Atsargiai: erkės puola! Pereiti į pagrindinį turinį

Atsargiai: erkės puola!

2009-07-02 17:28
Atsargiai: erkės puola!
Atsargiai: erkės puola! / Nerijaus Jankausko nuotr.

Šiemet Kauno apskrityje užregistruota beveik keturis kartus daugiau sergančių erkiniu encefalitu, informuoja Kauno visuomenės sveikatos centras.

Per šių pirmąjį pusmetį erkiniu encefalitu sirgo 23 Kauno apskrities gyventojai, iš jų 7 kauniečiai. Praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu užregistruoti 6 susirgimai, iš jų - 4 Kauno miesto gyventojams. Vien tik per birželio mėnesį Kauno apskrityje užregistruota 15 susirgimų erkiniu encefalitu, kai tuo tarpu pernai - 2 susirgimai.

Kaip pasireiškia erkinis encefalitas?

Daugumai žmonių, užkrėstų erkinio encefalito virusu, pirmieji ligos požymiai, panašūs į gripo - karščiavimas, galvos, sąnarių skausmai, atsiranda po 1-2 savaičių. Po to dauguma žmonių kurį laiką, dažniausiai apie savaitę, jaučiasi geriau, bet vėliau vėl pakyla kūno temperatūra, atsiranda smegenų ir jų apvalkalų sudirginimo požymiai, pasireiškiantys stipriais galvos skausmais, vėmimu, galvos svaigimu, nemiga ar mieguistumu, kartais sutrinka kalba, prarandama sąmonė. Viruso sukeliamam erkiniam encefalitui specifinio gydymo nėra.

Persirgęs šia liga, žmogus įgyja imunitetą visam gyvenimui. Tačiau maždaug trečdalis persirgusiųjų žmonių nevisiškai pasveiksta - vargina miego sutrikimai, negalėjimas susikaupti, padidėjęs jautrumas, elgesio pokyčiai ir kt.

Erkinio encefalito sukėlėjai tarpsta erkės seilių liaukose, todėl jau pirmosiomis erkės įsisiurbimo minutėmis sukėlėjai pakliūna į žmogaus organizmą. Virusas, sukeliantis erkinį encefalitą, atsparus karščiui - esant +50o C inaktyvuojasi per 20 min., esant +60o C - per 10 min., esant +100o C - per 2 min. Erkinio encefalito virusas yra atsparus rūgščiai terpei, piene ir jo produktuose išsilaiko iki 2 mėn. Su infekuoto gyvūno pienu virusas išsiskiria 7-10 parų. Erkinio encefalito virusas graužikų organizme išlieka gyvybingas 15-25 d., ežio organizme - iki 85 d., o erkėse šis virusas gyvuoja neribotą laiką.

Kaip apsisaugoti nuo erkių platinamų ligų?

Nuo erkinio encefalito patikimiausiai apsaugos skiepai. Patikimiausią ir ilgiausią apsaugą garantuoja 3 skiepų dozės: apie 99 proc. paskiepytųjų įgyja atsparumą erkiniam encefalitui mažiausiai 3 metams. Nuo Laimo ligos Lietuvoje vakcinos dar nėra - belieka saugotis erkės įsisiurbimo.

Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Irina Bulsienė pateikia keletą naudingų patarimų kaip apsisaugoti nuo erkių.

Dirbdami sode ar planuodami išvyką į gamtą, tinkamai apsirenkite - dėvėkite šviesius drabužius, pasiūtus iš lygaus audinio. Apykaklė ir rankogaliai turi būti prigludę prie kūno, kelnės įkištos į batus ar kojines. Drabužius ir atviras kūno vietas rekomenduojama apipurkšti repelentais - skysčiais, atbaidančiais erkes.

Kas 1-2 valandas apžiūrėkite drabužius - ar jais neropoja erkė, ir kūną - gal erkė jau įsisiurbė. Apžiūrėjimui pasirinkite atvirą, saulėtą aikštelę.

Nepatartina gulėti žolėje ar sėdėti ant kelmų. Geriau laisvalaikį leisti aktyviai, nes judant raumenims, erkei sunkiau įsisiurbti.

Grįžę iš miško, sodo ar pasivaikščiojimo gamtoje, drabužius, kuriais vilkėjote, pakabinkite negyvenamoje patalpoje arba saulėtoje vietoje. Sausame ore erkės gyvena labai trumpai. Pakabinus drabužius kambaryje, juose pasilikusios erkės gali įsisiurbti kitiems šeimos nariams, net ir nebuvusiems gamtoje. Dar kartą apžiūrėkite savo kūną, rūpestingai patikrinkite paausius, pakinklius, kirkšnis, pažastis, sprandą - į šias vietas erkės labai mėgsta įsisiurbti. Gerai iššukuokite plaukus, išsimaudykite.

Jei erkė įsisiurbė

Kuo greičiau ją ištraukite! Kuo ilgiau erkė bus įsisiurbusi, tuo daugiau ligos sukėlėjų paklius į organizmą. Jei neturite galimybių pašalinti erkę gydymo įstaigoje, paimkite pincetą (tiks ir tankus audinio arba popieriaus gabalėlis), suimkite erkę už galvos kuo arčiau odos ir iš lėto traukite kol pakilęs odos paviršius sudarys “palapinę”. Keliolika sekundžių išlaikykite tokią padėtį. Po to erkę atsargiai ištraukite ir įkandimo vietą rūpestingai dezinfekuokite - nuplaukite muilu, patepkite spiritiniu tirpalu. Traukdami erkę, stenkitės nesuspausti jos pilvelio - galite įšvirkšti ten esančias borelijas (Laimo ligos sukėlėjus) tiesiai į žaizdelę, tokiu būdu pagerindami užkrato patekimą į organizmą. 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra