-
Skaudi netektis: per savo parodos atidarymą mirė fotomenininkas E. Macius 12
Žurnalistų sąjungos Klaipėdos apskrities skyriaus vadovė Jolanta Beniušytė portalui klaipeda.diena.lt patvirtino E.Maciaus mirties faktą. „Visi verkiame, be galo gaila, labai šviesus ir geranoriškas, vis ieškantis ir besimokantis buvo mūsų kolega Eugenijus“, – teigė J.Beniušytė.
Paroda buvo pristatoma Palangos viešosios bibliotekos parodų salėje. Visada žvalus ir gerai nusiteikęs nuotraukų autorius staiga susmuko. Jo atgaivinti nepavyko, menininkas mirė nespėjęs pristatyti savo darbų.
E.Macius gimė 1940 m. sausio 9 d. Palangoje. Daug metų dirbo Lietuvos kino studijoje.
Prieš metus pristatydamas savo darbų parodą Klaipėdoje jis per stebuklą išvengė užsikrėtimo koronavirusu, nes tada bendravo su jaunu kolega, kuris tada pats nežinojo apie savo ligą.
Tada E.Macius kalbėjo apie savo ateities planus.
„Kokios parodos toliau laukti? Toli nevaikščiosiu, tęsiu portretų seriją. Turiu minčių visa tai suguldyti į knygą, bet viską lemia lėšos. Net neabejoju, kad būtų labai įdomus leidinys“, – mintimis po parodos pasidalijo žinomas klaipėdietis, ilgametis „Panoramos“ operatorius E. Macius.
Eugenijus Macius/Vytauto Liaudanskio nuotr.
Į šią liūdną žinią savo feisbuko paskyroje sureagavo ir Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas.
„..Eugenijus Macius...
Didis talentas, gilios sielos žmogus, nepaprastai kūrybinga asmenybė, nenuilstantis Klaipėdos metraštininkas, nuoširdžiai mylėjęs ją iki paskutiniųjų savo gyvenimo akimirkų...
Neabejotinai ir Klaipėda mylėjo jį, žavėdamasi jo įkvepiančia kūryba, gebėjimu kiekviename žmoguje, patekusiame į jo foto objektyvo lauką įžvelgti, pamatyti ir perteikti tai, kas gražiausia, šilčiausia ir labai individualu...
...Deja, skaudi netektis šiandien verčia mus kalbėti būtuoju laiku...Nuoširdi užuojauta artimiesiems, gausiam šio unikalaus ir neeilinio talento gerbėjams, šio nepaprastai paprasto ir jaukaus žmogaus draugams, bičiuliams, pažįstamiems...
Liko nemarūs darbai, kuriuose visada būdavo įdėta meile žmogui ir savo kraštui plakanti širdis...“, – rašė miesto meras.
Apie parodą
Palangos viešosios bibliotekos parodų salėje spalio mėnesį į pasimatymą kviečia iš Palangos kilusio ir dar paauglystėje su pirmuoju tėvų dovanotu fotoaparatu „Liubitel“ pajūrio apylinkes išbraidžiusio, ilgamečio kino ir televizijos operatoriaus, fotografo Eugenijaus Maciaus paroda „Susitikimai“.
Nenuostabu, kad per savo ilgą kūrybinės veiklos laikotarpį E. Macius sutiko daugybę garsių ir žinomų, taip pat paprastų ir kuklių žmonių bei sukaupė įspūdingą archyvą, kuris virto puikia portretų paroda.
Nuo pat jaunystės su fotoaparatu nesiskiriančio fotometraštininko akiratyje – iškilių žmonių galerija: meno, politikos, žurnalistų, kultūros darbuotojų, bibliotekininkų, teatralų, dvasininkų, kitų, su kuriais jam teko artimai bendrauti gyvenime ir kūryboje, draugų, bendraminčių portretai.
Ekspozicijoje – ir aukščiausiojo kalibro politikos didmeistriai – šalies prezidentas Gitanas Nausėda, Dalia Grybauskaitė, Sąjūdžio kūrėjas filosofas Romualdas Ozolas, šalia jų – istorikas ir keliautojas Alfredas Bumblauskas, pranciškonų vienuolis brolis Benediktas, scenos meistrai: charizmatiškoji aktorė Virginija Kochanskytė, Vytautas Paukštė, Valentinas Masalskis, kraštotyrininkas ir publicistas Bernardas Aleknavičius, kiti iškilūs kūrėjai, visų ir neišvardinsi...
Džiugu šioje dokumentikos meistro portretų parodoje ,,susitikti“ ir palangiškiams gerai atpažįstamus dažnai kurorto gatvėse ar įstaigose sutinkamus žmones: Palangoje gyvenančio eseisto Rolando Rastausko, viešosios bibliotekos ilgamečio direktoriaus Kęstučio Rudžio, kurį laiką Palangoje gyvenusio ir kūrusio dailininko tekstilininko Kęstučio Balčikonio ir neužilgo devyniasdešimtmetį minėsiančios, ne vieną muzikalių palangiškių kartą išugdžiusios muzikos mokytojos Konstancijos Strikienės portretus.
-
I. Simonaitytės bibliotekoje Klaipėdoje – fotomenininko V. Karaciejaus „Jutimai“
Albumas ir parodos
Galerijoje „13 L“ bus pristatytas naujausias V.Karaciejaus fotografijų albumas „Jutimai“ (sud. Danguolė Ruškienė, V.Karaciejus, išleido UAB „Druka“), pelnęs gražiausios 2020-ųjų Klaipėdos knygos laurus. Čia pat bus atidaryta vieno svarbiausių V.Karaciejaus kūryboje fotografijų ciklo „Smėlio legenda“ paroda. Ji veiks ir virtualioje bibliotekos galerijoje: https://www.klavb.lt/smelio-legenda. Renginio svečiams žadama ir staigmena: bibliotekos Kraštotyros ir skaitmeninimo skyriuje, kur saugomas V.Karaciejaus negatyvų archyvas, bus galima apžiūrėti ankstyvuosius šio fotomenininko kūrinius, kurie jau nieko bendro neturi su fotografija. Dalyvaus autorius, menotyrininkė D.Ruškienė ir fotomenininkas Antanas Stanevičius. Galerijoje „13 L“ paroda veiks iki liepos 28 d. (darbo laikas: I–V 11–19 val., VI 11–15 val.). Kraštotyros skyriuje paroda veiks iki rugsėjo (darbo laikas: I–V 10–17 val.).
Svarbiausia jam – gamta
Anot menotyrininkės D.Ruškienės, V.Karaciejus pelnytai laikomas Klaipėdos miesto metraštininku, puikiai užčiuopiančiu miesto pulsą ir taikliai įvaizdinančiu jo būtį. Fotomenininkas yra sukūręs ne tik įsimintinų urbanistinio peizažo, senosios architektūros fotografijų, bet ir daugybę klaipėdiečių portretų. Kita vertus, autorius visuomet teigė, kad svarbiausia jam yra gamta. Jau dabar galima teigti, kad pajūrio peizažas, jūra, kopos užima reikšmingą vietą jo kūryboje. Fotografuodamas gamtą, jis savo dėmesį koncentruoja į taikliausiai akimirkos nuotaiką charakterizuojančius vaizdus. Todėl neretai leidžia sau pažeisti tradiciniam peizažui būdingą vaizdo sąrangą. Tokie sprendimai ypač būdingi V.Karaciejaus kopoms. Neretai čia pradingsta saulė ir dangus, keičiasi masteliai, erdvė susiaurėja iki keliasdešimt kvadratinių centimetrų, o kartais kopų masyvai apžvelgiami iš tolo, tyrinėjami per pagarbų atstumą.
Pirminio impulso inspiruoti
Fotografijų ciklą „Smėlio legenda“ (1994–2010) V.Karaciejus fotografavo daugiau nei 15 metų. Jis vienas iš pirmųjų Klaipėdos krašte neįprastai parodė šias smėlio kalvas, fiksuodamas jas ne tradiciškai, kaip peizažą, bet atskleisdamas jų monumentalumą ir skulptūriškumą. Savo fotoaparato objektyvą nukreipdamas tai į mikroskopinę smiltį, tai į įspūdingų mastelių vėjo suformuotus darinius, tai į beribes erdves, jis bandė išsiaiškinti šio unikalaus reiškinio esmę. Dirbdamas čia, V.Karaciejus skubėjo fiksuoti pirminio impulso inspiruotus vaizdus, mainais gaudamas įvairialypius ir daugiaprasmius vaizdus. Kai kada jis išryškindavo tam tikrą fragmentą, akcentuodavo netikėtą detalę, kartais įprastu vidutiniu planu peržvelgdavo plačius ir vaizdingus smėlio masyvus. Taip formavosi naujas kopų matymas, nors ir čia, kaip ir visoje šio autoriaus fotografijoje, buvo akcentuojama dekoratyvioji landšafto pusė, kaip pastebėjo menotyrininkė D.Ruškienė.
Leidinyje – kūrybos apžvalga
V.Karaciejaus naujausias fotografijų albumas „Jutimai“ – pirmasis retrospektyviai jo fotografinę kūrybą apžvelgiantis leidinys, apimantis 1977–2020 m. Knygoje, kaip ir šio fotomenininko kūryboje, išryškėja itin glaudus emocinis ryšys su Klaipėda: senąja ir naująja architektūra, jūra, pajūrio gamtovaizdžiu, žinomais ir nepažįstamais miesto žmonėmis. Autoriaus fotografijose susipina aukštoji ir gatvės kultūra, šventiniai šurmuliai ir kasdienybės melancholija. Menotyrininkės D.Ruškienės teigimu, per daugelį metų susiformavęs jo kūrybinis braižas ir nuosekliai plėtojama miesto tema leidžia priskirti V.Karaciejų ryškiausiems Klaipėdos vizualiosios kultūros kūrėjams.
Karantino metu biblioteka prašo vyresnius nei šešerių metų svečius dėvėti burną ir nosį dengiančias apsaugos priemones, dezinfekuoti rankas ir ekspozicinėse erdvėse laikytis saugaus dviejų metrų atstumo.