Tyrimo duomenimis, per pusmetį 2017-2018 metais „Bankeros“ projektas, platinant „Banker“ (BNK) kripto žetonus, pritraukė daugiau nei 100 mln. eurų, juos įsigijo daugiau nei 100 tūkst. žmonių.
Visgi po staigaus susidomėjimo „Bankeros“ pirminiu žetonų platinimu (ICO) BNK žetonai nuvertėjo ir investuotojai patyrė nuostolius.
Prieš septynerius metus pradėjusi ICO, „Bankera“ dar neturi ir Europos Sąjungos (ES) šalies banko licencijos.
BNK žetonus sukūrė ir išleido Britų Mergelių salose registruota bendrovė „Finalify Ltd.“, o per Lietuvoje registruotą bendrovę „Spectro Finance“ buvo valdoma virtualios valiutos keitykla „SpectroCoin“, kurioje investuotojai galėjo nusipirkti „Bankeros“ žetonų naudodami tradicinę valiutą (eurus arba JAV dolerius) arba kitas kriptovaliutas (etherium ar kt.)
Kitą Lietuvoje registruotą ir elektroninių pinigų įstaigos statusą turinčią „Pervesk“ „Spectro Finance“ naudojo iš ICO gautoms lėšoms tvarkyti.
Prieš pat žetonų platinimo pabaigą Vanuatu banką „Pacific Private Bank“ įsigiję lietuviai, kaip skelbia „15min“, vėliau tapo Monako rezidentais.
Tyrimo duomenimis, „Pacific Private Bank“ trijų „Bankeros“ įkūrėjų valdomoms bendrovėms paskolino milijonus eurų, šias įmones naudojant įsigyti nekilnojamojo turto – vilą Prancūzijos Rivjeroje, apartamentus Neringoje ir Vilniaus Gedimino prospekte.
„Pacific Private Bank“ taip pat paskolino milijonus eurų tiesiogiai patiems „Bankeros“ steigėjams, argumentuojant, kad paskolos skirtos „asmeninėms reikmėms“. Šias paskolas garantavo bendrovės, priklausiusios V. Karalevičiui, M. Mockevičiui bei J. Dobiliauskui – „Finalify“, „Spectro Finance Systems“ ir „Spectro Finance“.
Patys „Bankeros“ įkūrėjai žurnalistams nekomentavo, o teisininkai, atstovaujantys vienai iš „Bankeros“ ekosistemos įmonių, „15min“ paneigė, kad ICO buvo siekiama sukčiauti, tačiau atsisakė komentuoti konkrečias pinigines perlaidas.
Tyrimą „15min“ atliko kartu su partneriais tarptautiniu tiriamosios žurnalistikos tinklu OCCRP („Organized Crime and Corruption Reporting Project“).
Prokuratūra spręs, ar pradėti ikiteisminį tyrimą dėl „Bankeros“ bendraįkūrėjų veiksmų
Generalinė prokurorė Nida Grunskienė pirmadienį pavedė prokurorams patikslinti aplinkybes ir nuspręsti, ar pradėti ikiteisminį tyrimą dėl „Bankeros“ bendraįkūrėjų veiksmų tvarkant keliasdešimt milijonų eurų, surinktų už platintus kriptovaliutos žetonus.
„Atsižvelgiant į šiandien viešojoje informacinėje erdvėje paskelbtą informaciją apie finansinių technologijų įmonės „Bankera“ bendraįkūrėjų veiksmus ir keliamus klausimus dėl jų teisėtumo, generalinė prokurorė Nida Grunskienė pavedė Baudžiamojo persekiojimo departamentui atlikti nurodytų faktinių aplinkybių patikslinimą ir priimti proceso sprendimą vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso nuostatomis“, – BNS sakė Generalinės prokuratūros atstovė spaudai Elena Martinonienė.
Naujausi komentarai