Skylėtame sunkmečio biudžete Lietuvai teks rasti dešimtis milijonų litų artėjantiems surašymams organizuoti, nes atidėti jų vėlesniam laikui neleidžia ES, nors ji pati surašymų beveik nefinansuoja.
Kainuos daug milijonų
2010 m. gegužės–rugsėjo mėnesiais Lietuvoje bus rengiamas žemės ūkio surašymas. 2011-ųjų kovą–gegužę vyks visuotinis gyventojų ir būstų surašymas.
Statistikos departamentas, atsakingas už abu surašymus, jau pradėjo jiems rengtis. Pirmiausia apskaičiuota, kiek prireiks lėšų iš kiauros valstybės kišenės jiems organizuoti.
Numatyta, kad žemės ūkio surašymui bei parengiamiesiems visuotinio gyventojų ir būsto surašymo darbams iš 2010 m. valstybės biudžeto prireiks 17,7 mln. litų.
Statistikos departamento laikinoji vadovė Vilija Lapėnienė tikino, kad tokia suma numatyta biudžete ir jos visiškai pakaks.
Iš 2011 m. biudžeto gyventojų surašymui surengti reikės dar kelių dešimčių milijonų litų.
Grėstų sankcijos
ES reikalauja, kad abu surašymai įvyktų laiku ir neleidžia jų atidėti, net ir atsižvelgiant į sunkią ekonominę bei finansinę padėtį. Todėl Lietuva priversta skirti daugybę milijonų surašymams jau 2010–2011 m., o ne vėliau, kaip galbūt būtų pasielgta, jeigu ES leistų.
Jeigu Lietuva pabandytų kuriam laikui atidėti bent žemės ūkio surašymą, kuris turi vykti ypač finansiškai įtemptais 2010-aisiais, jai grėstų ES sankcijos.
"ES reglamentai įpareigoja Bendrijos šalis žemės ūkio surašymą atlikti 2010 m., visuotinį gyventojų ir būstų surašymą – 2011-aisiais. Galiojantys reglamentai nenumato išimčių, todėl jeigu šalis negali įgyvendinti reglamento nuostatų, jai gali būti taikomos sankcijos", – sakė V.Lapėnienė.
Kokios tos sankcijos, Statistikos departamento vadovė nekonkretizavo. "Be to, anksčiau ar vėliau šalis vis tiek privalės atlikti surašymus", – atkreipė dėmesį V.Lapėnienė.
ES, nors ir reikalauja laiku surengti surašymus, jų beveik nefinansuoja. Žemės ūkio surašymui Lietuvoje iš ES biudžeto bus skirtas 1 mln. eurų (apie 3,45 mln. litų). Gyventojų surašymui ES pinigų neskiria.
Dirbs tūkstančiai surašinėtojų
Vyriausybė jau priėmė sprendimą dėl žemės ūkio surašymo rengimo kitų metų vasarą. Nutarimas dėl 2011 m. gyventojų surašymo bus priimtas po kelių mėnesių.
Planuojama, kad per žemės ūkio surašymą iš viso dirbs apie 1 tūkst. surašinėtojų, gyventojų ir būstų surašymą atliks maždaug penkiskart daugiau žmonių.
Pirmąkart surašymai vyks ir elektroniniu būdu. Bus galima internetu užsiregistruoti ir atsakyti į užduodamus klausimus. Tuomet nebereikės laukti surašinėtojo namie.
Pastarasis žemės ūkio surašymas Lietuvoje surengtas 2003 m. birželį. Gyventojai ir būstai surašyti 2001 m. balandį. Konstatuota, kad tuomet Lietuvoje gyveno 3,483 mln. žmonių.
Žemės ūkio surašymas
Šio surašymo pradžia – 2010 m. gegužės 3 d.
Seniūnijose deklaruojant pasėlius (nuo 2010 m. gegužės 3 iki birželio 30 d.) dirbs surašymo darbuotojai, kurie apklaus pateikti pasėlių deklaracijų atėjusius ūkininkus.
Ūkininkai, nedeklaruojantys pasėlių, bet dirbantys žemę ir laikantys gyvulius, paukščius ar bites, taip pat bus kviečiami 2010 m. gegužės 3–birželio 30 d. atvykti į seniūnijas pagal savo gyvenamąją vietą ir atsakyti į surašymo klausimus. Tuo laiku seniūnijose dirbs apie 500 surašymo darbuotojų – vyresniųjų specialistų (surašinėtojų).
Taip pat tuo pačiu metu vyks ir smulkiųjų ūkininkų apklausa, per kurią surašinėtojai lankys smulkiuosius ūkius ir pildys anketas. Šiai apklausai reikės 430 surašinėtojų.
Ūkininkus, nedeklaruojančius pasėlių, ir tuos, kurie nustatytu laiku neatvyks į seniūniją pateikti savo duomenų, liepos 12– rugpjūčio 31 d. lankys surašinėtojai. Dirbs 500 surašinėtojų, kurie apklaus ūkininkus jų namuose ir užpildys surašymo klausimynus.
Visuotinis gyventojų ir būstų surašymas
Planuojama, kad jis vyks dviem etapais – iš pradžių norintys galės į surašymo klausimus atsakyti elektroniniu būdu. Pas likusius gyventojus apsilankys surašinėtojai.
Surašymo momentas – 2011 m. kovo 1-osios vidurnaktis. T. y. būtent šiai datai bus fiksuojami visi Lietuvos duomenys – kiek turime gyventojų, kiek jie turi būstų, kur dirba, ir kiti demografiniai bei socialiniai rodikliai.
Dvi savaites, iki kovo 15 d., surašymas vyks internetu. Iki balandžio 5 d. bus telkiami ir mokomi dirbti surašinėtojai. Balandžio 5–gegužės 10 d. surašinėtojai vaikščios po namus, surašys tuos, kurie į apklausos klausimus neatsakė internetu.
Naujausi komentarai