Prie ligoninių stringa GMP automobiliai – juose gali tekti laukti ir kelias valandas | kl.lt

PRIE LIGONINIŲ STRINGA GMP AUTOMOBILIAI – JUOSE GALI TEKTI LAUKTI IR KELIAS VALANDAS

Prastai besijaučiantys tautiečiai prašomi apsišarvuoti kantrybe – greitosios pagalbos medikų gali tekti palaukti ilgiau, nei tikėjotės, o nuvykus prie ligoninės greitosios pagalbos automobilyje galite strigti ir kelias valandas. 

Gali tekti laukti labai ilgai

„Vaizdas prie Kauno ligoninės skubios pagalbos skyriaus glumina. Tai  –  pastarųjų savaičių liūdna kasdienybė“, – sako Kauno rajono greitosios medicinos pagalbos (GMP) stoties atstovai, pasidaliję nuotrauka, kurioje užfiksuota nusidriekusi greitosios pagalbos automobilių eilė. Prie ligoninės laukiančiuose automobiliuose – ir GMP medikai, ir pacientai. Čia gali tekti praleisti ir porą ar kelias valandas.

Kauno rajono GMPS „Facebook“ nuotr.

Darbo krūviai labai išsaugo ne tik GMP tarnybai, bet ir ligoninių skubios pagalbos skyriuose dirbančiam personalui, tad pacientų prašoma apsišarvuoti kantrybe.

„Pacientams, kuriems neišvengiamai reikės greitosios medicinos pagalbos, teks apsišarvuoti kantrybe ir žinoti, kad prie skubios pagalbos skyrių GMP automobilyje gali tekti laukti ir po keletą valandų. Raginame neskubius klausimus pirmiausia aptarti su savo šeimos gydytoju, tačiau, jei jums būtina skubi pagalba, – kvieskite mus. O mes skubėsime pas jus per trumpiausią laiką, kai tik perduosim pacientą tolimesniam gydymui. Bet ir GMP komandos kai kuriais atvejais jums gali tekti laukti labai ilgai… COVID-19 infekcija sergantys pacientai reikalauja didelių GMP resursų“, – apie sudėtingą realybę kalba Kauno rajono greitosios medicinos pagalbos (GMPS) atstovai.

Matome tas eiles ir su baime laukiame, kas bus toliau.

Kauno rajono GMPS direktorė Nelita Gudžiūnaitė-Bybartienė portalui kauno.diena.lt plačiau papasakojo apie nelengvas darbo sąlygas. Anot pašnekovės, atvėsus orams padaugėjo žmonių, kurie serga peršalimo ligomis, COVID-19, juos vargina karščiavimas. Kadangi nėra aišku, kurie GMP kviečiantys asmenys serga COVID-19, tai darbuotojai visuomet laikosi padidintų asmens apsaugos priemonių.

„Visoms greitosioms ir ligoninių skubios pagalbos skyriams darbo krūvis yra didelis, tad ir gaunasi grandininė reakcija. Greitoji, patys žmonės kreipiasi į priėmimo skyrius, o juose darbuotojai turi rūšiuoti atvežtus pacientus, skirstyti toliau, o tiek lovų, tiek personalo skaičius yra baigtinis ir ribotas. Matome tas eiles ir su baime laukiame, kas bus toliau, – sakė N. Gudžiūnaitė-Bybartienė – Kadangi GMP tarnyba nenustatinėja koronaviruso diagnozės, tai į kiekvieną kvietimą važiuojame kaip į potencialiai galimą COVID-19 atvejį. Karščiavimo atvejų, kurių nediferencijuojame, padaugėjo. Daugiau nei 20 proc.  yra jau patvirtintų COVID-19 atvejų, kai mes turime vežti žmones į stacionarą, nes pablogėjo būklė, atsirado dusuliai, nei veždavome patvirtintų atvejų vasarą. Pagal statistiką ženkliai padaugėjo – jų yra daug.“

Pašnekovė teigė, kad jeigu prie ligoninių nusidriekia GMP automobilių eilė, tai čia užstrigę medikai negali vykti į kitą kvietimą. „Dabar būna, kad prie skubios pagalbos skyriaus reikia laukti ir tris, ir keturias valandas. Mūsų yra tiek, kiek yra, ir laukia, kol galės priduoti pacientą. Ir nereikia manyti, kad kas nors nedirba, dirba, tačiau tiek skubios pagalbos skyriuose, tiek GMP yra didžiuliai krūviai. Mums atvežti ir atiduoti pacientą yra lengviau, nei skubios pagalbos skyriuje pacientą apžiūrėti, ištirti ir nukreipti tolimesniam gydymui. Dėl to ir susidaro eilės. Natūralu, kitaip niekaip nepadarysi.“

Anot direktorės, Kauno rajone nuolat budi penkios arba šešios brigados. Žmonių, kurie vyksta į kvietimus, yra 55. 

Ar susirūpinusiems savo sveikata žmonėms gali tekti į namus atvykstančių medikų laukti ir gerokai ilgiau nei 10 ar 20 minučių? Pašnekovė ramina – pas pacientus, kuriems reikalinga itin skubi pagalba, vykstama iškart. „Jeigu yra skubu – eismo įvykis ir pan. – tai tada likusi brigada, kurių galbūt dar yra laisvų, vyksta į tokius kvietimus“, – sakė Kauno rajono GMPS direktorė. Kitiems gali tekti palaukti ilgiau.

Visi Kauno rajono GMPS darbuotojai, anot pašnekovės, šiuo metu yra sveiki, tačiau prieš kurį laiką vienam darbuotojui buvo diagnozuotas COVID-19.

Anot jos, visi darbuotojai, kuriems buvo diagnozuotas koronavirusas, sirgo nesunkiai, nes jie yra pasiskiepiję. Šiuo metu problemų dėl sergančio personalo Kauno rajono GMPS neturi.

Situacija nedžiugina, bet ligoninės – ne guminės

Padidėjęs darbo krūvis ir prie ligoninių kartais nusidriekiančios greitosios pagalbos automobilių eilės, anot Kauno miesto GMPS direktoriaus Nerijaus Mikelionio, nėra naujiena, tačiau tokia situacija nedžiugina.

„Kauno rajonas ligonius veža ne į rajono ligonines, o į tas pačias Kauno ligonines, tad ir mes turime panašių problemų. Tačiau tokia situacija nėra visą laiką, bet tokių momentų, kai būna daug pacientų ir greitosios laukia prie priėmimo skyrių, pasitaiko“, – sakė N. Mikelionis.

Anot jo, kvietimų skaičių prognozuoti sunku, nes tai priklauso nuo daugybės faktorių – metų laiko, paros meto, savaitės dienos, ar net to, ar žmonės gavo pašalpas. 

Vilmanto Raupelio nuotr.

Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad į stacionarines asmens sveikatos priežiūros įstaigas pacientus atveža ne tik brigados, bet čia žmonės atvyksta ir patys.

„Tad kartais susidaro tokia situacija, kad greitosioms reikia palaukti. Pandemija prie to prisidėjo: yra COVID-19 ligoniai, pacientus reikia tikrinti, pati patekimo į gydymo įstaigą procedūra prailgėjo, reikia turėti omenyje, kad ir patekimo į pirminę grandį procedūra yra šiek tiek sudėtingesnė. Dėl šių klausimų nuolat diskutuojame ir kontaktuojame su stacionarinėmis asmens sveikatos priežiūros įstaigomis, įstaigos tikrai geranoriškos, tačiau, pasakysiu taip –  ne guminės“, – pasakojo Kauno miesto GMPS direktorius.

Anot pašnekovo, GMP kvietimų skaičius yra padidėjęs keliolika procentų nei buvo iki pandemijos. „Dabar dėl ankstyvo orų atvėsimo anksčiau prasidėjo ir peršalimo ligų sezonas. Kadangi tai sluoksniuojasi ant pandemijos fono, tai, natūralu, kad turime padidėjimą. Kauno mieste per parą turime iki 300, maždaug 250–260, kvietimų. Įprastai rugsėjį turėdavome apie 220 kvietimų“, – N. Mikelionis priminė, kad ir vykimas pas pacientus dabar yra labiau komplikuotas, nes reikia laikytis apsaugos priemonių.

Pašnekovas pastebi, kad nedžiuginančios situacijos, kai GMP automobiliams tenka strigti prie ligoninių, yra ne tik mūsų šalies, bet ir viso pasaulio problema.

Kaip kovoti su šia problema? „Tai reikėtų spręsti turint pacientų rūšiavimo sistemą iki hospitaliniame etape, GMP dispečerinė turėtų turėti įrankius, specialius algoritmus, kuriuos naudodama galėtų ne tik padėti, bet ir patarti, nukreipti žmogų ten, kur jam reikia, o ne tik į skubios pagalbos skyrių, ir taip sumažinanti srautą į gydymo įstaigas“, – aiškino pašnekovas.

Jis atkreipė dėmesį, kad dėl tokių situacijų skubūs iškvietimai, priskiriami pirmai kategorijai, nevėluoja ir yra vykdomi „čia ir dabar“. 

„Pacientui gali tekti palaukti, jeigu jo būklė yra tokia, kad atsargumo dėlei jį reikėtų nuvežti į gydymo įstaigą, tačiau jo būklė nekelia pavojaus sveikatai. Jeigu žmogus karščiuoja, tarkime, tris paras, natūralu, kad jo prioritetas yra šiek tiek žemesnis ir jam gali tekti palaukti. Tai žmogui yra paaiškinama, kai jis skambina į GMP dispečerinę. Mieste siekiama, kad reagavimo laikotarpis į pirmos kategorijos kvietimus būtų iki 15 minučių. Be jokios abejonės, esant grėsmingai gyvybės būklei, niekada nepaliekame paciento vieno, dispečeriai dirba iki to momento, kol atvyksta GMP. Stengiamės atvykti gerokai greičiau nei per 15 minučių“, – sakė N. Mikelionis. 

Vilmanto Raupelio nuotr.

Kiekvieną dieną Kauno mieste budi 19–20 GMP brigadų. Anot pašnekovo, pasaulinė statistika rodo, kad apie 30–40 proc. kvietimų nėra tokie, kai asmeniui reikia skubios pagalbos. 

Situacija nėra dramatiška, bet įtempta

LSMU Kauno ligoninės vyriausiasis komunikacijos specialistas Saulius Tvirbutas patvirtino, kad pastaruoju metu sergančiųjų tiek COVID-19, tiek kitomis ligomis srautai padidėjo ir tuo pačiu metu atvykus keliems GMP automobiliams jiems gali tekti palaukti.

„Palyginus su rugpjūčiu, COVID-19 pacientų, kurie įtaria, kad serga koronavirusu, arba jiems jau yra patvirtinta liga ir jie pajunta pablogėjimą, skaičius yra išaugęs pusantro karto. Per mėnesį jų turėjome kelis šimtus. Išaugo ir dėl kitų ligų karščiuojančių žmonių srautas. Šilainių padalinyje daug lovų – ne tik visą infekcinių ligų, bet ir terapinių ligų skyrius – teko paskirti COVID-19 ligoms gydyti. Natūralu, kad srautas į kitus mūsų padalinių priėmimo skyrius –  tiek centre, tiek Hipodromo gatvėje – taip pat yra didesnis, nes čia nukreipiama daugiau ne COVID-19 ligomis sergančių ligonių. Pasitaiko atvejų, kad tuo pačiu metu atvažiuoja keli GMP automobiliai, tad tada tenka palaukti. Nemanau, kad tenka laukti dramatiškai ilgai: žmonėms suteikiama pagalba ir niekas neliko neištirtas ir neapžiūrėtas ir jeigu reikia nepaguldytas į ligoninę. Tikėkimės, kad pandemija tiek neišpils, kad tektų rūšiuoti pacientus“, – teigė ligoninės atstovas.

Primename, kad praėjusią parą visoje Lietuvoje nustatyti 1225 nauji COVID-19 atvejai, mirė 11 žmonių. Šalies ligoninėse šiuo metu gydomi 1162 žmonės – 48-iais daugiau nei para anksčiau, 121 iš jų – reanimacijoje.

Rašyti komentarą
Komentarai (39)

To Ačiū

Vienas toks daužė - dabar bybį čiulpia ir šaukia ura.

Kur tiesa

Eiles sudaro skiepyti ligoniai po insultų ir infarktų. Blogai, kad teisybė nutylima

taigi

Kas sakė, kad eiles sudaro neskiepyti? Zombiai, galvas feiriu išsiplaukite :)
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS