-
Dėl A. Paleckio parašo ant organizacijos steigimo dokumentų pradėtas ikiteisminis tyrimas 12
Kaip penktadienį pranešė prokuratūra, Kauno apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius panaikino Kalėjimų departamento nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą dėl organizacijos „Tarptautinis geros kaimynystės forumas“ steigimo.
Tyrimo metu bus siekiama nustatyti tikslias aplinkybes, kaip laisvės atėmimo bausmę Kauno tardymo izoliatoriuje atliekantis A. Paleckis galėjo pasirašyti minėtos organizacijos steigimo dokumentus elektroniniu parašu.
Kalėjimų departamentas, konstatavęs, jog A. Paleckis, atlikdamas bausmę Kauno tardymo izoliatoriuje, elektroninėmis ryšio priemonėmis nesinaudojo ir minėtų dokumentų mobiliu parašu pasirašyti negalėjo, priėmė nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą.
Ikiteisminį tyrimą dėl, įtariama, melagingos informacijos pateikimo siekiant įgyti dokumentą atlieka Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai, tyrimui vadovauja Kauno apygardos prokuratūra.
A. Paleckis nuteistas dėl šnipinėjimo Rusijos žvalgybai, jam skirta reali šešerių metų laisvės atėmimo bausmė.
Generalinė prokuratūra penktadienį taip pat pranešė pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl A. Paleckio įsteigtos asociacijos „Tarptautinis geros kaimynystės forumas“. Tyrimas vykdomas pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį, numatantį atsakomybę už padėjimą kitai valstybei veikti prieš Lietuvą.
-
E. Dobrowolska apie A. Paleckio šalininkų veiklą: renkama medžiaga 15
„Baudžiamasis kodeksas numato visas prielaidas kvalifikuoti elgesį, kai organizacija ar net konkretūs fiziniai asmenys veikia pieš valstybę viena ar kita forma. Esu tikra, kad teisėsaugos institucijos, ką mes matome ir iš viešosios erdvės, tiek VSD, tiek ir prokuratūra pasisakė, kad jau atliekami tyrimai, renkama medžiaga tam, kad būtų kvalifikuota, kokius straipsnius toks elgesys atitinka“, – Žinių radijui teigė E. Dobrowolska.
Ministrė atkreipia dėmesį, kad Baudžiamasis kodeksas numato atsakomybę ne tik fiziniams, bet ir juridiniams asmenims.
„Todėl labai svarbu vertinti horizontaliai: kiek asmenų yra įsitraukusių, kokie veiksmai, ir atitinkamai turbūt užtikrinti, kad teisingumas nebūtų pavėluotas“, – sakė ji.
E. Dobrowolska sutinka, kad geras klausimas, ar buvo galima imtis prevencinių veiksmų anksčiau, prieš A. Paleckio šalininkams vykstant į Maskvą. Visgi šis klausimas, pasak jos, turėtų būti adresuotas teisėsaugos institucijoms.
Labai svarbu vertinti horizontaliai: kiek asmenų yra įsitraukusių, kokie veiksmai, ir atitinkamai turbūt užtikrinti, kad teisingumas nebūtų pavėluotas.
„Geras klausimas, kuris galėtų būti orientuotas tiesiogiai teisėsaugos institucijoms. Nes tiek VSD, tiek kitos institucijos, gavusios informaciją, perduoda prokuratūrai arba policijai tam, kad galima būtų įvertinti, apie kokią grėsmę mes kalbame, kokio lygmens ir kokių veiksmų yra būtina imtis“, – akcentavo ji.
Ministrė atkreipia dėmesį, kad prokuratūra tyrimą dėl panašių situacijų gali pradėti ir negavusi atskiro asmens pareiškimo.
„Kai mes kalbame apie tokio pobūdžio veikas, nereikalingas yra asmens pareiškimas ir šiuo atveju institucijos, ypatingai teisėsaugos institucijos informacija tarpusavyje dalinasi. Kiek iš viešosios erdvės prokuratūra yra pasidalinusi informacija, tas tyrimas yra pradėtas turbūt netgi anksčiau, iki Seimo nario kreipimosi, analizuojant tuos duomenis“, – pabrėžė E. Dobrowolska.
„Reguliavimas jau numato, kad tiek žmonės, privatūs asmenys, tiek organizacijos negali veikti prieš valstybę, negali padėti kitoms priešiškoms valstybei organizacijoms. (...) Tai esu tikra, kad mūsų teisėsaugos institucijos turi kompetencijas tinkamai tai kvalifikuoti, įvertinti faktines aplinkybes, juolab mūsų teisėsaugos institucijoms surinkus visą medžiagą, esu tikra, yra žinoma ir daugiau aplinkybių“, – pridūrė ji.
Generalinė prokuratūra iš Valstybės saugumo departamento (VSD) teigia gavusi informaciją, susijusią su už šnipinėjimą nuteisto A. Paleckio asociacijos „Tarptautinis geros kaimynystės forumas“ narių veikla. Prokuratūra tikina šiuo metu gautą informaciją vertinanti.
VSD taip pat patvirtino, kad yra surinkęs ir perdavęs ikiteisminius tyrimus atliekančioms institucijoms duomenis apie „Tarptautinio geros kaimynystės forumo“ atstovų veiklą, kuri, VSD vertinimu, kelią grėsmę valstybės nacionaliniam saugumui.
ELTA primena, kad konservatorių frakcijai atstovaujantis Seimo narys Matas Maldeikis kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl „Tarptautinio geros kaimynystės forumo“ atstovų praeitą savaitę vykusio vizito Rusijos Federacijoje.
Pasak jo, vizito metu išsakyti kliedesiai buvo aiškus veikimas prieš Lietuvos Respubliką, ir tokia veikla užsitraukia atsakomybę, numatytą Lietuvos Baudžiamajame kodekse.
-
VSD: A. Paleckio asociacijos narių veikla kelia grėsmę nacionaliniam saugumui 8
Žvalgyba taip pat patvirtino, kad dar anksčiau yra perdavusi teisėsaugos institucijoms duomenis apie jų veiklą.
„Valstybės saugumo departamentas patvirtina, kad yra surinkęs ir perdavęs ikiteisminius tyrimus atliekančioms institucijoms duomenis apie Tarptautinio geros kaimynystės forumo atstovų veiklą, kuri, VSD vertinimu, kelią grėsmę valstybės nacionaliniam saugumui“, – nurodoma komentare BNS.
Praėjusią savaitę „Tarptautinio geros kaimynystės forumo“ atstovai lankėsi Maskvoje, kur susitiko su Rusijos visuomenės rūmų atstovais, surengė spaudos konferenciją.
Joje dalyvavo organizacijos vadovė Erika Švenčionienė, už korupciją nuteistas buvęs „Vilniaus vandenų“ direktorius Darius Norkus, Edikas Jagelavičius, Mindaugas Ramoška.
Pasak E. Švenčionienės, jos ir bendražygių kelionės į Maskvą tikslas buvo pralaužti informacinę blokadą.
Po apsilankymo Lietuvos žvalgyba BNS nurodė, kad A. Paleckio bendražygiai buvo išnaudoti vidinei Rusijos auditorijai skirtoje propagandos kampanijoje prieš Lietuvą.
VSD teigimu, jie taip pat gali būti būti pasitelkiami tariamiems referendumams Rusijos okupuotose Ukrainos žemėse stebėti, mat panašų vaidmenį jau atliko Baltarusijoje.
Tuo metu prokuratūra paskelbė tirianti A. Paleckio asociacijos steigimo aplinkybes. Atliekant šį tyrimą aiškinamasi, ar nebuvo pažeistas viešasis interesas. Nustatę tokias aplinkybes, prokurorai galėtų kreiptis į teismą dėl viešojo intereso gynimo priemonių taikymo.
Anot prokuratūros, tyrimas pradėtas liepos 15 dieną, šiuo metu yra nagrinėjami asociacijos įsteigimo dokumentai.
Be kita ko, prokuratūra taip pat vertina, ar asociacijos narių pasisakymai Rusijoje neturi nusikaltimų požymių.
-
A. Pocius: reikia kelti klausimą dėl į Maskvą vykusių piliečių deportavimo iš Lietuvos 32
„Tikrai neturėtume to leisti. Todėl ir siūlyčiau, kad teisėsauga labai rimtai įvertintų šiuos žingsnius, ir netgi reikėtų kelti klausimą apie tokių piliečių deportavimą iš Lietuvos, atimant jiems netgi pilietybę. Tegul jie galvoja, ką daro. Mano supratimu, reikia baigti žaidimus su tokiais piliečiais, kur aiškiai matosi, kam jie dirba ir kieno interesams atstovauja“, – antradienį Žinių radijui teigė A. Pocius.
Konservatorius mano, kad toks jo siūlymas nėra per stiprus, atsižvelgiant tiek į istoriją, kuomet 1940-aisiais metais buvo važiuojama į Maskvą „parsivežti Stalino saulės“, tiek matant Rusijos karo Ukrainoje kontekstą.
Aš šiek tiek norėčiau išvesti paraleles, kad Algirdo Paleckio senelis su delegacija irgi buvo išvykę 1940 metais į Maskvą „parvežti Stalino saulės“. Dabar kažkas važiuoja „Putino saulės parvežti“.
„Aš šiek tiek norėčiau išvesti paraleles, kad Algirdo Paleckio senelis su delegacija irgi buvo išvykę 1940 metais į Maskvą „parvežti Stalino saulės“. Dabar kažkas važiuoja „Putino saulės parvežti“. Turint omenyje Rusijos vedamą karą Ukrainoje, tas žudynes ir viso pasaulio akivaizdoje tokį elgesį, su niekuo nesiskaitant, mes pernelyg norime būti labai demokratiški ir leisti daryti kas ką nori“, – sakė NSGK narys.
Jis pažymėjo, kad elgiantis su tokiais asmenimis pernelyg demokratiškai, jų gali daugėti. To pasekmes, anot A. Pociaus, jau teko matyti praeitais metais, kai buvo daužomi Seimo langai.
„Matėsi, kas darėsi „Šeimų marše“ ir kokie asmenys buvo sutelkti, ir kas daužė langus, kas mėtė akmenis į Seimą, manau, kad nereikėtų pamiršti. Prisiminkime tas dienas, buvo sužeisti pareigūnai ir baikime žaisti žaidimėlius, nes vyksta karas Ukrainoje, Rusija pademonstravo savo tikrąjį veidą, ir manau, kad tikrai prisišauksime negerų dalykų ir reikėtų labai žiūrėti į šią situaciją“, – tvirtino politikas.
„Yra VSD, prokuratūra, tegul jie taria savo žodį. Teismai, manau, irgi turėtų atlikti savo darbus“, – pridėjo jis.
ELTA primena, kad pirmadienį konservatorių frakcijai atstovaujantis Seimo narys Matas Maldeikis kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl A. Paleckio įsteigto „Tarptautinio geros kaimynystės forumo“ atstovų praeitą savaitę vykusio vizito Rusijos Federacijoje.
Pasak jo, vizito metu išsakyti kliedesiai buvo aiškus veikimas prieš Lietuvos Respubliką, ir tokia veikla užsitraukia atsakomybę, numatytą Lietuvos Baudžiamajame kodekse.
Tai, kad Generalinė prokuratūra kreipimąsi gavo, Eltai patvirtino ir Generalinės prokuratūros komunikacijos vyriausioji specialistė Rita Stundienė.
-
Prezidentūra apie A. Paleckio šalininkų vizitą į Rusiją: tai – veikimas prieš Lietuvą 55
„(Tai – ELTA) dalyvavimas veikloje jau tiesiogiai prieš Lietuvą, kai veikia ne tik apsimestinė žiniasklaida, bet ir kitos valstybės institucijos... Man atrodo, kad šis aspektas yra labai svarbus visose ir prieš tai mūsų matytose kelionėse į Baltarusiją“, – antradienį „Žinių radijui“ sakė prezidento vyriausiasis patarėjas K. Budrys.
Taip jis komentavo atsakingų institucijų dėmesio jau susilaukusį A. Paleckio asociacijos „Tarptautinio geros kaimynystės forumo“ narių vizitą Maskvoje.
K. Budrio teigimu, akivaizdu, kad A. Paleckio bendražygių veiklos negalima vertinti tik kaip įstatymais ginamos piliečių nuomonės išraiškos.
„Kai tai yra daroma organizuojant, planuojant ir priešiškoms institucijoms turint visišką kontrolę, tai jau teisininkai turėtų tai įvertinti. Mano vertinimu, tai yra labai svarbi aplinkybė, kad vyksta ne šiaip dalyvavimas propagandoje, bet tai yra veikimas prieš Lietuvą“, – sakė patarėjas, pažymėdamas, kad šį atvejį būtina ne tik nuodugniai ištirti, bet ir, jei reikia, įvesti saugiklius, kad tai nesikartotų.
Nėra taip, kad jie nežino ką daro. Visi viską čia aiškiai supranta ir už tai turi būti teisinis įvertinimas.
„Lūkestis yra aiškus – mes tai turėtume įsivertinti. Žinome, kad tokia informacija yra, reikėtų teisinio atsakymo. Jeigu dabartinė situacija ir teisinio įvertinimo mums nepakanka, tai turi būti pasakyta, kaip mes tą spręsime ir ko mums trūksta: ar kažkokio reguliavimo, ar kažkokių papildomų saugiklių įvedimo. Bet tokios veiklos būti neturėtų, neturėtume į tai žiūrėti atlaidžiai ir sakyti, kad vieni turi vienokią nuomonę, o kiti kitokią. Tai nėra nuomonė, tai prisidėjimas prie kitos valstybės, kuri Lietuvą laiko priešiška valstybe“, – sakė K. Budrys, galiausiai pažymėdamas, kad ir prokremliškų jausmų neslepiantys minėtos asociacijos nariai supranta ką daro.
„Nėra taip, kad jie nežino ką daro. Visi viską čia aiškiai supranta ir už tai turi būti teisinis įvertinimas“, – apibendrino patarėjas.
ELTA primena, kad pirmadienį konservatorių frakcijai atstovaujantis Seimo narys Matas Maldeikis kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl A. Paleckio įsteigto „Tarptautinio geros kaimynystės forumo“ atstovų praeitą savaitę vykusio vizito Rusijos Federacijoje.
Pasak jo, vizito metu išsakyti kliedesiai buvo aiškus veikimas prieš Lietuvos Respubliką, ir tokia veikla užsitraukia atsakomybę, numatytą Lietuvos Baudžiamajame kodekse.
Tai, kad Generalinė prokuratūra kreipimąsi gavo, Eltai patvirtino ir Generalinės prokuratūros komunikacijos vyriausioji specialistė Rita Stundienė.