti derybas dėl narystės Europos Sąjungoje.

„Pagaliau, po 17 metų, pradedame stojimo derybų su Europos Sąjunga procesą“, – po vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė D. Kovačevskis.

Jo šalies parlamentas anksčiau šeštadienį pritarė Prancūzijos pasiūlymui, pagal kurį Šiaurės Makedonija įsipareigotų pakeisti savo konstituciją, kad būtų pripažinta bulgarų mažuma, apsaugotos mažumų teisės ir uždrausta neapykantos kalba, kaip to reikalauja nuo 2007 metų ES priklausanti Bulgarija.

„Šiandien mūsų šaliai atsiveria nauja perspektyva... nuo šiandien mes sparčiai judame į ES šeimą“, – spaudos konferencijoje po to, kai jo kabinetas patvirtino parlamento išvadas, sakė ministras pirmininkas.

D. Kovačevskis sakė, kad pirmasis jo vyriausybės ir ES susitikimas įvyks antradienį.

Pasiūlymas 120 narių turinčiuose parlamento rūmuose priimtas 68 balsais, 61 mandatą turinčią kairiųjų koaliciją parėmus mažoms etninių albanų partijoms. Opozicijos įstatymų leidėjai protestuodami paliko posėdžių salę ir susilaikė nuo balsavimo.

Praėjusį mėnesį siūlymą pristatęs Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) pabrėžė, kad jame nekvestionuojamas oficialus makedonų kalbos egzistavimas, tačiau pažymėjo, kad, kaip ir visi susitarimai, jis „paremtas kompromisais ir pusiausvyra“.

Šiandien mūsų šaliai atsiveria nauja perspektyva... nuo šiandien mes sparčiai judame į ES šeimą.

Tačiau keičiant Šiaurės Makedonijos konstituciją gali iškilti didelių kliūčių, nes tam reikia dviejų trečdalių balsų daugumos, t. y. 80 balsų.

Pagrindinė opozicinė partija, centro dešinioji VMRO-DPMNE, ir jos sąjungininkai, taip pat viena nedidelė kairiųjų partija, kartu turinčios 46 mandatus, pareiškė, kad niekada nesutiks keisti konstitucijos.

Įstatymų leidėjai taip pat nubalsavo už tai, kad derybos su ES vyktų lygiateisiškai ir principingai, laikantis tarptautinės teisės normų, be išlygų gerbiant makedonų kalbą ir nacionalinį identitetą.

Vyriausybė pabrėžė, kad pasiūlymas nekelia pavojaus nacionaliniams interesams ar šalies tapatybei. Vis dėlto VMRO-DPMNE ir kitos jėgos su tokia pozicija nesutinka ir teigia, kad ją priimti reikštų nusileisti Bulgarijos reikalavimams, keliantiems pavojų Šiaurės Makedonijos istorijai, kalbai tapatybei, kultūrai ir paveldui.

„Tai nusikaltimas prieš visą tautą. Nuo pat nepriklausomybės paskelbimo dar nebuvo tokios didelės klaidos“, – sakė VMRO-DPMNE įstatymų leidėjas Aleksandras Nikoloskis.

Bulgarija priėmė minimą Prancūzijos pasiūlymą, bet šios šalies premjero Kirilo Petkovo centristinė vyriausybė buvo nuversta parlamentui birželio 22 dieną nubalsavus už nepasitikėjimą kabinetu.

Viena mažesnioji valdančiosios koalicijos partija pasitraukė iš keturių partijų aljanso, pareiškusi, kad K. Petkovo nusiteikimas nebeblokuoti Šiaurės Makedonijos stojimo į ES yra „tautos išdavystė“.

Rašyti komentarą
Komentarai (3)

Ne taip

Tik bailūs žmogeliai kalba apie „kilpos užsinėrimą", apie „mažą Lietuvą", apie baimes dėl Suvalkų koridoriaus. Baikite virpinti kinkas ir drebėti! Girdėjau per radiją kalbant kaimo moterėlę: oi. kas bus, jei mus užpuls... Ji nesupranta, kad yra NATO, kad Lietuva yra lygiateisė NATO narė. Cariukas nėra toks kvailas, kad užpultų didžiulę šalių sąjungą. Jis su Ukraina nesusidoroja, nors ir dabar RF kovoja prieš viso pasaulio dorą visuomenę, prieš viso pasaulio tautų siunčiamus ginklus.

taip

pritariu siam kom tai mastancio logiskai zmogaus mintys ir butu gerai kad ju butu daugiau musu varganoji saly visokiu valkatu ir saiku uzgrobtoji o likusiom tautoms linkiu savanoriskai nenert sau kilpos o pakentet nes dar nei 1 kapitalistas nieko niekados nedalino ir nedalins uz dyka greiciau uzsmaugs ===

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nebėra Lietuvoje žiniasklaidos, tik pliurpalynė ir reklamų mėšlas, tad pasisakau čia. "Žiniasklaida" uždara saviems, bijantis jų griežto žodžio, o ruskių dezinformacija karaliauja. Ir ne tik dezinformacija, bet ir tvarkymasis ES ir kitų vakarų valdančiuose sluoksniuose kaip savo namuose - geriausia iliustracija visokie Makaronai bei Š....ai ir aktyviausių politikų išėdimas. Nereikia jokių bombų ir raketų - dėl "pigesnių" ruskių užgrobtų gamtos turtų išsismaugs patys. Ir gaila žiūrėti į mūsų politikus - tik pradeda atsipeikėti atžvilgiu savo "vyresniųjų brolių" atžvilgiu - biznyje nėra draugų, tik galbūt mirtini konkurentai.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS