Vaikams – raudoni kotletai | kl.lt

VAIKAMS – RAUDONI KOTLETAI

Maistas be druskos, gėrimai be cukraus, jokių saldumynų – šių reikalavimų laikantis ugdymo įstaigose vaikams tiekiamas maistas sukėlė kai kurių tėvų pasipiktinimą. Jie teigia, kad toks maistas neskanus, todėl vaikai didžiąją dienos dalį praleidžia alkani, o valgyklos maistą tenka išmesti.

Per mažai druskos?

Kad nauja maitinimo tvarka – netenkinanti, nes vaikai to maisto nevalgo, ypač dažnai girdi Lietuvos tėvų forumo atstovai.

"Turime didelę prabangą mokyklose – šiltą maistą. Maistas sveikesnis nei anksčiau, bet vaikai nenori jo valgyti, nes jis neskanus, –  teigė Tėvų forumo tarybos narys Kęstutis Mikolajūnas. – Vaikams sunku suprasti, kodėl kotletai su burokėliais ir raudoni, o bulvių košė su brokoliais ir žalia. Negali būti tokie dalykai į vaikų valgiaraštį įvesti staiga, vaikus reikia prie to palaipsniui pripratinti. O dėl maisto skonio, tai net ir kai kurie suaugusieji, dirbantys ugdymo įstaigose, sako, kad jis neskanus, nes mažai druskos."

Tėvų atstovo žiniomis, kai kurios įstaigos išsprendžia problemą – kadangi nustatyti druskos kiekiai yra rekomendaciniai, jos kiekis sumažinamas.

Tačiau ne tiek, kad maistas taptų prėskas, neskanus ar visiškai nevalgomas.

Kiti geri pavyzdžiai – vaikams sudaroma galimybė įsidėti ir valgyti tai, ką ir kiek patys nori, skatinama lėto valgymo kultūra, kai suteikiama pakankamai laiko pavalgyti.

Mokykloje – lyg kalėjime

"Blogiausia, kai siekiant įpratinti vaikus sveikai maitintis, imamasi kraštutinumų – kad jie per pertraukas nenusipirktų maisto kioskuose ar parduotuvėse, užrakinamos mokyklos durys. Tada man kyla klausimas – ar mes, suaugusieji, apskritai suprantame, ką darome? Užuot vaikai per pertrauką išėję į orą pajudėtų, mes juos įkaliname. Kitas dalykas – jeigu tas maistas vaikui netinka ir jis turi savo kelis centus, kodėl draudžiame nusipirkti tai, ko nori, laikome alkanus ir dar uždarytus mokykloje?" – svarstė Tėvų forumo atstovas.

Anot jo, politikai lengvai priima sprendimus, o juos įgyvendinti tenka kitiems, o tai nėra taip jau paprasta.

Štai ir šiuo atveju – iš pradžių įsigaliojo nauja tvarka, o tada susiruošė apmokyti virėjus, kaip gaminti tą maistą vaikams.

Jei iš pradžių būtų apmokę, suteikę bent porą metų prie naujos tvarkos visiems priprasti, nebūtų tokio streso ir irzulio.

Mediko komentaras

"Norai yra geri – keisti valgiaraštį, kad vaikams būtų tiekiamas kuo sveikesnis maistas. Bet problema, kad vaikams tai nėra skanu, tad galbūt galima būtų tuos patiekalus, kurie yra sveiki, skanesnius paruošti, – teigė Lietuvos pediatrų draugijos prezidentas, vaikų gastroenterologas Vaidotas Urbonas. – Mitybos specialistai, kurie žiūri, kad maiste būtų pakankamai kalorijų, baltymų, riebalų, vitaminų, ir virtuvės šefai, kuriems tai galbūt nelabai svarbu, bet svarbu patiekti maistą skanų, išvaizdų, turėtų susijungti ir padaryti bendrą kūrinį. Dabar gi kiekvienas siekia savo. Puikiai žinome – vaikai morkų nemėgsta, bet jei iš tos pačios morkos išdrožinėsi lėktuvėlį, jie ją suvalgys. Nuo suaugusiųjų priklauso, kaip sugebama vaikams tą sveiką maistą pateikti."

"Kad reikia ką nors daryti siekiant, jog vaikai maitintųsi sveikiau – faktas, o tai, kad vaikai nevalgo – problema, – pripažino V.Urbonas. – Manau, reikėtų kam nors eiti į darželius, mokyklas, žiūrėti, koks maistas vaikams tiekiamas, ir galvoti, kodėl jie to nevalgo. Jei vaikas nevalgo daržovių, gal neatsisako mėsos. Vaikai yra labai išrankūs, ir tai yra visiškai normalu."

Tėvai patys valgo traškučius

Naujo maisto vaikams idėjos autoriai tikina, kad viskas gerai, o besiskundžiantieji kalti, kad neskaito Sveikatos apsaugos ministerijos instrukcijų.

"Bangos keliamos, tačiau tarp besipiktinančiųjų neteko sutikti nė vieno, kuris yra skaitęs naująjį Vaikų maitinimo tvarkos aprašą, – įtikinėjo Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Sveikatos stiprinimo skyriaus patarėjas Almantas Kranauskas. – Ką reiškia – vaikai nevalgo? Klausėme virėjų – nieko panašaus. Valgyklų darbuotojos sako jokio pokyčio nepastebėjusios, kad daugiau ar mažiau valgytų."

Anot A.Kranausko, nėra šių metų valgiaraščiuose jokių radikalių permainų – tėra kosmetiniai patikslinimai, kurių kasmet būna.

Jau 8 metus ta tvarka egzistuoja ir kiekvienais metais ji po truputį tobulinama – pagal tėvų, mitybos specialistų, savivaldybių pastabas, atsižvelgiant į mokslo naujienas.

Bet tie patikslinimai yra labai nedideli.

"Kur kas didesnė problema, kad tėvų suvokimas apie mitybą – tragiškas. Tai yra karta, kuri gimė jau nepriklausomybės metais ir išaugo maitindamiesi dešrelėmis ir traškučiais. Man tiesiog labai gaila tų vaikų, kurie turi tokius tėvus", – neslėpė ministerijos atstovas.

Jo teigimu, negalima visą gyvenimą maitintis vien cepelinais ir kugeliais.

Suprantama, kitokie patiekalai vaikams gali būti neįprasti, jeigu namie juos maitina vien pieniškomis dešrelėmis ir keptomis bulvėmis, tačiau vaikai greitai prie naujovių pripranta.

Rašyti komentarą
Komentarai (10)

Siaubas

Gyvenu salia kibabines,per pertraukas vaikuciai cia perka ir valgo tuos kibabus,ir taip kiekviena diena.

Kupiskis

Baisu su maitinimu darzeliuose kas darosi, vaikai kotletu nesuvalgo o virejos neismeta palieka kitai dienai vaikams'' mustas kepsnys typo" permala likucius ir va kaip skanu is liekanu maistas vaikuciam. Ir tai cia ekologiskas maistas? O isigilinus istikruju ka vaikai valgo ir is ko maista gamina, valdzia apaktu, bet niekas netikrina visiems gerai kad vaikai atliekas valgo!!!

Onute

O jau nuotrauku atrinkimas,ilgai turbut teko ieskoti.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS