Tokį nuosprendį, kuriuo A. Vyšniauskas pripažintas kaltu dėl piktnaudžiavimo, dokumentų klastojimo ir sukčiavimo 2019-ųjų balandį – 2020-ųjų lapkritį einant Marijampolės savivaldybės tarybos nario bei Antikorupcijos komisijos pirmininko pareigas, ketvirtadienį paskelbė teisėjas Arūnas Paštuolis.
Kaip įprasta „čekiukų“ bylose, teismas A. Vyšniauskui taip pat skyrė baudžiamojo poveikio priemonę – trejiems metams uždraudė eiti renkamas, skiriamas pareigas valstybės, savivaldybės institucijose, jų įstaigose, įmonėse.
BNS rašė, kad tokios bausmės ir baudžiamojo poveikio priemonės politikui prašė valstybinį kaltinimą byloje palaikantis prokuroras Valentinas Alekna.
„Tokia baudžiamojo poveikio priemonė, teismo vertinimu, padės įgyvendinti bausmės paskirtį, kurios vienas iš tikslų yra atimti ar apriboti nuteistam asmeniui galimybę daryti naujas nusikalstamas veikas valstybės ar savivaldybių sektoriuje bei pataisys kaltinamojo elgesį“, – pranešime nurodė teismas.
Be to, prokuroro prašymu teismas iš A. Vyšniausko konfiskavo 2 tūkst. 190 eurų kaip nepagrįstai įgytą sumą. Teismas nustatė, kad tokio dydžio turtinę žalą politikas padarė Marijampolės savivaldybės administracijai, nors ši civilinio ieškinio byloje neteikė.
„Tai, kad kažkas nepareiškė civilinio ieškinio, dar nereiškia, kad asmuo, gavęs neteisėtos turtinės naudos, gali praturtėti. Šiuo atveju taikytas konfiskavimo institutas“, – žurnalistams komentavo V. Alekna.
Nuosprendis per 20 dienų gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui. Politikas ketvirtadienį BNS patvirtino teiksiantis apeliacinį skundą.
„A. Vyšniauskas nepripažino kaltės, dėl to teismas nenustatė jokių jo atsakomybę lengvinančių aplinkybių. Taip pat teismas nustatė ir didelę neturtinę žalą, padarytą Marijampolės savivaldybei“, – paskelbus nuosprendį, žurnalistams nurodė teismo atstovė Milda Kryžė.
Teismas nustatė ir didelę neturtinę žalą, padarytą Marijampolės savivaldybei.
Teismas nustatė, kad A. Vyšniauskas praėjusią kadenciją sąmoningai suklastojo 19 tarybos nario išlaidų suvestinių, jose įtvirtindamas tikrovės neatitinkančius duomenis apie nepatirtas degalų, telefono, interneto ryšio išlaidas, kaip susijusias su tarybos nario veikla.
Šiuos dokumentus politikas teikė Marijampolės savivaldybės administracijos buhalterijai, siekdamas pagrįsti už gautą išmoką su tarybos nario veikla susijusioms išlaidoms, kurios negalėjo būti atlyginamos.
„Tokiu būdu jis piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, suteikiančia teisę gauti minėtas išmokas, ir apgaule savo naudai įgijo svetimą turtą, tuo padarė didelę neturtinę žalą juridiniam asmeniui – Marijampolės savivaldybės administracijai, nes buvo pakirstas pasitikėjimas šia institucija, sumenkintas jos autoritetas visuomenėje“, – konstatavo teismas.
Kaip rašė BNS, A. Vyšniauskas savivaldos politiko veiklai skirtas lėšas teigė naudojęs pagal paskirtį.
Gynyba jį prašė išteisinti dėl visų inkriminuojamų nusikaltimų, politikui esą nepadarius veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių, ir iš valstybės priteisti 10,2 tūkst. eurų advokato išlaidoms padengti.
A. Vyšniauską pripažinus kaltu, šią sumą teismas paskelbė neišieškotina.
Teisėsaugai pranešus apie įtarimus, politikas pernai rugpjūtį sustabdė narystę Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijoje, pasitraukė iš praėjusios kadencijos konservatorių frakcijos Seime seniūno pareigų bei Teisės ir teisėtvarkos komiteto.
A. Vyšniauską konservatoriai išbraukė iš 2024-ųjų parlamento rinkimų daugiamandatininkų sąrašo, tačiau jis toliau kandidatavo Marijampolės vienmandatėje apygardoje, kur su kiek daugiau nei 14 proc. rinkėjų palaikymo nepateko į antrąjį turą.
(be temos)