-
Aplinkos ministras palaiko „CityBee“: nuo hakerių niekas neapsaugotas 3
„Naudojausi ir naudosiuosi „CityBee“ ir „Spark“ paslaugomis, nepaisant to, kad ir mano duomenys nutekėjo. Tai vieni geriausių darnaus judumo verslų, kurie užgimė Lietuvoje per pastaruosius dešimtmečius be ES paramų, subsidijų ir išskirtinių sąlygų“, – feisbuke rašė ministras.
„Nuo hakerių nėra apsaugotas nė vienas. Taip, įmonė turės pasitempti ir, manau, vadovas Kristijonas Kaikaris tam tikrai tinkamas žmogus. Duomenų apsauga ir privatumas yra higiena, be kurios skaitmenizacija negali plėstis“, – teigia jis.
Apie tai, kad trejų metų senumo „CityBee“ naudotojų duomenys buvo paskelbti internete, pranešta pirmadienio vakarą. Bendrovė teigia, kad nutekėjo apie 110 tūkst. klientų duomenys.
Tai vieni geriausių darnaus judumo verslų, kurie užgimė Lietuvoje per pastaruosius dešimtmečius be ES paramų, subsidijų ir išskirtinių sąlygų.
Tarp programišių paskelbtų duomenų yra klientų el. pašto adresai, telefono numeriai, asmens kodai, užkoduoti slaptažodžiai.
Nacionalinio kibernetinio saugumo centro vadovas Rytis Rainys trečiadienį įspėjo, kad slaptažodžius bendrovė kodavo silpnai, juos galima iššifruoti.
Duomenis paskelbęs programišius teigia, kad „CityBee“ duomenų apsauga yra itin prasta – pasak jo, prie duomenų galėjo prieiti kone bet kas, atradęs saugumo spragą ir turėjęs šiek tiek IT žinių.
Tyrimą dėl duomenų vagystės pradėjo Lietuvos kriminalinės policijos biuras. Už neteistą elektroninių duomenų perėmimą ir panaudojimą gresia bauda arba laisvės atėmimas iki ketverių metų.
„CityBee“ vadovas Kristijonas Kaikaris antradienį spaudos konferencijoje sakė, kad hakeriai vartotojų mokėjimo duomenų nepavogė, nes bendrovė šių duomenų nekaupia ir nelaiko.
Savo klientus, kurie bendrovės sistemoje registravosi iki 2018-ųjų vasario 22 dienos, „CityBee“ ragina pakeisti savo slaptažodžius tiek „CityBee“ sistemoje, tiek kitose sistemose, jei buvo naudotas toks pats ar panašus slaptažodis.
„CityBee“ veikia Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje. Bendrovės valdomą automobilių parką sudaro daugiau nei 2 tūkst. transporto priemonių, įmonė turi daugiau kaip 750 tūkst. registruotų klientų bazę.
-
V. Čmilytė-Nielsen: S. Gentvilas yra puikus ministras 15
„Pasitikiu Simonu Gentvilu, jis yra puikus ministras“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė ji.
Kita vertus, V. Čmilytė-Nielsen teigė, kad jos nenustebino opozicinių „valstiečių“ sprendimas inicijuoti interpeliaciją šiam ministrui.
„Pagrindo tam nematau, bet ši iniciatyva nenustebino, kadangi „valstiečių“ veikimas šioje temoje buvo labai akivaizdus nuo pat pradžių“, – sakė ji.
Ketvirtadienį opoziciniai „valstiečiai“ paskelbė savo šešėlinės Vyriausybės sudėtį ir tarp pirmųjų sprendimų priėmė siūlymą savo frakcijai Seime inicijuoti interpeliaciją S. Gentvilui.
Pagrindo tam nematau, bet ši iniciatyva nenustebino, kadangi „valstiečių“ veikimas šioje temoje buvo labai akivaizdus nuo pat pradžių.
Pasak „valstiečių“ šešėlinės aplinkos ministrės Ligitos Girskienės, vieši S. Gentvilo pasisakymai ir kai kurie veiksmai kelia didelių abejonių, ar jis atėjo ginti aplinkosaugos, ar stambiojo verslo interesų.
Jos teigimu, S. Gentvilo konfliktas su Aplinkos apsaugos departamento vadove Olga Vėbriene – netoleruotinas.
„Aplinkos ministras S. Gentvilas buvo pasikvietęs departamento vadovę pasiaiškinti, kodėl ji prokuratūrai perdavė informaciją apie teršėjų galimai neteisėtus veiksmus ir prokuratūros paprašė ginti viešąjį interesą aplinkosaugos srityje. O. Vėbrienė viešai yra nurodžiusi, jog buvo aiškiai pasakyta, kad tokių veiksmų ateityje nebūtų, kad reikėtų viduje išsiaiškinti, susitarti“, – teigė L. Girskienė.
Vertindama „valstiečių“ sudarytą šešėlinį Ministrų kabinetą Seimo pirmininkė pagyrė jį už tai, kad jame yra keletas moterų, tačiau pasigedo buvusio premjero Sauliaus Skvernelio pavardės.
„Be abejo, nustebino, kad bene labiausiai patyręs politikas nerado vietos šioje šešėlinėje Vyriausybėje ir, matyt, tai parodo, kad tos partijos sveikata nėra tokia gera, kaip bandoma parodyti“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.
„Žinoma, žengti tokį žingsnį – paskelbti sąrašą ir kelis punktus – pats lengviausias žingsnis. Kiek tai yra tik mėginimas atkreipti dėmesį ir kiek tai yra realiai veikiantis darinys, pamatysime artimiausiu metu“, – teigė ji.
„Valstiečiai“ ketvirtadienį paskelbė šešėlinės Vyriausybės sudėtį, jos vadovu tapo partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis.
-
Seimo „valstiečiai“ turi klausimų aplinkos ministrui S. Gentvilui 16
Todėl LVŽS frakcija teikia S. Gentvilui klausimus, į kuriuos jis privalo atsakyti per 10 dienų. Didžiausia Seime opozicinė frakcija taip pat neatmeta galimybės kreiptis į prezidentą Gitaną Nausėdą, kad šis kuo skubiau įvertintų aplinkos ministro elgesį.
„Ministrui įteikėme 17 klausimų dėl jo veiksmų, kurie, mūsų manymu, yra kontraversiški ir abejotini. Mums nerimą kelia ministro požiūris į priimtų įstatymų įgyvendinimą. Pasigendame ryžtingo noro užtikrinti sklandžią ir nuo interesų grupių įtakos nepriklausomą aplinkos apsaugą, vykdančių valstybės institucijų veiklą. LVŽS frakcija norėtų išgirsti S. Gentvilo poziciją vertinant problemas ir incidentus dėl taršos Kuršių mariose. Mums taip pat didelį nerimą kelia anksčiau viešai skelbta informacija dėl S. Gentvilo bandymų praėjusios kadencijos Seime priimti atitinkamus teisės aktus, palankius įmonei „Grigeo Klaipėda“, užtikrinant, kad minėta įmonė taršos problemas išspręstų be jokių papildomų investicijų ir išlaidų, netgi sutaupant. Už tai būtų sumokėjusi uostamiesčiui priklausanti įmonė "Klaipėdos vandenys", kitaip tariant mokesčių mokėtojai. Tiesa, kaip vertino pati žiniasklaida, įstatymo prastumti nepavyko, o įmonė „Grigeo“ toliau teršė ir taip sutaupydavo šimtus tūkstančių. Šiandien, būdamas aplinkos ministru, S. Gentvilas į savo komandą priima asmenis, kurie prieš tai atstovavo stambiam verslui. Todėl turime pagrįstų abejonių dėl būsimų ministerijos sprendimų bei teisės aktų projektų ir baiminamės, kad teršėjų problemos užguls mokesčių mokėtojų pečius“, – sako LVŽS frakcijos narė Ligita Girskienė, pranešė LVŽS komunikacijos grupė.
Kaip žinia, praėjusiais metais L. Girskienė buvo viena pagrindinių aktyvisčių, nepabūgusi aiškintis, kas teršia Kuršių marias ir orą Klaipėdoje.
Kreiptis į aplinkos ministrą ir paprašyti atsakyti į klausimus LVŽS frakcijos narius paskatino ir šiomis dienomis aplinkosaugos sistemą drebinantis skandalas, kuomet Aplinkos ministerijos ir jai pavaldaus Aplinkos apsaugos departamento (AAD) vadovybės konfliktas atvėrė gilias žaizdas. Šį pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje AAD vadovė Olga Vėbrienė informavo, jog kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl aplinkos ministro S. Gentvilo galimai neteisėtų veiksmų ir patiriamo spaudimo. O. Vėbrienė nurodė, kad jai suteiktas pranešėjo statusas. Pati pareigūnė tikino, kad į Generalinę prokuratūrą ji kreipėsi dėl galimai neteisėto, teisės aktus pažeidžiančio jos tiesioginio vadovo, t.y. aplinkos ministro, elgesio.
Pasak LVŽS frakcijos seniūnės Aušrinės Norkienės, Seimo nariai pateikė ministrui rašytinius klausimus pagal Seimo statuto 212 straipsnį, jie yra oficialiai registruoti Seime posėdžių sekretoriate. Ministras į klausimus privalo atsakyti per 10 dienų. Esant poreikiui, gali būti inicijuojama neeilinė Seimo sesija dėl situacijos aplinkosaugos sistemoje.