Trečiadienio popietę Seimo valdyba gavo keturis prašymus koreguoti anksčiau priimtus sprendimus dėl parlamentarų komandiruočių. Kelionę į Belgijoje vyksiančią konferenciją „Pasirengimas 2030 metams: nauja Ukrainos ir Europos partnerystė“ atšaukti sumanė socdemas Tomas Martinaitis. Renginys turėjo vykti gegužės 21–22 dienomis.
Taip pat planus pakeitė socialdemokratas Linas Balsys, gegužės 21–27 dienomis turėjęs kartu su konservatoriumi Audroniu Ažubaliu bei frakcijos kolega Juozu Oleku dalyvauti NATO Parlamentinės Asamblėjos pavasario sesijoje JAV.
Komandiruotės paskutinėmis valandomis atsisakė ir socialdemokratas Matas Skamarakas. Seimo narys gegužės 22–23 dienomis kartu su parlamento kolegomis turėjo viešėti Varšuvoje, Višegrado grupės šalių parlamentų žemės ūkio ir kaimo plėtros komitetų pirmininkų susitikime.
Taip pat dėl kelionės persigalvojo ir socialdemokratė Birutė Vėsaitė, nuo penktadienio iki gegužės 25 d. turėjusi lankytis Maltoje – Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos Nuolatinio komiteto posėdžiuose.
Šias komandiruotes Seimo valdyba buvo patvirtinusi iš anksto – pavyzdžiui, dėl T. Martinaičio ir M. Skamarako kelionių sprendimai priimti dar gegužės 14 d., dėl B. Vėsaitės – gegužės 9 d., dėl L. Balsio – balandžio 2 d.
LSDP frakcijos seniūnas: ne tik NT mokestis lėmė tokius pokyčius
Savo ruožtu socialdemokratų frakcijos seniūnas R. Motuzas, paklaustas, kas lėmė tokius staigius pokyčius, pripažįsta, kad tam įtakos turėjo į plenarinę posėdžių salę grįžtantis, Vyriausybės patobulintas NT mokesčio projektas.
„Viena vertus, taip (susiję su NT mokesčio balsavimu – ELTA). Visada yra svarbu. Tačiau ten yra ne tik NT mokestis, bet ir diplomatinės tarnybos įstatymas, ir kiti klausimai“, – Eltai teigė R. Motuzas.
Pasak jo, tokie sprendimai priimti ir siekiant taupyti lėšas, skirtas komandiruotėms.
„Nuo šiol daugiau dėmesio skirsime komandiruotėms, nes tai yra ir valstybės biudžeto lėšos. Galima mažinti ir delegacijų sudėtis. Atkreipėme dėmesį, kad mažinsime išvykstančiųjų skaičių. Nusprendėme, kad ateityje žiūrėsime, kad būtų taupomos valstybės biudžeto lėšos. Tikrai nėra reikalo, kad į tokias konferencijas ar kitus renginius vyktų didelė Seimo narių grupė“, – dėstė socialdemokratas.
Tikrai nėra reikalo, kad į tokias konferencijas ar kitus renginius vyktų didelė Seimo narių grupė.
Į pasikeitusius socialdemokratų planus spėjo sureaguoti ir Seimo opozicija. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijoje dirbanti parlamento vicepirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė mano, kad sprendimas dėl komandiruočių priimtas dėl NT mokesčio nepalaikančių „aušriečių“.
„Tai kam tokia plati, „komfortabili“ koalicija? Nepadeda „Nemuno aušra“ nei savo pasisakymais, nei balsavimais. Paskutinės minutės komandiruočių atšaukimui nepritariu. Pagal koalicijos skaičius – ji plati, o ir susitikimai suplanuoti svarbūs“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė ji.
ELTA primena, kad Seimas antradienį po pateikimo pritarė daliai Vyriausybės mokesčių pertvarkos projektų, tačiau nepritarė bene daugiausiai diskusijų kėlusiam NT mokesčio įstatymo projektui. Už Finansų ministerijos parengtą projektą balsavo tik 62 Seimo nariai, 40 pasisakė prieš, dar 24 – susilaikė. Projektas grąžintas Finansų ministerijai tobulinti.
Vis tik, tarp NT mokesčio nepalaikiusiųjų – ir valdančiosios koalicijos atstovai. Balsavimo metu susilaikė viena socialdemokratė – Lilija Vaitiekūnienė. 7 „Nemuno aušros“ atstovai pasisakė prieš, dar 3 – susilaikė. Nevieningai pasisakė ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovai – tik 7 frakcijos nariai projektą palaikė, vienas balsavo prieš, 2 susilaikė.
Po tokių balsavimo rezultatų ministras pirmininkas Gintautas Paluckas pabrėžė – valdančiosios daugumos partnerių laukia griežtas pokalbis dėl koalicinių įsipareigojimų.
„Pamėginsime išsiaiškinti priežastis ir bus griežtas pokalbis. Arba mes bendradarbiaujame ir dirbame, arba neimituokime tokio bendradarbiavimo, nes, galų gale, jeigu žmogus yra skiriamas į Seimo vicepirmininkus ir sugeba nesilaikyti koalicinės programos ir susilaikyti arba nebalsuoti, tai aš manau, kad tai nėra tvarus bendradarbiavimas“, – veikiausiai omenyje turėdamas „aušriečių“ deleguotą Seimo vicepirmininkę Daivą Žebelienę, kuri balsavimo metu susilaikė, teigė G. Paluckas.
Tuo metu trečiadienį Vyriausybė pakoregavo NT mokesčio projektą. Juo numatoma, kad, savivaldybių taryboms iki gruodžio mėnesio nenustačius neapmokestinamo NT kartelės, 2026 m. jų teritorijose nuo 10 tūkst. eurų vertės pirmas asmens būstas būtų apmokestinamas nuo 0,1 proc. tarifo.
Prieš tai siūlyta, kad savivaldybės pagrindiniam būstui galėtų nustatyti bet kokią neapmokestinamą kartelę, o mokesčio tarifus – taip pat intervale nuo 0,1 iki 1 proc.
Pirmajam iki 450 tūkst. eurų vertės būstui siūloma nustatyti 50 proc. mokesčio lengvatą, taip pat 75 proc. lengvatą tris ar daugiau vaikų arba vaiką su negalia auginantiems gyventojams.
Finansų ministerija taip pat siūlo, kad likusiam nekomerciniam NT taikomos „grindys“ būtų didesnės nei pasiūlyta dabar – nebe nuo 20, o nuo 50 tūkst. eurų jo vertės vienam asmeniui.
50-200 tūkst. eurų vertės turtui mokesčio tarifas siektų 0,1 proc., 200-400 tūkst. eurų vertės – 0,2 proc., 400-600 tūkst. eurų – 0,5 proc., brangesniam nei 600 tūkst. eurų – 1 proc.
Atnaujintą ir pakoreguotą projektą Seimui ketinama pateikti ketvirtadienį.
(be temos)