Neeilinis policijos laimikis
37-erių E. Bazanovas buvo sulaikytas šiųmetės sausio 20-osios vidurdienį su užtaisytu pistoletu „Makarov“ nutrintu identifikaciniu numeriu, kurio dėtuvėje buvo aštuoni 9 mm kalibro šoviniai, rankinėje. Šioje aptiktas ir maišelis su dar keturiolika tokių pačių šovinių.
Jis tapo neeiliniu policijos patrulių laimikiu gana atsitiktinai – kilus įtarimui dėl keistoko jo elgesio galimai pamačius tarnybinį pareigūnų automobilį. Į akis krito ir iškalbinga apšepusi jo išvaizda.
E. Bazanovas buvo sulaikytas su minėtais įkalčiais A. Juozapavičiaus prospekto atkarpoje tarp prekybos centrų „Norfa“ ir „LIDL“, t.y. toje šios pagrindinės Žemųjų Šančių gatvės dalyje, kuri yra miesto centro prieigose. Arba maždaug už kilometro nuo šiame prospekte esančių savo namų, kuriuose po jo sulaikymo buvo aptiktas dar vienas 9 mm kalibro šovinys.
Iškalbingas šleifas
Ikiteisminis šio neeilinio įvykio tyrimas buvo patikėtas Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybai kartu su Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriumi, t.y. Kauno teisėsaugos pajėgoms, kurių akiratyje – miesto gaujos bei jų tarpusavio vaidai.
Viena iš tokio sprendimo priežasčių buvo E. Bazanovo biografija. Prieš dešimt metų jis buvo teisiamas kaip nusikalstamo susivienijimo, vogusio Belgijoje, Vokietijoje ir Danijoje vilkikus bei jų priekabas ir puspriekabes su vertingais kroviniais, narys. Minėtas grobis pasiekdavo Lietuvą jau su suklastotais dokumentais, kuriems buvo naudojami šiai nusikalstamai grupuotei talkinusio tuomečio Kauno kelių policijos valdybos tyrėjo, turėjusio priėjimą prie policijos duomenų bazės, suteikti kitų panašių transporto priemonių registracijos bei techniniai duomenys. Pavogtos transporto priemonės su suklastotais dokumentais Lietuvoje buvo parduodamos asmenims, kurie perparduodavo jas verslininkams iš Rusijos ir Kazachstano.
Pavyko įrodyti apie keliasdešimt tokių vagysčių. Už šiuos 2010-2012 metais įvykdytus nusikaltimus 2015-aisiais prieš Kauno apygardos teismą stojo 21 asmuo, tarp kurių buvo ir minėtas nuo tarnybos nušalintas policijos pareigūnas. 2017-aisiais skelbiant šioje byloje nuosprendį, E. Bazanovui buvo skirtas šešerių metų įkalinimas.
Dar už poros metų – 2019-aisiais E. Bazanovas išgirdo nuosprendį ir už neteisėtą disponavimą kanapėmis be tikslo šias parduoti, t.y. savo reikmėms. Dėl ko po jo sulaikymo šių metų sausį su užtaisytu pistoletu kilo įtarimas, kad minėto žalingo įpročio E. Bazanovas neatsikratė iki šiol.
Kaltinimas – taip pat iškalbingas
Buvo įtarimų po E. Bazanovo sulaikymo minėtomis aplinkybėmis ir dėl jo pakaltinamumo. Tačiau parodžius sulaikytąjį šios srities specialistui, buvo paneigti Anglijoje gyvenančios jo mamos, kuri galėjo neduoti pareigūnams parodymų, bet juos davė, apklaustos nuotoliniu būdu, teiginiai dėl sūnaus keistumo. Vėliau E. Bazanovo mama prisipažino sūnų apkalbėjusi, bandydama šiam padėti.
Už grotų teismo laukęs E. Bazanovas stojo prieš jį dėl kaltinimo, kad dar neišnykus teistumui už dalyvavimą nusikalstamo susivienijimo veikloje, t.y. būdamas pripažintas padidinto pavojingumo asmeniu, jis sukėlė tą sausio 20-osios vidurdienį viešoje vietoje tokį grėsmės visuomenei lygį, kuris atitinka sunkias arba labai sunkias nusikalstamas veikas.
Pagal Baudžiamojo kodekso straipsnio, numatančio atsakomybę už neteisėtą disponavimą šaunamuoju ginklu ir šaudmenimis, dalį, kuri nurodyta E. Bazanovui pareikštame kaltinime, jam gresia laisvės atėmimas nuo ketverių iki aštuonerių metų.
Kriminalinėse kronikose to nebuvo
Duodamas parodymus teisme, E. Bazanovas teigė, kad rado pistoletą, su kuriuo buvo sulaikytas, gal prieš penkerius metus miške netoli Rokų, kur tada mokėsi kaip naudotis metalo detektoriumi. Esą aptiko šį ginklą užkastą – suvyniotą į celofaną ir 90-ųjų metų laikraščius. Tame pačiame ryšulyje buvo ir šoviniai. Tiesa, jų buvo trims daugiau. Tačiau vieną rastą šovinį E. Bazanovas teigė iššovęs į orą, tikrindamas, ar pistoletas veikia, kitą netyčia iššovė namuose, o trečią išardė. E. Bazanovo teigimu, rastas pistoletas jau buvo su nutrintu identifikacijos numeriu.
Teisiamasis aiškino, kad radinį nusprendė pasilikti, nes panašiu laiku turėjo Vaišvydavos kelyje incidentą, kurį laiko pasikėsinimu į savo gyvybę maskuojantis eismo įvykiu. Anot jo, ši istorija prasidėjo Panemunės tilto prieigose, kai tamsios spalvos BMW, kuriuo važiavo du asmenys, bandė prispausti jo automobilį prie bordiūro. Tada jam pavyko pasprukti, prieš tai išreiškus negatyvų nepasitenkinimą. Tačiau pakeliui į Vaišvydavą tas pats BMW jį pavijo. Ir iš jo iššoko asmuo su pistoletu rankoje. Laimė, tada juos lenkė kitas automobilis. Ir, anot E. Bazanovo, jam vėl pavyko pasprukti. O grįžęs „ratais“ maždaug po valandos į namus, jis nusprendė į policiją nesikreipti, nes iš išgąsčio neįsidėmėjo BMW valstybinių numerių, o dėl tamsaus paros meto ir apakinimo šio automobilio šviesomis gerai nematė juo važiavusių asmenų veidų. Tačiau po šio įvykio radęs pistoletą su šoviniais, nusprendė pasilikti juos savigynai, nes, būdamas išlaikomas Anglijoje tarnaite dirbančios mamos, pinigų apsaugos samdymui neturėjo, o dėl teistumo negalėjo įsigyti ir laikyti ginklo legaliai. Taip ir vaikščiojo tuos beveik penkerius metus į parduotuvę su užtaisytu ginklu. O vėliau dar prasidėjo ir karas Ukrainoje, kurį lydėjo raginimas visiems ginkluotis.
Kas ką pergudravo?
Anot E. Bazanovo, sulaikymo išvakarėse jis buvo vartojęs alkoholį. O ryte gavo pranešimą, kad jo laukiamas siuntinys su lituokliu – jau paštomate prie „LIDL“, todėl ir išėjo jo pasiimti, kaip įprasta, su užtaisytu pistoletu, pilna jo dėtuve ir atsarginiais šoviniais toje pačioje rankinėje. Bet, nors pistoletas ir buvo kovinėje parengtyje, buvo įjungtas ir jo saugiklis.
Kodėl jis tada buvo sulaikytas policijos, E. Bazanovas teigė nežintis. Prasilenkus su pareigūnų automobiliu, šis staiga apsisuko ir sustojo jam už nugaros. O po to jau buvo komanda sustoti, ateiti pas juos ir pradėtos tikrinti kišenės, o vėliau ir rankinė.
