Afganistano prezidento inauguracija atidėta iki kovo | kl.lt

AFGANISTANO PREZIDENTO INAUGURACIJA ATIDĖTA IKI KOVO

Išrinktasis Afganistano prezidentas Ashrafas Ghani (Ašrafas Ganis) nusprendė atidėti savo inauguracijos ceremoniją iki kovo 9 dienos.

Apie tai trečiadienį pranešė jo kanceliarija, Vašingtonui perspėjus Kabulą neleisti ginčui dėl rinkimų rezultatų pakenkti istoriniam taikos susitarimui, pagal kurį iš šalies gali būti išvestos Amerikos pajėgos.

Karo draskoma šalis valstybės vadovą rinko praėjusių metų rugsėjį, tačiau A. Ghani pergalė buvo paskelbta tik praėjusią savaitę. Žinią, kad jis buvo perrinktas antrajai kadencijai, tučtuojau atmetė jo varžovas Abdullah Abdullah (Abdula Abdula), pagrasinęs suformuoti lygiagretų ministrų kabinetą.

Jų ginčas aptemdė JAV ir Talibano pastangas sudaryti susitarimą, kuriuo pagaliau būtų užbaigtas Amerikos ilgiausias karas, o Afganistano lauktų neaiški ateitis.

Pagal šį paktą, kurį šeštadienį ruošiamasi pasirašyti Dohoje, tūkstančiai JAV karių po daugiau nei 18 metų bus išvesti iš Afganistano. Talibanas savo ruožtu įsipareigojo suteikti įvairių saugumo garantijų, ir pažadėjo surengti tiesiogines derybas su A. Ghani vyriausybe Kabule.

Trečiadienį skelbiant sprendimą atidėti prisaikdinimo ceremoniją A. Ghani neužsiminė apie tokias derybas, o savo žingsnį paaiškino „gandais apie koronaviruso plitimą“, pridurdamas, jog pakviestiems užsienio svečiams reikia daugiau laiko kelionėms suplanuoti.

A. Abdullah planuoja surengti atskirą inauguraciją, tačiau lieka neaišku, kada galėtų būti surengtas toks renginys.

Vašingtonas būgštauja, kad besitęsianti konfrontacija tarp abiejų politikų gali pakenkti Kabulo derybinėms pozicijoms ir suteikti pranašumą sukilėliams Dohoje.

„Laikas sutelkti dėmesį ne į rinkimų politiką, o į žingsnius tvarios taikos link“, – antradienį JAV valstybės departamento išplatintame pareiškime cituojama jo atstovė.

Talibano, JAV ir Afganistano pajėgos prieš sutarties pasirašymo ceremoniją paskelbė dalines savaitės trukmės paliaubas, kurios trečiadienį tęsiasi jau penktą dieną.

Nors šios paliaubos neprilygsta visaverčiam ugnies nutraukimo režimui, Talibano išpuolių Afganistane smarkiai sumažėjo.

Tačiau padėtis tebėra trapi: Vidaus reikalų ministerija pranešė, kad per trečiadienį surengtas penkias atakas žuvo keturi žmonės, įskaitant tris civilius.

Tą pačią dieną per atskirą sprogdinimą sostinėje buvo sužeisti dar devyni civiliai. Talibai, pažadėję įsigaliojus paliauboms nerengti atakų mestuose, tučtuojau paneigė esantys atsakingi už tuos išpuolius.

Rinkimai ir po jų įsiplieskęs ginčas išsekino tarptautinės bendruomenės ir eilinių piliečių, pavargusių nuo daugelį metų besitęsiančių kautynių, kantrybę.

Afganai nerodė didelio entuziazmo dėl A. Abdullah bei A. Ghani kandidatūrų, taip pat apskritai dėl viso rinkimų proceso. Dauguma jų nedalyvavo pernai vykusiame balsavime, kandidatams nepateikus beveik jokių naujų idėjų valstybei.

JAV pasiuntinys taikos deryboms Afganistane Zalmay Khalilzadas (Zalmajus Chalilzadas) trečiadienį paragino prezidentą ir kitus lyderius „užtikrinti, kad naujoji vyriausybė būtų įvairialypė ir atspindėtų visų afganų siekius“.

 

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS