Apie tai daugiau kalbėjo Aplinkos apsaugos agentūros Aplinkos oro kokybės vertinimo skyriaus vedėja Vilma Bimbaitė.
– Kam labiausiai reikia jaudintis dėl Sacharos dulkių?
– Tikriausiai tie žmonės, kurie turi širdies, kraujagyslių, kvėpavimo takų ligų. Jie jautriausi kietų dalelių poveikiui. Prognozuojame, kad kietųjų dalelių koncentracijos padidės būtent dėl šio reiškinio. Žmonėms, kurie penktadienį pasijus nelabai gerai, prasidės astmos priepuoliai ar pablogės sveikata, siūlome kreiptis pas gydytojus.
LNK stop kadras.
– Ketvirtadienį buvo pranešimų, kad jau ypač daug ir žiedadulkių. Kai viskas susimaišys, galbūt bus dar sudėtingiau. Kas daugiau gali kelti problemų – ar Sacharos dulkės, ar žiedadulkės?
– Kadangi žydi beržai, kurie yra tikrai stiprus alergenas, žmonės, kurie yra alergiški, pajus tą poveikį. Žiedadulkės yra stambesnės dulkės, ne tokios pavojingos ir išsilaiko viršutiniuose kvėpavimo takuose.
– Kalbant apie Sacharos dulkes, kokia tikimybė, kad jos nusileis iki žemės? Jeigu atkeliavo tokį ilgą atstumą – nuo Sacharos iki Lietuvos – galbūt ir nuskris kažkur toliau? Kokių sąlygų reikia, kad tos dulkės atsirastų prie žemės, bet ne kažkur aukštai?
– Tą nusileidimą lemia atmosferos maišymasis – cirkuliacija. Tikrai ne visa koncentracija patenka į priežemį. Šiuo atveju kažkuri dalis pasieks. Prognozuojame, kad kietųjų dalelių koncentracija penktadienį gali viršyti normą du kartus. Reikšminga dalis, bet pernai turėjome panašų reiškinį, kuris tęsėsi keletą savaičių. Norma buvo viršyta net iki trijų kartų. Šį kartą nebus toks stiprus reiškinys.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Kaip žmonėms suprasti, kad tos dalelės jau yra čia atkeliavusios? Tiems, kurie turi kažkokių sveikatos sutrikimų, gydytojai greičiausiai pataria vienu ar kitu metu saugotis – neiti į lauką, uždaryti langus.
– Žmonės tikriausiai ir antradienį, ir trečiadienį pastebėjo, kad saulėlydžiai yra labai raudoni. Tai yra būtent tų dulkių pasekmė. Dėl oro kokybės – pažvelgus į dangų, jau dabar matosi nedidelė migla. Pats dangus nebėra toks skaidriai mėlynas – tai ir indikuoja, kad atmosfera yra užteršta. Aišku, akylesnis žmogus gali pastebėti, kad paviršiai yra nešvarūs, apsinešę tam tikru gelsvu sluoksniu. Čia yra ir Sacharos dulkių, ir žiedadulkių poveikis.
– Kelias dienas prognozuojami tikrai vasariški orai, savaitgalį kai kur gali palyti. Ar lietus veiksmingai nusodins visas dulkes ir vėl galėsime džiaugtis grynu pavasario oru?
– Taip, lietus yra labai veiksminga priemonė – dulkes nusodins, aplinkos orą išvalys, bet automobiliai bus nešvarūs, pasiruoškime plauti. Prognozuojama, kad oro kokybė bus geresnė nuo šeštadienio antros dienos pusės.
– Sacharos dulkės, kurios atskrenda ir nusėda į mūsų dirvožemį, ką nors su juo padaro? Tai yra suprastina, pagerina, ar tokie kiekiai yra nereikšmingi ir mūsų dirvožemis to nejaučia?
– Moksliškai įrodyta, kad Sacharos dulkės yra palankios dirvožemio gerinimui – tikrai yra įvairių mikroelementų, geležies, fosforo ir taip toliau. Yra tokia tikimybė, kad pagerins, bet kiekiai yra labai nedideli, tad kažkokio reikšmingo poveikio tikriausiai nepajusime.
(be temos)
(be temos)