Po E. Bazanovo parodymų kilus klausimui, ar galima juos vertinti kaip prisipažinimą ir taikyti šiam teismo procesui sutrumpintą įrodymų tyrimą, leidžiantį trečdaliu sumažinti skirtą bausmę, prokuroras Ričardas Gailevičius pareiškė, kad teisiamajam nepripažinus, kad pistoleto saugiklis, ikiteisminio tyrimo duomenimis, buvo išjungtas, būtina apklausti ir pareigūnus.
E. Bazanovo advokatas Danius Svirinavičius su tuo nesutiko, teigdamas kad neverta be reikalo trukdyti ir taip nemažai darbo turinčius pareigūnus. Jau nekalbant apie bereikalingą šio teismo proceso vilkinimą.
Vienas pareigūnas parodymus pakeitė
Bylą nagrinėjantis teisėjas Giedrius Endriukaitis prokuroro ir advokato ginčą tada išsprendė konstatavimu, kad su sutrumpintu įrodymų tyrimu turi sutikti jie abu.
Kitame teismo posėdyje apklausus E. Bazanovą sulaikiusius policijos patrulius, jų parodymai išsiskyrė. Vienas iš jų teigė, kad sulaikytojo rankinėje aptikto užtaisyto pistoleto saugiklis buvo įjungtas. Kitas – kad išjungtas.
Galiausiai pastarasis nusileido, kad galėjo ne taip tada suprasti kolegos, konstatavusio, kad nors pistoletas – kovinėje parengtyje, tačiau jo saugiklis – įjungtas, žodžius.
Tiesa, prokuroro nuomone, tokia įvykių eiga E. Bazanovo grėsmės visuomenei nesumažino, nes saugiklio, pistoletui esant kovinėje parengtyje, išjungimas tetrunka kelias šimtąsias sekundės.
Ar nepervertintos apykojės galimybės?
Buvo iškviesta į teismą apklausai ir teismo psichiatrė ekspertė, po kurios išvados, kad E. Bazanovas gali būti teisiamas, šis ir stojo prieš teismą. Ji jau buvo apklausta, teisėjo iniciatyva. Ir pakartojo, kad pagrindo skirti E. Bazanovui psichiatrijos ekspertizę tada nebuvo. Tačiau neatmetė, kad dabar situacija gali būti ir pasikeitusi.
To ir užteko, kad teisėjas G. Endriukaitis ketvirtadienį paskelbė nutartį, kuria skyrė E. Bazanovui ambulatorinę teismo psichiatrijos ekspertizę, pavesdamas ją atlikti Kauno teismo psichiatrijos skyriui.
Kartu su minėta nutartimi buvo paskelbta ir kita – dėl prokuroro prašymo pratęsti E. Bazanovo suėmimą, kuris baigsis rugpjūčio viduryje, t.y., kai teisėjas jau atostogaus. Pastarojo priimtas sprendimas dėl minėto prašymo šokiravo.
G. Endriukaitis paskelbė nutartį, kad pakeičia E. Bazanovo, kuriam ką tik skyrė psichiatrijos ekspertizę, nes kilo abejonių dėl dabartinės jo psichikos būklės, suėmimą į intensyvią priežiūra apykojės pagalba. T.y. paleidžia jį į laisvę nelaukiant, kol pasibaigs suėmimo terminas. Vietoj jo nuspręsta uždėti E. Bazanovui pusei metų apykoję ir įpareigoti nuo 20 iki 8 val. būti namų zonoje. O kitu paros metu – Kauno miesto ribose.
Šią savo nutartį G. Endriukaitis grindė tuo, kad paskyrus psichiatrijos ekspertizę, bylos nagrinėjimas užtruks, todėl teisiamojo laikymas už grotų, remiantis Europos Žmogaus Teisių Teismo praktika, pažeistų proporcingumo principą. O intensyvi priežiūra apykojės pagalba šioje situacijoje yra viena efektyviausių priemonių.
Portalo kauno.diena.lt žiniomis, minėta G. Endriukaičio nutartis buvo įvykdyta nedelsiant – ketvirtadienį po pietų E. Bazanovas jau buvo laisvėje.
(be temos)