Būti lauke – ne nusikaltimas
Debreceno gatvės kvartale, taip pat Žvejybos uosto rajone, Bandužių gatvėje ir kituose kvartaluose vakarais vaikai prie daugiabučių žaidžia krepšinį.
Viename kvartale vyriškis, pamatęs paauglius, žaidžiančius šį žaidimą, priėjo, paėmė kamuolį ir pabėgo.
Socialiniuose tinkluose anonimas apie šią situaciją informavo kitus kvartalo gyventojus. Klaipėdiečiai suskubo pasidalinti savo patirtimis ir nuomonėmis.
Vienų teigimu, paaugliai tikrai drumsčia ramybę, žaisdami krepšinį 23 valandą. Kitų nuomone, tol, kol netriukšmauja, nedaro kokių nors pažeidimų, viskas yra gerai. Be to, vasarą leisti laiką lauke esą nėra nusikaltimas.
Vasarą kyla iššūkių
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Metodinės pagalbos, nacionalinio ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vedėja Evelina Firaitė-Ryliškienė atkreipė dėmesį, kad būtent vasarą kai kurios šeimos susiduria su vaikų užimtumo iššūkiais – užimtumo galimybėmis bei prieinamumu.
Taip pat vasarą kyla iššūkių ir dėl pasikeitusio vaikų dienos režimo, menkesnės suaugusiųjų priežiūros, kadangi tėvai vaikų atostogų metu dirba.
Vaikai, kurie turi galimybę rinktis prasmingą užimtumą, vasaros metu patiria daugiau emocinio stabilumo.
„Per atostogas paaugliai dažnai neturi visą dieną suplanuotos veiklos. Tai gali lemti vaikų savarankiškas veiklos paieškas, o tai kartais gali būti ir rizikingo elgesio priežastimi. Todėl šiuo laiku ypač svarbu kreipti dėmesį į vaiko laisvalaikį, dienos metu periodiškai domėtis, kuo ir su kuo vaikas užsiėmęs. Jei vaiko tėvai turi galimybių, galima vaikui parinkti ir aktyvias veiklas su suaugusiųjų priežiūra, pavyzdžiui, lankant įvairias dienos ar su nakvynėmis stovyklas. Vaikų dienos bei atviri jaunimo centrai ar erdvės taip pat galėtų būti tos vietos, kur vaikai galėtų turiningai leisti laisvą laiką, o tai tėvams nekainuotų“, – teigė E. Firaitė-Ryliškienė.
Pataria pasirūpinti saugumu
Vaiko teisių gynėjai pataria tėvams pasirūpinti vaikų saugumu, aptarti su jais atsakomybes ir pavojus leidžiant laiką lauke, prie vandens, stovyklose ar netgi namuose, įsitikinti, jog vaikai žino, kada ir kur kreiptis pagalbos.
Taip pat esą labai svarbu pažinoti vaikų draugus, susipažinti, jei yra nepažįstami, žinoti draugų kontaktus, jei yra galimybė, susipažinti su jų tėvais.
„Vasara daliai paauglių – galimybė įsitraukti į savanorystę, vasaros stovyklas, kūrybinius ar sportinius būrelius, dalyvauti savivaldybių ar nevyriausybinių organizacijų organizuojamuose vasaros užimtumo projektuose, stiprinti bendravimą su bendruomene, bendraamžiais ar šeima. Matome, kad vaikai, kurie turi galimybę rinktis prasmingą užimtumą, vasaros metu patiria daugiau emocinio stabilumo, mažiau įsitraukia į destruktyvų elgesį ir dažniau ugdo asmeninius bei socialinius įgūdžius“, – tikino E. Firaitė-Ryliškienė.
Kiek pradėta administracinių teisenų
Vasarą paaugliai įvykdo ir įvairių nusikaltimų. Klaipėdos apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos informacijos analizės skyriaus duomenimis, šių metų gegužę Klaipėdoje buvo pradėtos 88 administracinės teisenos dėl 78 nepilnamečių padarytų administracinių teisės pažeidimų:
Pagal Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) 415–433 straipsnius (įvairūs Kelių eismo taisyklių pažeidimai) pradėtos 33 administracinės teisenos.
Pagal ANK 108 straipsnį (smulkios vagystės, sukčiavimas, svetimo turto pasisavinimas ar iššvaistymas) – 20 administracinių teisenų.
Pagal ANK 492 straipsnį (tabako ir jo gaminių bei su jais susijusių gaminių kontrolės įstatyme nustatytas tabako gaminių ar susijusių gaminių vartojimo ar jų turėjimo ribojimo pažeidimas ir t. t.) – 13 administracinių teisenų.
Pagal ANK 485 straipsnį (alkoholinių gėrimų vartojimas ar turėjimas, kai tai daro jaunesni negu 20 metų asmenys) – 9 administracinės teisenos.
Birželį pradėta 80 administracinių teisenų dėl 55 nepilnamečių padarytų administracinių teisės pažeidimų.
Pagal ANK 415–433 straipsnį – 43;
Pagal ANK 108 straipsnį – 17;
Pagal ANK 485 straipsnį – 12;
Pagal ANK 492 straipsnį – 4.
(be temos)
(be temos)
(be temos)