Uždraus ir taikų žodį „iškrypėlis“? | kl.lt

UŽDRAUS IR TAIKŲ ŽODĮ „IŠKRYPĖLIS“?

Seimo Morgana sumirgėjo naujomis miražų inversijomis. Šįsyk ji nori uždrausti "alkoholikus" ir "narkomanus", esą šie žodžiai žeidžia įpročių kamuojamus asmenis.

Na, šiaip jau tokia iniciatyva – nieko naujo. Kai kalba tampa politikos pastumdėle, dar ne to įmanoma tikėtis. Ne taip seniai susirinkusi Valstybinės kalbos komisija panaikino taikų žodį "pederastas". Nors jis niekam nieko blogo nedarė, tačiau pati komisija, idant jos nekaltintų chronišku nedarbingumu, pasikėsino demonstruoti savą politpatriotinį "aš", todėl susirinkusi nutarė: nuo šiol Lietuvoje pederastų nebėra. Ir jie iškart visi komisijos vardu privalėjo išnykti.

Žodžių uždraudimas šiais laikais galėtų tapti net nauja sociolingvistinių tyrimų kryptis, nes ši filologinio tipo cenzūros atmaina jau turi savo istoriją ir dėsningumus.

Tiesa, liko dar iškrypėliai. Žodžio "iškrypimas" uždrausti politiškai angažuota (ne)sąmonė dar nepasiūlė, tai šis ir liko egzistuoti. Vis dėlto žodžių "iškrypėliai", "iškrypimai" viešai nebegirdime, nes jie neatliepia iš Seimo sklindančio puristinio apsimetinėjimo, kad seksualinės patologijos Marijos žemėse nėra.

Žodžių uždraudimas šiais laikais galėtų tapti net nauja sociolingvistinių tyrimų kryptis, nes ši filologinio tipo cenzūros atmaina jau turi savo istoriją ir dėsningumus. Kaip V.Putinui uždraudus Rusijoje niekas nebesako "karas", taip ir mūsų viešumose seniai nebeliko terminų "debilas" arba "imbecilas".

Logika čia paprasta: kai nėra žodžio, atrodo, kad nėra ir problemos. Lyg realybėje nebūtų protiškai atsilikusių žmonių ar durnysčių.

Va, čia ir yra esmė – užuot ėmusis iš tiesų spręsti iškrypėlių ar debilų problemą, mėginama kurpti regimybę, kad tos problemos apskritai nėra. Diegiama dekoratyvinė vizija – mūsų pasaulis tobulas, pakantus ir tyras, tarsi jaunamartės rūtų darželis. Tuomet atsiranda vietinė viešojo gėrio iliuzija, lyg aplinką papurškus oro gaivikliu.

Tik dirbtinis kvapas vis tiek išsivadėja, ir vėl grįžta tas pats realybės tvaikas, kuris byloja – problema, kad ją kur karinis laivas nuplukdytų, vis dėlto liko.

P.S. Pavasaris, kopose vėl užsimegs įvairovė. Klausimas aktyviems ir pasyviems parlamentarams: ekshibicionistai Lietuvoje – legali seksualinė mažuma ar dar ne?

Rašyti komentarą
Komentarai (16)

Kaunas

Uz alyvu uz agrastu pilni krumai laisves partijos nariu :D turetu but truputeli kitaip bet dabar tas zodis nebenaudojamas:)

Liberalu

Laisve at its best. Koks puolimas buvo ant valstieciu, mat viska draude, tik liberastai moka viska teisingai draust. Del manes, tegul uzdraudzia alkoholi ir sutinku, zodis alkoholikas nereikalingas.

To persistengė autoriuus

Gal ir persistengė, bet jei ir toliau taip bus, tai už uždraustų žodžių naudojimą tikrai pradės sodinti. Jau dabar pameginkit ką nors viešai pasakyti apie tam tikros orientacijos piliečius, tai pamatysit kas jums bus, tik pameginkit, teks nakvoti areštinėje
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS