Įstatymai galioja ir per didžiąsias metų šventes, perspėja Kauno policija. Administracinių teisės pažeidimų kodeksas numato atsakomybę ir už per garsius vakarėlius, trikdančius kaimynų ramybę. Triukšmo negali būti jau nuo 18 val.
Išimtis – tik viena
Pernai per Kalėdas Kauno apskrities policijos budėtojai užregistravo 121 pranešimą apie triukšmingai švenčiančius kaimynus. Naujųjų metų sutikimo naktį – 44.
Pasak pareigūnų, skundžiamasi net per patį Naujųjų metų sutikimą – už jų pačių langų šaudant fejerverkams. Ir tai vienintelis momentas, kada policijos patruliai nesiunčiami raminti ramybės trikdytojų.
Skambinančiųjų pareigūnai prašo truputį pakentėti – tuoj viskas baigsis.
Visais kitais atvejais policija laikosi įstatymo raidės. O Administracinių teisės pažeidimų kodekso straipsnis, numatantis atsakomybę už viešosios rimties trikdymą, skelbia, kad šauksmai, garsus dainavimas ar muzikos klausymasis ne tik viešose vietose, bet vakaro bei nakties metu – ir gyvenamosiose patalpose bei įstaigose užtraukia administracinę atsakomybę.
Taisytinas paradoksas
Remiantis mūsų įstatymais, vakaro metas prasideda 18 val., anksčiau, nei dauguma naujamečių ir net kalėdinių vakarėlių. Ir trunka iki 22 val., nuo kurios prasideda jau nakties metas, kuris, anot įstatymus priimančių Seimo narių, trunka tik iki 6 val. ryto.
Taigi, jeigu jūsų kaimynai apie 6.30 val. vėl pradėtų garsiai leisti muziką, policija negalėtų jų nubausti už viešosios rimties trikdymą gresiančia iki 86 eurų bauda.
Šio paradokso įkaitais yra tapę ir gamtos prieglobstyje gyvenantys žmonės, kuriuos neretai šeštadienio ar sekmadienio rytais iš lovų išverčia kaimynystėje savaitgaliui įsikūręs jaunimas.
Anot pareigūnų, dauguma pranešimų apie kaimynystėje vykstantį garsų pobūvį pasitvirtina. Laimė, per didžiąsias metų šventes į jas reaguojama pakančiau ir tolerantiškiau. Tokia yra statistika. Priešingu atveju per didžiąsias metų šventes būtų paralyžiuotas ne tik Bendrojo pagalbos centro, bet ir policijos darbas, nes šios pareigūnai privalo reaguoti į kiekvieną tokį pranešimą.
Pasiūlė švęsti ne namuose
Tiesa, iš pradžių į iškvietimą atvykę pareigūnai bando susitarti su triukšmadariais geruoju, juos įspėdami dėl galimos atsakomybės už kaimynų ramybės trikdymą.
Dažniausiai baudžiama tik tada, jeigu pergėrę užstalės dalyviai nenori nieko girdėti arba, patruliams išvykus, vėl gaunamas pranešimas, kad įsismarkavę kaimynai sulaužė savo pažadą švęsti tyliau.
Artėjant dar vienam kaimynų kantrybės ir policijos diplomatiškumo išbandymui, Šilainių policijos nuovados pareigūnai pasiūlė didžiausiems mikrorajono triukšmadariams švęsti artėjančias šventes ne namuose, bet tam skirtose vietose – klubuose, kavinėse, baruose ir restoranuose.
Naujausi komentarai