Antros kadencijos atsisakęs S. Urbanavičius: noriu duoti toną valstybėje | kl.lt

ANTROS KADENCIJOS ATSISAKĘS S. URBANAVIČIUS: NORIU DUOTI TONĄ VALSTYBĖJE

Kadenciją baigiantis Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktorius Saulius Urbanavičius teigia nutaręs tarnybos netęsti nebijodamas atsakomybės, o norėdamas pokyčių.

Už jo atleidimą antradienį balsavo 91 Seimo narys, vienas buvo prieš, trys susilaikė.

„Tikrai tą sprendimą padariau nieko neverčiamas, nebijodamas atsakomybių, nepavargęs“, – antradienį Seime sakė S. Urbanavičius.

Jis teigė savo elgesiu norįs „užduoti toną valstybėje“ ir ragino politikus nebijoti pokyčių.

„Savo elgesiu ir savo pavyzdžiu norėčiau užduoti valstybėje tokį toną, kad tikrai pasibaigus kadencijai, pasibaigus darbams neturėtų bijoti nei institucija, nei sprendimų priėmėjai, šiuo atveju – jūs, pokyčių, kurie yra pasverti, pamatuoti, įvertinti“, – Seime sakė S. Urbanavičius.

Jis teigė, kad kadencija buvo gana ilga, nemažai rezonansinių bylų jau atiduoda teismui, kitos artimiausiu metu bus atiduotos.

„Kaip ikiteisminio tyrimo įstaigos misija kaip ir baigta. Manau, kad iš tikrųjų tas veiksmas yra logiškas, tinkamas, ir jeigu pasitikėjote manimi (...), tai pasitikėkite ir mano šiuo sprendimu“, – teigė STT direktorius.

Pristatydama siūlymą S. Urbanavičių atleisti iš pareigų prezidentės patarėja Rasa Svetikaitė patvirtino, kad pareigūnui siūlyta dirbti dar vieną kadenciją, bet jis atsisakė šių pareigų.

Ji tvirtino, kad S. Urbanavičiui vadovaujant STT pasiekta „esminių tikslų“.

S. Urbanavičius STT vadovavo nuo 2013 metų. Jo kadencija baigiasi kovo pabaigoje.

Dalis parlamentarų nuogąstavo, kad S. Urbanavičius pereis dirbti į privatų sektorių. Jie abejojo, ar valstybė suteikia pakankamai geras socialines garantijas buvusiems aukštiems statutiniams pareigūnams išeiti į pensiją ar pereiti į kitą tarnybą.

„Jeigu ne tik STT, bet ir buvusiems prokuratūros darbuotojams būtų valstybės suteiktos normalios sąlygos išeiti į pensiją arba pakeisti darbą, mes nepamatytume tokio didžiulio būrio buvusių aukštos klasės prokurorų advokatų vaidmenyje, kai prasidės Eligijaus Masiulio byla. Labai tikiuosi, kad ten nepamatysime ir aukštų STT darbuotojų, tapusių advokatais arba advokatų bendrovių konsultantais“, – teigė „valstiečių“ frakcijos narys Naglis Puteikis.

Nauju STT vadovu prezidentė siūlo skirti dabartinio direktoriaus pirmąjį pavaduotoją Žydrūną Bartkų.

Pasak R. Svetikaitės, prezidentė siūlydama skirti Ž. Bartkų atsižvelgė į dabartinio STT vadovo rekomendaciją.

Išgyvena geriausius laikus

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) dabar išgyvena geriausius laikus, ji sugeba ištirti sudėtingus korupcinius mechanizmus, teigia kandidatas į tarnybos direktorius Žydrūnas Bartkus.

„Šiandien tarnyba išgyvena bene geriausius laikus. Jei prieš 21 metus STT tyrė kelių policininkų kyšininkavimo bylas, šiandien sugebame ištirti sudėtingiausius korupcinius mechanizmus, tarptautinio kyšininkavimo atvejus“, – prisistatydamas parlamentarams sakė Ž. Bartkus.

Tuo pačiu jis teigė matąs poreikį stiprinti analitinę tarnybos funkciją.

„Matydami vieną iš korupcijos priežasčių – valstybės fragmentiškumą, tai yra įvairių institucijų veikimą atskirai, neorganizuotai, nesistemiškai, manau, kad tarnyba tikrai galės prisidėti prie bendro paveikslo, bendro matymo. Labai norėčiau, kad būtų sustiprinta šita sritis, kad mes ją išvystytumėme“, – kalbėjo kandidatas.

Jis taip pat minėjo, kad tarnybos veikla turėtų būti labiau orientuota į neteisėto praturtėjimo atvejų pamatymą ir išaiškinimą.

Prezidentės patarėja Rasa Svetikaitė pažymėjo, kad 42 metų teisės magistro Ž. Bartkaus kandidatūra Seimui teikiama atsižvelgus į tarnybą paliekančio Sauliaus Urbanavičiaus rekomendaciją.

Kandidatas taip pat teigė, kad STT pareigūnai ne tik tiria bylas, bet korupcijos prevencijos srityje yra profesionalūs pagalbininkai tiek vykdomajai valdžiai, tiek įstatymų leidėjams, vykdo antikorupcinį švietimą.

„Tarnyba turi tobulėti, tarnyba negali sustoti, turime eit į priekį, ir suprantu, kad tai nebus lengva. Bet pažinodamas tarnyboje dirbančius žmones, aš esu visiškai ramus“, – tvirtino Ž. Bartkus.

Ž. Bartkus STT dirba nuo 1999 metų. Tuomet kaip specialistas jis pradėjo dirbti STT Šiaulių skyriuje, vėliau paskirtas šio skyriaus viršininko pavaduotoju, septynerius metus vadovavo Šiaulių valdybai ir Šiaulių valdybos Operatyvinės veiklos skyriui. 2011 metais Ž. Bartkus pradėjo vadovauti STT Vilniaus valdybai, 2013 metų balandį jis tapo STT direktoriaus pirmuoju pavaduotoju.

Ž. Bartkus STT kuravo baudžiamojo persekiojimo, kriminalinės žvalgybos ir analitinės antikorupcinės žvalgybos sritis.

Dėl naujo STT direktoriaus Seimas planuoja balsuoti kitą savaitę, kovo 27 dieną. Prieš tai kandidatas turi susitikti su parlamentinėmis frakcijomis, Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetu.

Pagal įstatymą, STT direktorių skiria ir atleidžia prezidentas Seimui pritarus. Šios tarnybos vadovas skiriamas penkerių metų kadencijai, tačiau šias pareigas jis gali eiti ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės.

Nuo 1997 metų veikiančios STT veikla apima korupcinių nusikaltimų tyrimą, korupcijos prevenciją ir visuomenės antikorupcinį švietimą.

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

Tik

Tik tegul nepasakoje kad per savo kadensija nespsirupino matereliai ar neistaise silts vietele nieks vistiek nepatikes nes lietuvoje taip nebuna

SUSIJUSIOS NAUJIENOS