Rekonstruota šimtmečio senumo išeivijos vėliava – tai daugiau nei simbolis Pereiti į pagrindinį turinį

Rekonstruota šimtmečio senumo išeivijos vėliava – tai daugiau nei simbolis

2025-07-16 16:29
BNS inf.

Baigta beveik trejus metus trukusi Susivienijimo lietuvių Amerikoje vėliavos rekonstrukcija, trečiadienį pranešė Lietuvos nacionalinis muziejus (LNM).

Rekonstruota šimtmečio senumo išeivijos vėliava – tai daugiau nei simbolis
Rekonstruota šimtmečio senumo išeivijos vėliava – tai daugiau nei simbolis / Lietuvos nacionalinio muziejaus nuotr.

Daugiau nei šimtmečio senumo originali vėliava buvo atkurta su visomis spalvomis, siuvinėjimais ir dėl autentiškumo paliktomis gramatinėmis klaidomis bei kitais netobulumais.

Atlikus darbus, vėliavos kopija buvo perduota Susivienijimo atstovams.

LNM generalinė direktorė Rūta Kačkutė pastebi, kad vėliavos kopijos sukūrimas ir perdavimas yra padėkos išraiška už muziejui saugoti perduotą originalą.

„Prieš keletą metų sulaukėme ypatingos dovanos – Susivienijimo lietuvių Amerikoje vėliavos. Tai buvo ne tik vertingas eksponatas, bet ir labai simboliškas ryšio tarp Lietuvos ir jos išeivijos ženklas“, – teigė muziejaus vadovė.

„Gavę šį pasitikėjimo įrodymą, ėmėmės atsakingo darbo – atkurti vėliavą taip, kad ji galėtų toliau gyvuoti išeivijos bendruomenės gyvenime. Tai – ne tik didelės meistrystės pareikalavęs darbas, bet ir mūsų padėkos išraiška bendruomenei, kuri, net ir būdama toli, visada buvo arti“, – sakė ji.

Susivienijimas lietuvių Amerikoje – tai viena seniausių ir istoriškai reikšmingiausių lietuvių visuomeninių organizacijų Jungtinėse Valstijose (JAV), įkurta 1886 metų rugpjūtį Šenandoa mieste Lietuvos politikos, visuomenės, kultūros veikėjo Jono Šliūpo iniciatyva.

Susivienijimas buvo pirmoji organizuota lietuvių pastanga kurti tautinius simbolius, kultūrinius tinklus ir paramos struktūras svetur, kai Lietuva dar buvo okupuota carinės Rusijos.

Viena iš jo veiklos krypčių buvo vėliavos, herbų, spaudos kūrimas, tad, pasak muziejaus, apie 1900 metus Susivienijimo moterų rankomis pasiūta ir siuvinėta vėliava tapo „vienu pirmųjų ir ryškiausių išeivijos tautinio identiteto ženklų“.

„Ši vėliava mums – daugiau nei simbolis. Ji buvo nešama per eisenas, šventes, susirinkimus. Ji stovėjo šalia mūsų bažnyčių, švietimo įstaigų, per laidotuves ir jubiliejus. Ji matė mūsų sėkmes ir netektis. Ilgus metus ji kabėjo virš mūsų galvų – dabar jos kopija ir vėl tai darys“, – sakė Susivienijimo lietuvių Amerikoje tarybos pirmininkas Danius Glinskis.

Vėliava pasiūta iš aukščiausios kokybės šilko, austo damastiniu raštu, jos centre – auksiniais šilkiniais siūlais išsiuvinėtas herbinis skydas, kuriame pavaizduotas Vytis, po juo lietuviškas užrašas: „SUSIVIENYJIMAS LIETUVIŲ AMERIKOJE“.

Vėliava dvipusė, kita jos pusė atkartoja tą patį užrašą, tik anglų kalba.

Vienas iš restauratorių Anželika Juodišienė pastebėjo, jog iš JAV į muziejų vėliava atkeliavo dulkėta, dėmėta, šilkiniai audiniai daugelyje vietų buvo įtrūkę, išdilę, sunykę, rasta ankstesnių taisymų adant ir klijuojant medvilniniais lopais, taip pat buvo stipriai deformuoti ir išplyšę šilkiniai audiniai ties masyviais siuvinėtais užrašais iš abiejų pusių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra