„Kai kurių situacijų, kai kurių sprendimų atgal neatsuksi, gali žiūrėti tik į priekį“, – pirmadienį po koalicijos tarybos posėdžio žurnalistams sakė Vyriausybės vadovas.
„Manau, kad teisinėje valstybės yra tam tikri principai, kurie galioja visiems – ar Seimo nariams, ar paprastiems žmonėms, todėl laiko atsukti atgal mes jau negalime“, – teigė jis, paklaustas, ar nevertėtų paprašyti generalinės prokurorės pakartoti kreipimąsi į Seimą dėl A. Dudėno teisinės neliečiamybės panaikinimo.
BNS rašė, kad Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ valdyba balandžio 30 dieną konstatavo esminį koalicijos sutarties pažeidimą, neleidus A. Dudėno patraukti baudžiamojon atsakomybėn „čekiukų“ byloje, ir paragino socialdemokratus ištaisyti klaidą, nes jie pirmiausia atsakingi už tokį balsavimo rezultatą.
Panaikinti imunitetą Seime pritrūko dviejų balsų.
Demokratų frakcijos Seime seniūnas Linas Kukuraitis pirmadienį po koalicinės tarybos posėdžio pakartojo, kad A. Dudėno klausimas yra socialdemokratų atsakomybė.
Pasak G. Palucko, koalicijos partneriai pirmadienį aptarė, kaip būtų galima susiaurinti parlamentarų teisinės neliečiamybės institutą, kad ateityje panašios situacijos nepasikartotų.
Anot jo, svarstoma, jog teisinis imunitetas neturėtų parlamentaro saugoti, jeigu jį norima patraukti baudžiamojon atsakomybėn už veiką, kuri padaryta iki jam tampant Seimo nariu.
„Ta veikla, kuri vyko už Seimo ribų, nebūnant Seimo nariu, tokiais atvejais neliečiamybė apskritai neturėtų būti taikoma, Seimas tiesiog nepriiminėtų sprendimo“, – tvirtino premjeras.
Anot jo, šį klausimą dar turės aptarti Seimo frakcijos.
„Jeigu mes sukursime algoritmus, kad už Seimo nario mandato nesislėptų bet kas su bet kokia vadinamąja barzda atėjęs į Seimą, tai bus ne tik šiai kadencijai, bet ir visoms kitoms kadencijoms, mano vertimu, rimtas politinis moralinis sprendimas“, – sakė L. Kukuraitis.
Konstitucijoje įtvirtina, kad Seimo narys be Seimo sutikimo negali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržyta jo laisvė.
Socialdemokratų, demokratų ir „aušriečių“ koalicijos sutartyje numatyta, kad „bet kuris koalicijos narys, dėl kurio neliečiamybės panaikinimo į Seimą kreipiasi Generalinė prokuratūra, iš karto viešai Seimo posėdyje padaro pareiškimą, jog sutinka, kad jo neliečiamybė būtų panaikinta, nesudarant tyrimo komisijos dėl sutikimo Seimo narį patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę“.
Šį punktą demokratai laiko ir partnerių įsipareigojimu balsuoti už teisinės neliečiamybės panaikinimą.
Tačiau praėjusį antradienį Seimas neleido prokurorams baudžiamojon atsakomybėn patraukti socialdemokrato A. Dudėno, kad galėtų jam pateikti įtarimus dėl sukčiavimo, dokumentų klastojimo ir disponavimo suklastotu dokumentu bei piktnaudžiavimo einant Ukmergės rajono savivaldybės tarybos nario pareigas 2019–2023 metais.
Už Seimo nario teisinio imuniteto panaikinimą balsavo 69 Seimo nariai, prieš balsavusiųjų nebuvo, susilaikė du politikai. Kad teisinė neliečiamybė būtų panaikinta, reikia mažiausiai 71 balso už.
Balsavime nedalyvavo 30 socialdemokratų ir 16 „aušriečių“, dalis jų buvo užsienio komandiruotėse, tačiau dalis prieš balsavimą paliko Seimo salę.
S. Skvernelis tvirtino neabejojantis, jog apie tokį kolegų elgesį premjeras G. Paluckas žinojo iš anksto.
Po pernai spalį vykusių Seimo rinkimų valdančiąją koaliciją sudarė trys politinės jėgos – Lietuvos socialdemokratų partija, „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“. Joje – 86 parlamentarai.
(be temos)