Skrydžių stebėtojui apsilankymai pakeleivingų oro uostų „A taške“ gali prilygti piligrimystei | kl.lt

SKRYDŽIŲ STEBĖTOJUI APSILANKYMAI PAKELEIVINGŲ ORO UOSTŲ „A TAŠKE“ GALI PRILYGTI PILIGRIMYSTEI

Atverdama savo duris lankytojams, Kauno fotografijos galerija nuo šio antradienio juos kviečia mintimis pakeliauti su fotografo Mindaugo Kavaliausko paroda „A-Spot“ (liet. A-Taškas) apie lėktuvų stebėjimo reiškinį, paplitusį visame pasaulyje.

Parodą, kurią remia Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė, pasitiks speciali virtuali autoriaus vedama ekskursija. Jos metu M. Kavaliauskas papasakos apie pristatomą fotografijų ciklą ir pasidalins įdomiomis „užkulisių akimirkomis“. Ekskursija antradienio vakarą bus transliuojama „Kaunas Gallery“ feisbuko paskyroje.

Į parodą (ji veiks iki gegužės 2-osios) „sugulusios“ ciklo „A-taškas“ fotografijos buvo kuriamos Oklando (Naujoji Zelandija), Singapūro, Šv. Martyno salos, Stambulo, Vilniaus, Rygos, Varšuvos, Berlyno, Kopenhagos, Frankfurto, Londono, Paryžiaus, Tulūzos, Barselonos, Lisabonos, Ciuricho, Atlantos, Hjustono, Los Andželo, San Francisko, Vašingtono ir kitų miestų oro uostuose ar greta jų.

M. Kavaliauskas (šiuo metu – Lietuvos aviacijos muziejaus vadovas, primena ELTA) teigia, kad pasaulyje žavėtis aviacija pradėta tada, kai į orą pakilo pirmosios skraidymo mašinos. Daugelis vaikų, gimusių XX a. antroje pusėje, dar prisimena, kai savaitgaliais tėvai juos veždavosi į oro uosto apylinkes stebėti lėktuvų. Šiandien kai kuriuose „A-taškų“ oro uostuose įrengtos specialios lėktuvų stebėjimo zonos, pastatytos platformos. Į „A taškus“ lankytojai ateina fotografuoti, žymėtis lėktuvų registracijos numerių. Čia jaudinantis aviacijos vaizdas ir garsai dera su sportine veikla, užkandžiavimu, vaikų edukacija, romantiškais susitikimais ar netgi terapija. Vieni žmonės į šias vietas atvyksta atsisveikinti su artimaisiais ir stebėti, kaip jų lėktuvai pakyla, o kitiems lėktuvų judėjimas – būdas įveikti namų ilgesį.

Pristatydama parodos autorių, Kauno fotografijos galerija akcentuoja, kad M. Kavaliauskas (g. 1974 m. Kaune) yra fotografas, kuratorius ir kultūros vadybininkas. Nuo 1993-iųjų – Lietuvos fotografų asociacijos narys. 1989–1992 m. mokėsi Kauno fotomeno mokykloje. Vytauto Didžiojo universitete įgijo meno istorijos bakalauro (1996) ir magistro (2000) laipsnius. 1997–1998 m. mokėsi Nacionalinėje fotografijos mokykloje Arlyje, Prancūzijoje; 1998 m. – ENSB-A Paryžiuje. 2000–2001 m. mokslo metus jis praleido Lozanos universitete, Šveicarijoje, tuo pačiu metu stažavosi „Musée de l’Elysée“. Susidomėjimas dokumentine fotografija M. Kavaliauską paskatino kurti pirmąjį didelės apimties kūrinį „Kražių portretas“ (2001–2003), kuris buvo plačiai eksponuojamas Europoje ir už jos ribų.

Pradėjęs organizuoti festivalį „Kaunas Photo“ (2004), fotografas asmeninei kūrybai neturėjo laiko. Tačiau, dažnai skraidydamas į parodas, festivalius Europoje ir už jos ribų, atrado, kad fotoaparatu galima pavaizduoti žmogaus santykį su aviacija oro uostuose, lėktuvuose. Taip gimė M. Kavaliausko projekto „travel’AIR“ idėja. 2015-aisiais pradėtas ciklas „A Taškas“ – antroji šio projekto, tyrinėjančio žmogiškąjį civilinės aviacijos veidą, dalis. Išleistas ir ciklo albumas, teigiama galerijos pranešime.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS