Po penktoko išpuolio prieš socialinę darbuotoją – stebinanti mamos pozicija Pereiti į pagrindinį turinį

Po penktoko išpuolio prieš socialinę darbuotoją – stebinanti mamos pozicija

2025-03-27 09:38

Klaipėdos mokykloje įvykęs incidentas turėtų priversti švietimo politikos atstovus pergalvoti įtraukiojo ugdymo nuostatas. Nuo mokinio stipriai nukentėjusi socialinė darbuotoja mano: jei ne agresyvų vaiką nuo jos atplėšusi kita mokyklos darbuotoja, ji būtų buvusi pasmaugta.

Skuba: medikai skubėjo į pagalbą mokykloje sužalotai socialinei pedagogei.
Skuba: medikai skubėjo į pagalbą mokykloje sužalotai socialinei pedagogei. / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Rašys pareiškimą policijai

Klaipėdos policijos kriminalinių įvykių suvestinė skelbia, kad antradienį, apie 14 val., Gedminų gatvėje esančioje progimnazijoje įvyko incidentas, kurio metu nukentėjo socialinė darbuotoja.

2013 metais gimęs moksleivis ne kartą spyrė 42 metų socialinei darbuotojai ir bandė ją smaugti.

Į mokyklą atvyko Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos ekipažas, nukentėjusioji išgabenta į ligoninę. Jai suteikta būtinoji pagalba, atlikti tyrimai, moteris išleista gydytis ambulatoriškai.

Miesto policijos komisariate surinkta medžiaga dėl sveikatos sutrikdymo. Ikiteisminis tyrimas kol kas nepradėtas.

Dienraščio „Klaipėda“ korespondentų kalbinta nukentėjusioji teigė ketinanti rašyti policijai pareiškimą ir prašyti, kad už vaiko veiksmus atsakytų jo mama.

Kitą dieną po incidento socialinė pedagogė sakė besijaučianti geriau, bet vis dar jautė viso kūno skausmą.

Šiandien ji policijos komisariate dalyvaus apklausoje, bus atlikta teismo medicinos ekspertizė, kurios metu bus konstatuoti moteriai padaryti sužalojimai.

Smurto niekas nestabdo

„Tai ne pirmas kartas, kai jis puola žmones, tik pirmas, kai teko aukai važiuoti į ligoninę. Visa tai yra įtraukiojo ugdymo pasekmė. Vaikas yra agresyvus, nekontroliuojamo elgesio, jis taip elgiasi per kiekvieną pamoką. Fiziškai labai stiprus, nepaisant jauno amžiaus. Negi lauksime, kol ką nors užmuš? Incidentas galėjo visaip pasibaigti. Kasdien jaučiame pavojų, dirba ir policija, ir vaikų teisių apsaugos tarnyba, bet kol kas nieko negalima padaryti. Situacija labai sunki. Norėtume klausti mūsų valstybės tarnautojų, kaip mums elgtis tokioje situacijoje?“ – kalbėjo nukentėjusi moteris.

Miesto policijos komisariato viršininkas Gintautas Pocevičius patvirtino, kad nuo praėjusių metų rudens į šią mokyklą pareigūnai buvo ne kartą kviečiami.

Gintautas Pocevičius. Policijos nuotr.

Šį kartą bus tiriamos visos įvykio aplinkybės.

Daugiau komentarų apie šiuos incidentus komisariato vadovas negalėjo pateikti, nes tai liečia nepilnamečius, kurie įstatymo yra ypač ginami.

Puolė iš už nugaros

Nukentėjusioji vakar į mokyklą neatėjo, ji turi nedarbingumo pažymą. Bet, kai pasveiks, vėl turės eiti į darbą.

„Turėsiu laukti kito agresyvaus išpuolio. Jokių priemonių apsiginti nėra, prieš vaiką negalime naudoti jokių priemonių“, – su nerimu kalbėjo moteris.

Socialinė pedagogė pasakojo, kad antradienį vaikas pamokos metu buvo agresyvus, todėl ji su padėjėja atėjo nuraminti berniuką.

Jos išsivedė jį į atskirą kabinetą, pabendravo, iškvietė mamą. Berniukas jau buvo apsiraminęs, bet pamatęs mamą jis vėl įsiaudrino ir ėmė spardyti socialinę pedagogę.

„Aš išėjau į koridorių, padėjėja tuo metu rakino duris. Spėju, kad atėjusi mama tapo trigeriu jo išpuoliui. Jis pavijo ir šoko ant manęs. Pati apsiginti negalėjau. Padėjėja pribėgo ir atplėšė nuo manęs. Tuo metu vaiko mama stovėjo ir nieko nedarė, o netrukus sūnų tiesiog išsivedė iš mokyklos. Matėme, kad jis ir ją spardė“, – apie išpuolį pasakojo nukentėjusioji.

Mamos pozicija stebina

„Po incidento man sutino ranka, skaudėjo visą kūną, buvo sunku kvėpuoti, mano kojos suspardytos, nusėtos mėlynėmis, kaklas subraižytas ir patinęs nuo smaugimo. Buvo įtarimų, kad lūžo pirštas, bet ligoninėje nustatė, kad tai – stipraus patempimo pasekmė, todėl keturias savaites turėsiu nešioti longetę“, – apie savo sveikatos būklę pasakojo socialinė darbuotoja.

Ji neslėpė, kad dėl agresyvaus šio vaiko elgesio ne kartą nukentėjo jo bendramoksliai, į mokyklą buvo kviečiami pareigūnai, tačiau kaskart viskas baigdavosi konstatavimu – berniukas yra pernelyg jaunas bausti.

„Mama kiekvieną mėnesį lankosi su juo pas psichiatrus, jam išrašomi vaistai, bet abejojame, ar jis juos vartoja. Su mama bendrauta ne kartą. Nuo tada, kai prasidėjo įtraukusis ugdymas, mokome daug vaikų, turinčių įvairių negalių. Turime vaikų su proto, regėjimo, judėjimo negalėmis, turime daug autistų. Dirbame su jais ir nematome bėdos, – tvirtino socialinė pedagogė. – Bet šis vaikas turi konkrečią diagnozę, jis pavojingas aplinkiniams. Mama mums nerodė dokumento apie sūnaus ligą, bet mes žinome, kad vaikas kiekvieną mėnesį lankosi pas psichiatrą. Mama aiškina, jog mes visi – mokyklos darbuotojai, mokiniai – kalti, kad jos vaiką provokuojame, ne taip pažiūrėjome, ne tai pasakėme.“

Berniukas šią mokyklą pradėjo lankyti pernai, kai su mama atvyko iš Ukrainos.

Pasak pedagogės, kai prasidėjo problemos dėl vaiko agresyvaus elgesio, mamai buvo siūlyta pakeisti mokyklą ar organizuoti jo mokymą namuose, bet ji kategoriškai nesutiko.

Pasirodo, mokyklos administracija ne kartą kvietė policiją, rašė pareiškimus, bet pareigūnai pradėtus tyrimus nutraukė, nes kaltininkas dar pernelyg jaunas.

G. Pocevičius patikino, kad šį kartą bus tiriamos visos įvykio aplinkybės.

Už pernelyg jauno amžiaus vaikų nusižengimus administracine tvarka turėtų atsakyti vaiko tėvai, bet kiekvienu atveju sprendžiama atskirai, priklausomai nuo to, ar tėvų veiksmuose arba neveikime yra administracinio nusižengimo požymių.

Šiuo atveju taip pat bus žiūrima, ar mama galėjo pakeisti situaciją, dėl kurios nukentėjo pedagogė.

Tirdami bylą pareigūnai lauks vertinimų iš kompetentingų institucijų.

Bandys padėti šeimai

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Klaipėdos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Gintarė Noliūtė teigė: vaiko teisių gynėjai šiuo metu atlieka situacijos vertinimą ir spręs, kokia pagalba vaikui ir šeimai būtų veiksmingiausia.

„Labai svarbu, kad specialistai, esantys šalia iššūkius patiriančio vaiko, gebėtų jį pažinti ir laiku pastebėti situacijas, kai vaikui reikalinga šalia jo esančio suaugusiojo pagalba. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad ir ugdymo įstaigos bendruomenė turėtų būti tinkamai pasiruošusi ir gebėtų priimti vaiką, susiduriantį su jam kylančiais iššūkiais“, – teigė G. Noliūtė.

Kai nustatomas vaiko smurtinis elgesys mokykloje, organizuojami vaiko gerovės komisijos posėdžiai, pokalbiui kviečiami vaiko tėvai ar globėjai.

O kai dėl vaiko netinkamų veiksmų ar žodžių nukenčia mokytojas, reikia visos mokyklos bendruomenės empatijos, įsitraukimo ir pagalbos. Minimose situacijose labai svarbus konkrečios mokyklos vadovų dėmesys kenčiančiam ar nukentėjusiam mokytojui, jo fizinei ir emocinei sveikatai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Rūtenis

Man labai gaila Lietuvos, nes ji apsileido eurogey bacila, kaip sakydavo mano kaimynas- kaip 3,14zė plaukais ir dabar mano šalis yra nelaiminga Europos įkaitė. Pasiuskit. O jei norėsite recepto pagijimui, kreipkitės, duosiu nemokamai.
0
0
Pakrante

Jeigu motina glusa,toks ir atžala,toliau balsuokit už bebrų partija !
3
0
siaips

Skaitai paneles ar ponios G. Noliutes pasisakymą „mokykla turi pasiruosti iššūkiams, empatija, pokalbiai, posėdžiai ir tt“ ir grauduli sukelia koks žmogus dirba vadovaujanti darbą prie vyriausybės nes tos frazes išduoda kad sis žmogus mintinai iškalė tekstus apie psichines problemas bet kaip jas įveikti čia ir dabar, jokio supratimo tiesiog didžios žinios yra gebėjimas nuplagijuoti psichologiniu knygučiu tekstus ir juos cituoti o ne gebėjimas strategiškai problema išspręsti. Nesinori įžeisti bet tos frazes pasako kad žmogus negali būti vadovu, maksimume – sudėlioti darbuotoju darbo tabeli kas kiek laiko dirbo ar turi dirbti ir ta įrišti i romantišką apsakymą
9
-1
Visi komentarai (45)