NASA ruošiasi skrydžių į Mėnulį raketos bandomajam startui | kl.lt

NASA RUOŠIASI SKRYDŽIŲ Į MĖNULĮ RAKETOS BANDOMAJAM STARTUI

NASA ruošiasi šeštadienį paleisti naująją skrydžiams į Mėnulį skirtą raketą: orų prognozės palankios, o techniniai nesklandumai, dėl kurių paleidimas buvo atidėtas anksčiau šią savaitę, išspręsti.

Iš Kennedy (Kenedžio) kosminio centro Floridoje raketa turėtų pakilti 14 val. 17 min. vietos (21 val. 17 min. Lietuvos) laiku, tačiau prireikus paleidimą galima būtų atidėti iki dviejų valandų.

Ketvirtadienio vakarą palankių oro sąlygų tikimybė siekė 60 procentų.

„Atrodo, kad orai bus geri“, ir nepanašu, kad būtų kokių nors trikdžių, spaudos konferencijoje sakė prognozių analitikė Melody Lovin (Melodi Lovin).

NASA taip pat stengiasi ištaisyti techninius nesklandumus, dėl kurių paskutinę minutę buvo atidėtas raketos paleidimas pirmadienį – anksčiau numatytu laiku.

Iš pradžių atrodė, kad vienas iš keturių pagrindinių raketos variklių buvo perkaitęs, tačiau paaiškėjo, kad tai tebuvo „blogo jutiklio“ rodmenys, ketvirtadienį sakė raketos programos vadovas Johnas Honeycuttas (Džonas Hanikatas).

Ateityje neteisinga informacija bus tiesiog ignoruojama.

Po to reikėjo sutvarkyti degalų bako nuotėkį.

„Mums pavyko rasti, kaip manome, nuotėkio šaltinį ir jį sutvarkyti“, – sakė paleidimo direktorius Charlie Blackwellas-Thompsonas (Čarlis Blekvelas Tompsonas).

NASA misijos „Artemis 1“ bandomasis skrydis vyks be įgulos. Tai bus pirmasis daugiau nei dešimtmetį kurtos galingiausios pasaulyje nešančiosios raketos „Space Launch System“ (SLS) paleidimas.

„Nėra jokių garantijų, kad išskrisime šeštadienį, bet bandysime“, – sakė „Artemis 1“ misijos vadovas Mike'as Sarafinas (Maikas Sarafinas).

Jeigu bandomasis skrydis šeštadienį galiausiai startuos, prie raketos pritvirtinta kapsulė „Orion“ išskris be įgulos. Per 37 dienas truksiantį skrydį kapsulė skries aplink Mėnulį maždaug 100 km atstumu nuo jo. Astronautų vietas užims trys manekenai, padėsiantys patikrinti įvairius skrydžio parametrus.

Ta pati kapsulė „Orion“ turės į Mėnulį nuskraidinti ir astronautus, įskaitant pirmąją moterį ir pirmąjį tamsiaodį astronautą, kurie vaikščios Mėnulio paviršiumi. Bet tai įvyks ne anksčiau nei 2025 metais.

Žmonės vėliausią kartą nutūpė ant Mėnulio paviršiaus 1972 metais, vykdant amerikiečių programą „Apollo“. Abi programos yra pavadintos senovės graikų dievų dvynių – Apolono ir Artemidės – vardais.

Pagal naują programą „Artemis“, NASA nori įsteigti Žemės palydove ilgalaikę bazę ir iškelti į jo orbitą kosmoso stotį, siekdama išbandyti naujas technologijas, turinčias paruošti dirvą pilotuojamoms misijoms į Marsą.

Rašyti komentarą
Komentarai (2)

Anksčiau

JAV lenktyniavimo kosmose su sovietais. Dabar lenktyniaus su Kinija...

Juokiausi , kai

Žurnalistė , skaičiusi apie NASA pasiekimus ir ateities planus , paminėjo , kad dabar jau ruošiamàsi į kosmosą išsiūsti du žmones - moterį ir juodaodį ....

SUSIJUSIOS NAUJIENOS