Kainų lenktynėse neatsilieka ir dujų balionai: įspėja, kad juos kaupti – rizikinga | kl.lt

KAINŲ LENKTYNĖSE NEATSILIEKA IR DUJŲ BALIONAI: ĮSPĖJA, KAD JUOS KAUPTI – RIZIKINGA

Pastaruosius keletą mėnesių brango dujų balionuose naudojamos propano-butano dujos, skirtos buitinėms viryklėms. Toks balionas dabar vidutiniškai kainuoja 26–30 eurų. Šių metų pradžioje vidutinė dujų baliono kaina buvo apie 21 euras.

Bene pigiausiomis propano-butano dujomis prekiaujančios UAB „Jozita“ vadovas Jonas Jokubauskis tvirtino, kad pastarosiomis dienomis dujų balionas pas juos kainuoja 23 eurus.

„Automobiliams skirtų dujų kainą net šiek tiek sumažinome: neseniai litras kainavo 68 centus, dabar keliais centais mažiau“, – sakė J.Jokubauskis.

Jis atkreipė dėmesį, kad buitinėms reikmėms naudojamų dujų kaina priklauso nuo bendrų naftos kainų tendencijų, nes propano-butano dujos gaminamos perdirbant naftos žaliavą.

Visus naftos perdirbimo produktus „Jozita“ perka Mažeikių bendrovėje „Orlen Lietuva“, kuri didžiąją dalį žaliavos importuoja iš Rusijos.

Bendrovės „Deguva“ vadovas Dailius Šova sakė, kad propano-butano įsigyja ir iš tarpininkų, prekiaujančių ne tik rusiškos naftos produktais.

„Dujų kainą lemia ne atskirų prekiautojų sprendimai, bet bendrosios rinkos sąlygos, taip pat Kremliaus ranka. Jei brangsta nafta, degalai, neišvengiamai brangsta ir dujos“, – sakė D.Šova.

Jis pabrėžė, kad propano-butano mišinį Lietuvoje gamina vienintelė gamykla Mažeikiuose.

„Dujos gali būti atvežamos ir iš Daugpilio pilstymo stoties. Ši stotis produkciją gauna iš Rusijos, kuri turi technologijas ir gamina suskystintas dujas. Dujos atgabenamos ir tanklaiviais iš Norvegijos, Rusijos. Kurie veža iš Mažeikių – sąnaudos yra mažesnės, o kas per tarpininkus iš tanklaivių – didesnės. Dėl didėjančių kuro kainų dujų transportavimas iš uostų gerokai pabrango“, – atkreipė dėmesį D.Šova.

Energetikos ministerijos duomenimis, 2021 m. pradžioje Lietuvoje buvo apie 1 500 daugiabučių namų, kuriuose vis dar naudojami dujų balionai. Iš tų 1 500 daugiabučių 764 pateikė paraiškas paramai gauti, kad galėtų pasikeisti dujų balionus alternatyviais energijos šaltiniais – elektra arba gamtinėmis dujomis. Kiek gyventojų naudoja dujų balionus ne daugiabučiuose, o individualiuose namuose, duomenų ministerija neturi.

Kai kuriuose namų ūkiuose, ypač kaimo vietovėse, gyventojai iš anksto apsirūpina didesniu balionų kiekiu.

Pasak „Deguvos“ vadovo D.Šovos, taip elgtis rizikinga ir dažniausiai – neteisėta.

„Per daug neužsipirksi – yra griežti saugos reikalavimai. Sandėliuke ar bute pagal eksploatacijos taisykles jų krauti negalima, net ir automobilyje negalima vežti kelių balionų“, – pabrėžė D.Šova.

Rašyti komentarą
Komentarai (3)

Tas laivas

Sakė užpildytas dujomis iki rugsėjo kaip minimum, todėl čia jie mandri kad dujų neperka, Achema pusę pajėgumų veikia tai dujų gal net ir iki spalio užteks Lietuvos nuomjam laive.

Taigi

Russkij korablj idi NAXUJ

senis

stovi laivas klaipėdoj su su skystintom dujom ,bet lietuvoje priimta jieškot 5 to kampo ir sudarinėt sunkumus kad už juos mokėtu pirkėjas , o sudarinėtojas lobtu.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS