Į žvejų mitingą Klaipėdoje – iš visos Lietuvos | kl.lt

Į ŽVEJŲ MITINGĄ KLAIPĖDOJE – IŠ VISOS LIETUVOS

Žvejų mėgėjų protesto akcija uostamiestyje sulaukė daugybės žvejų dėmesio. Į Kruizinių laivų terminale šeštadienį vykstantį mitingą suvažiavo žvejai iš visos Lietuvos – Kauno, Šilalės, Ukmergės, Molėtų, Vilniaus ir kitų miestų. Dangės žiotyse protesto vardan buvo išrikiuota apie keturiasdešimt laivų ir katerių.

Nors akcijos dalyviai gavo leidimą renginyje dalyvauti šimtui žvejų, į akciją susirinko keliolika kartų daugiau dalyvių. Vandenyje vietoje penkiolikos katerių, kuriems buvo duotas leidimas dalyvauti protesto akcijoje, išsirikiavo keturiasdešimt pramoginių laivų, katerių ir žvejybinių valčių.

Tačiau mitinge dalyvavę policijos pareigūnai priekaištų mitingo rengėjams nereiškė. Ir patys susirinkusieji elgėsi mandagiai.

Žvejų mėgėjų kultūra pakilusi į aukštą lygį.

Mitingo organizatorius, asociacijos „Lašišos dienoraštis“ prezidentas Kęstutis Klimavičius džiaugėsi susirinkusių žvejų gausa.

„Suvažiavo iš visos Lietuvos. Labai džiaugiuosi. Vieningi žvejai. Tačiau labai gaila, jog kai kuriems kelionę į pajūrį apkartino susitikimas su policija. Žmonės laivus ir valtis vežėsi autostrada. Juos stabdė policija ir jiems teko aiškintis. Bet kita vertus, pinigai yra uždirbamas dalykas, jei sulauksime sankcijų, susimokėsime. Bet pati akcija vyksta taikiai, organizuotai. Žvejų mėgėjų kultūra pakilusi į aukštą lygį“, – tikino K.Klimavičius.

Kęstutis Klimavičius/Astos Aleksėjūnaitės nuotr.

Tokio masto žvejų viešos akcijos uostamiestis dar nebuvo matęs. Žvejai mėgėjai protesto griebėsi dėl siekio uždrausti verslinę žvejybą Kuršių mariose.

Ant scenos į žvejus kreipęsis kone žinomiausias šalies žvejys, televizijos laidos „Vienam gale kablys“ rengėjas Paulius Korsakas, patikino, kad pats savo kailiu patyrė, jog žuvų ištekliai mariose katastrofiškai mažėja.

„Visiškas dugnas. Keturias žvejybas iš eilės nepagauta nė vienos žuvies, to dar nesame matę. Aš matau tik vieną kelią, reikia susidoroti su versline žvejyba“, – tikino P.Korsakas.

Į mitingą iš Molėtų atvykęs sportinės žūklės klubo „Ešerys“ vadovas Sigitas Lukšta pastebėjo, jog šį kartą žvejai itin vieningi.

Sigitas Lukšta/Astos Aleksėjūnaitės nuotr.

„Mes siekiame, kad verslinė žvejyba būtų visiškai uždrausta Kuršių mariose. Ar bus surastas aukso viduriukas, pažiūrėsime“, – tikino molėtiškis.

Pasaulio spiningavimo iš valčių čempionas Mindaugas Kontenis, stebėdamas į sceną lipančius politikus, tikino, kad atidžiai stebės, ar jie laikysis duoto žodžio.

„Mes suprantame, kad šiuo metu vyksta rinkiminė kampanija, daug politikų švaistosi įvairiais pažadais, tačiau šį kartą viešai išsakytus valdžios vyrų žodžius žvejai tikrai atsimins. Ir pažiūrėsime, ar jų bus laikomasi“, – patikino pasaulio čempionas M.Kontenis.

Mindaugas Kontenis/Astos Aleksėjūnaitės nuotr.

Mitinge dalyvavęs buvęs aplinkos ministras Valentinas Mazuronis prisiminė, jog jo dėka buvo imtasi drastiškų žingsnių uždraudžiant verslinę žvejybą Kauno mariose, kur žuvų ištekliais iš tiesų atsistatė.

„Tačiau anuomet uždrausti verslinę žvejybą visuose gėluose vandenyse nebuvo galimybių. O todėl, kad Seimo koridoriuose ir kitose institucijose labai jau stipriai kvepėjo rūkytomis žuvimis. Na taip stipriai, kad prieš tą kvapą kovoti buvo itin sunku. Bet šiandien jau reikia žengti antrą žingsnį – uždrausti verslinę žvejybą mariose, polderiuose ir Nemuno žemupyje“, – kalbėjo V.Mazuronis.

Akistaton su žvejais stojęs aplinkos ministras Kęstutis Mažeika žvejams davė dosnų pažadą.

„Mes su kolegomis esame užregistravę įstatymo projektą, kuriuo būtų užrausta verslinė žvejyba. Tačiau matome, jog politinės valios trūksta, projektas kolegų palaikymo nesulaukė. Tačiau esame paruošę mechanizmą dėl kompensacijų skyrimo verslinės žūklės atstovas, kurie sutiktų pasitraukti iš verslo. Taip, kad būdų ir kelių rasti aukso vidurį yra“, – patikino aplinkos ministras K.Mažeika.

Kuršių mariose žvejojančių verslininkų valstybei sumokėta suma per metus – 221 tūkst., įskaičiuojant visus mokesčius. O žvejai mėgėjai kiekvienais metais, pirkdami žvejo bilietus, valstybei sumoka apie 1,7 mln. eurų.

Iš tiesų, dar pavasarį Seimo Kaimo reikalų komitete buvo nutarta ieškoti kompensavimo mechanizmo. Žemės ūkio ministerijai iki rugsėjo 1 d. turi sukurti ir pasiūlyti kompensavimo tvarką.

Pasak asociacijos „Lašišos dienoraštis“ prezidento K.Klimavičiaus, 48 verslo įmonės, kurios žvejoja tik Kuršių mariose, 2018 metais deklaravo 818 tonas žuvies ir tik viena iš jų deklaravo pagaunanti lašišas.

„Kuršių mariose pagautas lašišas žvejams verslininkams yra draudžiama parduoti, o gaudyklėmis sugautas yra privaloma paleisti, tačiau žvejojant tinklais paimti lašišas leidžiama kaip priegaudą ir naudoti savo reikmėms. Tačiau mes puikiai matome, jog visos turgavietės yra pilnos lašišinių žuvų“, – pastebėjo asociacijos „Lašišos dienoraštis“ prezidentas.

Pasak K.Klimavičiaus, per metus žvejų verslininkų oficialiai deklaruojamas pelnas siekia tik 120 tūkst. eurų. Šiose įmonėse dirbo 132 žmonės, kurių vidutinė mėnesinė alga 261 eur.

„Kuršių mariose žvejojančių verslininkų valstybei sumokėta suma per metus – 221 tūkst., įskaičiuojant visus mokesčius. O žvejai mėgėjai kiekvienais metais, pirkdami žvejo bilietus, valstybei sumoka apie 1,7 mln. eurų. Tai kas realiai yra naudingesni valstybei?“ – skaičius vardijo K.Klimavičius.

Iš viso Kuršių mariose žvejojančios įmonės turi 979 žvejybos įrankius. Lietuvai priklausanti Kuršių marių dalis sudaro 381,6 kvadratinius kilometrus. Tai reiškia, kad vienam kvadratiniam kilometrui tenka net 2,5 verslinės žvejybos įrankio.

GALERIJA

  • Į žvejų mitingą Klaipėdoje – iš visos Lietuvos
  • Į žvejų mitingą Klaipėdoje – iš visos Lietuvos
  • Į žvejų mitingą Klaipėdoje – iš visos Lietuvos
  • Į žvejų mitingą Klaipėdoje – iš visos Lietuvos
  • Į žvejų mitingą Klaipėdoje – iš visos Lietuvos
Astos Aleksėjūnaitės nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (12)

To baisu

A nu jo gamtininkai. Apsišyka sededami ant pirsu, prišyka viska aplik ir matai myli gamta. Savo pajabotas po saves susirinkit gamtininkai.

Adamkus

O gal nustokime teršti Kuršmares? Kiek teršalu nemunu i marias papuola?

O

Kodel meškeriotojai save vadina žvejais? Ananistai jus o ne žvejai, nes tik sau milymiems žuvytes pagaunat. O žmones ka? Viešas maitinimas? Visi gi puikiai žino kad žuvyte rusijos puseje gyvena:)
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS