Šiuolaikinė biblioteka – daugiau nei knygų šventovė | kl.lt

ŠIUOLAIKINĖ BIBLIOTEKA – DAUGIAU NEI KNYGŲ ŠVENTOVĖ

  • 2

Pažangiosios technologijos tapo neatsiejamos mūsų realybės palydovės, o jų nauda džiaugiasi ne vien jaunesniosios kartos atstovai. Nemažai pokyčių sulaukė ir Kauno apskrities viešoji biblioteka. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos iniciatyva bemaž ketverius metus šalyje buvo įgyvendinamas ES fondų finansuojamas projektas „Gyventojų skatinimas išmaniai naudotis internetu atnaujintoje viešosios interneto prieigos infrastruktūroje“.

Nuo leidinių iki renginių

Kaip teigė įstaigos vyresnioji metodininkė gyventojų mokymams Nemunė Stonkienė, vos įžengę į Kauno apskrities viešąją biblioteką, lankytojai gali išvysti liečiamąjį terminalą, kuris buvo įdiegtas projekto metu, ir, žinoma, juo pasinaudoti.

„Šis išmanusis įrenginys suteikia galimybę greitai ir patogiai rasti visą reikiamą informaciją – ne tik susipažinti su portalu ibiblioteka.lt, bet ir užsiregistruoti, ieškoti ir užsisakyti pageidaujamų leidinių. Be to, liečiamasis terminalas pateikia bendrą bibliotekos informaciją, naujienas, pristato čia vykstančius renginius, akcijas, projektus, organizuojamus mokymus ir kt.“, – vardijo pašnekovė.

Negalia – ne kliūtis

Projekto įgyvendinimo metu bibliotekos pirmojo aukšto fojė taip pat įdiegta įranga, skirta aklųjų ir silpnaregių bibliotekos lankytojų poreikiams, – jiems sudarytos sąlygos visapusiškai naudotis informacijos paieška ir skaityti knygas, spaudą ar kitus leidinius.

„Didžiausio populiarumo sulaukia kompiuterinė įranga, turinti ekrano skaitymo programinę įrangą JAWS, kuri kompiuterio ekrane esančią informaciją pateikia garsu. Neretai šia įranga naudojasi ir disleksijos sutrikimų turintys bibliotekos lankytojai“, – pastebėjimais dalijosi N. Stonkienė.

Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje aklieji ir silpnaregiai taip pat gali naudotis Brailio rašto spausdintuvu, puslapių segikliu ir laminavimo įrenginiu. „Be abejo, įgyvendintas projektas gyventojams suteikia galimybę nemokamai naudotis viešosios interneto prieigos kompiuteriais, kuriuos jie gali rasti kiekviename bibliotekos aukšte. Džiugu matyti, kad ši paslauga mūsų lankytojams išties labai aktuali“, – sako pašnekovė.

Nuo šiol galime pasiūlyti pasinaudoti plačiu kūrybiniu paketu, kurį sudaro įvairios programos, skirtos garsui įrašyti ir redaguoti, vaizdo medžiagai sujungti ir apdoroti, nuotraukoms redaguoti ir retušuoti, grafine planšete piešiniams perkelti į skaitmeninį formatą, dirbti su vektorine grafika ir t. t.

Leidžia pasijusti kūrėju

Atnaujintoje bibliotekos mokymų klasėje jų dalyviams ir lektoriams talkina išmanioji lenta, kita pažangi techninė ir kompiuterinė įranga.

„Meno leidinių skaitykloje bibliotekos lankytojams nuo šiol galime pasiūlyti pasinaudoti plačiu kūrybiniu paketu, kurį sudaro įvairios programos, skirtos garsui įrašyti ir redaguoti, vaizdo medžiagai sujungti ir apdoroti, nuotraukoms redaguoti ir retušuoti, grafine planšete piešiniams perkelti į skaitmeninį formatą, dirbti su vektorine grafika ir t. t.“, – plačias galimybes iliustravo bibliotekos atstovė.

Meno leidinių skaitykloje taip pat galima naudotis daugiafunkciu spausdintuvu, skeneriu, grafine planšete, skirtingų tipų kameromis.

Kaip pastebėjo pašnekovė, bibliotekos lankytojai kūrybiniu paketu naudojasi norėdami suskaitmeninti šeimos fotografijų archyvus: „Žmonės atsineša negatyvus, juos skenuoja specialiu skeneriu ir apdoroja skaitmeninius vaizdus. Kai kurie redaguotas fotografijas atsispausdina, taip išsaugodami šeimos prisiminimus ateinančioms kartoms.“

Džiugino vaikus iš Ukrainos

Nemažai lankytojų dėmesio susilaukė ir 3D spausdinimo paslauga, galimybė išbandyti virtualiosios realybės akinius, esančius bibliotekos edukacijų erdvėje.

„Pavyzdžiui, 3D spausdintuvu sėkmingai naudojasi studentai, kurie dažniausiai spausdinasi atsiskaitomuosius darbus, o virtualiosios realybės sistema ypač pradžiugino vaikus iš Ukrainos ir vasaros stovyklų narius“, – prisiminė pašnekovė.

Įdiegta įranga, skirta aklųjų ir silpnaregių bibliotekos lankytojų poreikiams, – jiems sudarytos sąlygos visapusiškai naudotis informacijos paieška ir skaityti knygas, spaudą ar kitus leidinius.

Bibliotekos edukacijos erdvės lankytojų atsiliepimai neabejotinai pozityvūs, sako įstaigos atstovė.

„Žmonės džiaugiasi galėdami ne tik išbandyti naują įrangą, patirti naujų įspūdžių, bet ir pasinaudoti nemokamai teikiamomis tokiomis paslaugomis. Tad tikimės, kad lankytojai ne tik patys sėkmingai naudosis ES fondų finansuoto projekto metu gauta įranga, bet ir prireikus pasidalys informacija su artimaisiais ar bičiuliais, kuriems ši įranga taip pat galėtų būti naudinga“, – tikisi Kauno apskrities viešosios bibliotekos vyresnioji metodininkė N. Stonkienė.


ES investicijos

Lietuvos Respublikos finansų ministerija siekia atkreipti dėmesį, kad ES fondų investicijos prisideda prie gyvenimo kokybės gerinimo, kuria esminius pokyčius ir skatina gyventojus jaustis aktyvia Europos bendruomenės dalimi. 2021–2027 m. laikotarpiu Lietuva įgyvendins investicijų už daugiau nei 7,5 mlrd. eurų.

Rašyti komentarą
Komentarai (2)

konservai

ten studijuoja Leniną.

Dziugu del ukrainieciu

O kad butu dar dziugiau, reikia uzdrausti lietuviams ten lankytis.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS