-
Vilniečiai senjorai kviečiami tapti šeimininkų netekusių gyvūnų globėjais 9
„Apie augintinį svajojantys, tačiau įsipareigoti nenorintys sostinės senjorai galės bent laikinai globoti keturkojį gyvūną. Vyresni augintiniai jau nėra itin aktyvūs, tad galėtų puikiai sutarti su garbaus amžiaus šeimininkais. (...) Rūpindamiesi visaverčiu sostinės senjorų užimtumu ir kokybišku laisvalaikiu, suteiksime visą reikalingą pagalbą, kad senjorams pasirūpinti augintiniais būtų kuo lengviau“, – sakė Vilniaus meras Valdas Benkunskas.
Skelbiama, kad 65 metų ir vyresni senjorai gali tapti pasirinkto gyvūno laikinaisiais globėjais. Jiems tereikia atvykti į Vilniaus miesto savivaldybės įmonės „Grinda“ administruojamus gyvūnų globos namus, išsirinkti norimą augintinį bei sudaryti laikinosios gyvūno globos sutartį.
Augintinio išlaikymu, gyvūno būkle bei veterinarine priežiūra ir toliau rūpinsis gyvūnų globos namai, o gyvūno globėjas jį vedžios, leis laisvalaikį. Jei senjoras nebegalėtų pasirūpinti keturkoju, jis sugrįžtų į prieglaudą.
Pagal „Senjoras – senjorui“ programą, šiuo metu senjorams laikinai globoti galėtų būti patikėta 21 Vilniaus gyvūnų globos namų keturkojis – 11 šunų ir 10 kačių.
-
Gyvūnų globėjų pagalba gyvūnams neįkainojama, tačiau ir jiems keliami reikalavimai
Lietuvoje šiuo metu dirba 73 savo veiklą įteisinę gyvūnų globėjai, atitinkantys privalomuosius reikalavimus. Lyginant su ankstesniu laikotarpiu, per 2021 metus šis sąrašas pasipildė 8 naujais globėjais.
Daugiausia gyvūnų globėjų savo veiklą įregistravę Vilniuje – 19, nemažai yra įsikūrę Klaipėdos (12) bei Kauno (10) regionuose. 2021 m. VMVT patikrino 20 gyvūnų globos vietų, per pastaruosius tris metus – daugiau kaip 40.
„Kaip ir kiekvienais metais yra nustatoma atvejų, kai gyvūnų globos vietose veterinarinių reikalavimų, gyvūnų apskaitos, ženklinimo ir registravimo taisyklių laikomasi nepakankamai. Pasitaiko situacijų, kai gyvūnų globėjai neturi sudarę sutarčių su veterinarijos paslaugų teikėjais arba neteisingai pildo gydomų gyvūnų ir veterinarinių vaistų apskaitos žurnalus, nesaugiai naudoja medikamentus. Ne paslaptis, kad susiduriama ir su tokiomis situacijomis, kai mūsų inspektoriams kliudoma atlikti patikrinimus, ne visuomet jie įsileidžiami apžiūrėti gyvūnų laikymo, jų gydymo patalpų. Tokiais atvejais mums talkina policija“, – komentuoja VMVT Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vyriausioji specialistė Gintarė Mockevičienė.
Specialistė priduria, kad kontrolę atliekantys VMVT inspektoriai nesiekia ką nors būtinai surasti ir nubausti tikrinimo metu, tačiau vykdo įstatymais pavestas funkcijas. „Dėkodami ir suprasdami, kokį svarbų darbą atlieka nevyriausybinės gyvūnų gerovės organizacijos, pirmiausia visada stengiamės paaiškinti, įspėti apie neatitikimus, patarti, kaip pašalinti veikloje užfiksuotus trūkumus ir tik piktybiškais atvejais pažeidinėjant reikalavimus bei trukdant pareigūnams atlikti teisės aktais jiems pavestas pareigas imamasi griežtų sankcijų. Reikia pastebėti ir tai, kad daugelis tikrinamų gyvūnus priglaudusių globėjų geranoriškai sureaguoja ir pašalina neatitikimus“, – sako ji.
Dauguma gyvūnus gelbstinčių ir jiems prieglaudą teikiančių organizacijų Lietuvoje dirba savanoriškai, be valstybės paramos. Iki šios dienos, VMVT duomenimis, vos 9 organizacijos yra sudariusios sutartis su šalies savivaldybėmis ir teikia joms laikinos gyvūnų globos paslaugas, esant žiauraus elgesio ar kankinimo atvejams, kai gyvūnai konfiskuojami iš daugintojų.
Svarbiausi reikalavimai gyvūnų globėjams
Primenama, kad užsiimti gyvūnų globos veikla galima tik laikantis nustatytų veterinarinių reikalavimų, pirmiausia būtina turėti VMVT išduotą veterinarinį patvirtinimą šiai veiklai. Jis suteikiamas VMVT inspektoriams prieš tai įvertinus gyvūnų laikymo patalpas ir numatomos veiklos atitiktį galiojantiems teisės aktams.
Pagal nustatytą tvarką gyvūnų globėjai privalo patikrinti kiekvieno pas juos patekusio gyvūno sveikatos būklę, įvertinti gyvūno tolesnio laikymo galimybes, suteikti jam reikiamą veterinarinę pagalbą, paskiepyti.
Taip pat jų pareiga pasirūpinti gyvūno ženklinimu, kad būtų identifikuotas gyvūno savininkas, o jį nustačius – nedelsiant informuoti apie surastą gyvūną. Gyvūnų globėjai turi viešai skelbti informaciją apie laikomus bešeimininkius, bepriežiūrius gyvūnus, ieškoti gyvūnams naujų savininkų, o juos suradę – suteikti reikiamą informaciją apie gyvūną ir jo sveikatą, priežiūrą bei gerovės užtikrinimą. Gyvūnų globėjų patalpose gyvūnai turi jaustis saugiai. Veisti gyvūnus gyvūnų globėjams yra draudžiama.
Atsakingai dirbantys gyvūnų globėjai ir globos namai yra įtraukti į VMVT viešai skelbiamą Gyvūnų globėjų sąrašą. Jie dirba atvirai, visuomenę supažindina su savo veikla ir teikia ataskaitas laiku, laikosi teisės aktų.
-
Galimai prievartauto šuns istorijos tęsinys: aiškėja daugiau sukrečiančių detalių 76
Pasak gyvūnų globėjų, galimai prievartauto šuns, pavadinto Greidu, veterinarijos tyrimų rezultatai vidinių sužalojimų nerodo, todėl galima lengviau atsikvėpti.
Tačiau gyvūnų globos namus šokiravo aplinkinių ir tarnybų reakcija į šį įvykį.
„Deja, bet kuo toliau į mišką – tuo daugiau medžių. Aiškėja dar daugiau siaubo visoje istorijoje. Ir vis tik dar kartą stebina aplinkinių abejingumas ir nenoras „pyktis su kaimynais“... Nors galiu ir juos suprasti – įstatymai juk ne nekaltųjų pusėje...
Vyro „pomėgis“ kaime gerai žinomas! Įvykio tiesioginė liudininkė pati asmeniškai bendravo su keletu jai pažįstamų kaimo žmonių. Kiek siaubo... Nesyk kentėjo kiti gyvūnai nuo vyro lytinių aistrų tenkinimo. Nesyk patys kaimo gyventojai kentėjo nuo jo chuliganizmo... Bet nuostabi ta šalis Lietuva ir dar nuostabesni jos įstatymai... Integraciją į visuomenę visokio plauko neadekvatams!
O gal atitinkamos tarnybos nepajėgios atlikti savo darbo tinkamai? Kaip socialinė tarnyba gali paaiškinti, kodėl toks žmogus, neturintis socialinių įgūdžių, nėra atidžiai stebimas ir kontroliuojamas? O gal policija gali paaiškinti, kodėl iki šiol nepilno proto žmogui leidžiama viskas? Tiek daug klausimų ir visiškas nulis atsakymų“, – stebėjosi gyvūnų globėjai.
Gyvūnų globos namai pranešė, kaip šiuo metu jaučiasi Greidas.
„Greido psichinė būklė vis dar balansuoja ant ribos. Jis vis dar apatiškas, bet pradeda „pabusti“ iš šoko, pradeda žvalgytis. Bijo garsų, judesių, su baime stebi žmones. Pagaliau, po paros laiko, pirmąsyk nusišlapino, bet dar neėda, nelaka. Galimai nusikaltimas iki galo nenusisekė šį kartą, bet niekas negali garantuoti, kad tai pirmas sykis. Tai paaiškintų Greido būklę“, – rašė „Klajūnas“.
Gyvūnų globėjai nuoširdžiai padėkojo neabejingiems žmonėms.
„Norime labai nuoširdžiai padėkoti visiems, kurie neabejingi. Ačiū GGI, kad rimtai užsiėmė šia byla, kad ji tyliai nenusėstų kažkur stalčiuje.
Ačiū visiems geriems žmonėms, kurie palaiko mūsų kovą už Greidą. Ačiū visiems, kurie prisideda finansiškai prie Greido tyrimų veterinarijos klinikoje ir jo reabilitacijos bei vaistų. Ačiū visiems, kurie neabejingi, dalinasi, viešina ir skleidžia žinią „ne tokia turi būti teisinė valstybė, kurioje gyvename. Neturi įstatymai ginti nusikaltėlių. Neturi kentėti nekalti dėl įstatymų spragų“. Ačiū visiems, kurie dabar kovoja su mumis. Už Greidą. Už tiesą. Už pagarbą gyvybei“, – dėkojo „Klajūnas“.
Kaip jau rašyta, antradienį Ukmergės gyvūnų globos namai „Klajūnas“ socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo žinia apie protu nesuvokiamą nusikaltimą. Pranešta, kad Ukmergės rajone vyras galimai lytiškai išnaudojo savo augintinį.