-
Kviečia vaikus pažinti juodus pomidorus, violetines bulves ir levandų kvapo mėtas
„Pasaulio botanikos sodų praktika rodo, kad šalia įvairių augalų kolekcijų kuriasi ir edukaciniai daržai, kuriuose lankytojai mato, kaip auginamos įvairių rūšių daržovės, sodo augalai, čia vyksta įvairios edukacijos. Praėjus porai metų nuo edukacinio daržo įkūrimo VDU Botanikos sode, galime džiaugtis, kad jis ženkliai išsiplėtė – auginame įvairių rūšių ir veislių augalus nuo prieskoninių žolelių iki arbūzų, baklažanų, moliūgų, bulvių“, – sakė VDU Botanikos sodo Paslaugų ir edukacijos skyriaus vadovė Kristina Mulevičienė. Edukaciniame darže ir sode užauginus gana didelį derlių, pradinių klasių moksleiviams bus rengiamos edukacinės programos „Zuikienės daržas“.
Ši edukacija yra svarbi – deja, ne kiekvienas vaikas žino, kad bulvės auga lysvėje, o ne parduotuvėje...
„Norime vaikus supažindinti su įvairiausiais augalais, kurie atsiduria ant kasdienio stalo. Ši edukacija yra svarbi – deja, ne kiekvienas vaikas žino, kad bulvės auga lysvėje, o ne parduotuvėje... Taip pat parodysime, kokių neįprastų formų, kvapų, skonių ir spalvų sodo ir daržo augalų galime patys užauginti iš mažos sėklytės“, – sakė K. Mulevičienė.
Anot VDU Botanikos sodo edukacijos specialistės Vestos Aleknavičiūtės, edukaciniame užsiėmime bus atskleista salierų paslaptis, papasakota legenda apie morkas, paaiškės, iš kur atsiranda arbūzai. „Zuikienės darže auga ne tik pomidorai bei bulvės, bet ir daug įdomesni augalai. Čia rasime daug kvapiųjų žolelių – bus galima užuosti bei paragauti pipirmėtės, raudonėlio, čiobrelio, šalavijo. Vaikai galės padėti zuikienei išrinkti kvapiausią žolelę“, – sakė V. Aleknavičiūtė.
„Edukacinis sodas ir daržas nuolat plečiamas, didinamas. Darže auga daugiau kaip 20 veislių bulvės (ne tik mums įprastu gelsvu, bet ir violetiniu, raudonu viduriu), noksta geltoni ir raudoni mažulyčiai serbentiniai pomidorai, raitosi itin specifinės formos ilgamoliūgis ˈCobraˈ, auga net 7 veislių rabarbarai (6 veislių augalus įsigijome iš Vokietijos), 10 veislių agurkai. Džiaugiamės gausia mėtų kolekcija – turime net 18 veislių mėtų: levandinę, baziliko, kmynų, itin vaikų mėgstamą ledinukų mėtą ir kt. Ši mėtų kolekcija netrukus dar padidės – sieks beveik keturias dešimtis veislių. Šiuo metu laukiama neseniai pasėtų krapų, ridikėlių, salotų derliaus“, – sakė edukacinio daržo puoselėtoja, VDU Botanikos sodo vyr. specialistė Vitalija Petrauskaitė. Edukaciniame vaismedžių sode noksta ne tik įprasti sodo augalai, bet galima išvysti cidonijas, nuolat derančias avietes ir net baltąsias žemuoges.
VDU Botanikos sodo edukacinis užsiėmimas „Zuikienės daržas“ yra skirtas pradinių klasių moksleiviams. Užsiėmimo kaina – 2 EUR vienam mokiniui. Trukmė – 45 min. Būtina registracija telefonu +370 610 49469 arba el. paštu erika.juskaityte@vdu.lt. Daugiau informacijos www.botanika.vdu.lt.
Užsiėmimai vyks VDU Botanikos sode, Ž. E. Žilibero g. 6, Kaunas.
-
„Augalų žavadienis“ sukvietė tūkstančius gamtos mylėtojų
Nustebino dalyvių gausa
Nuo pat ryto į VDU Kauno botanikos sodą iš visos Lietuvos plūdo tūkstančiai lankytojų. Jie prisijungė prie pasaulinės iniciatyvos ir šventė „Augalų žavadienį“ – žavėjosi augalais, lankėsi nemokamose ekskursijose, klausėsi poezijos ir muzikos garsų.
„Tikėjomės, kad ši šventė suburs daug žmonių, tačiau tokia gausa tikrai maloniai stebina. Ryte vykusioje eisenoje dalyvavo daugiau kaip tūkstantis lopšelių, darželių ir mokyklų auklėtinių bei juos lydėjusių asmenų. Mūsų siūlytos ekskursijos taip pat sulaukė didžiulio susidomėjimo – skaičiavome šimtus dalyvių. Na, o vakare visas sodas taip pat pilnas ant suoliukų sėdinčių, vaikštančių ir augalais besižavinčių vaikų, jų tėvų, senelių, jaunimo“, – pasakojo VDU Kauno botanikos sodo Paslaugų ir edukacijos skyriaus vadovė Kristina Mulevičienė.
Apdovanojo originaliausius dalyvius
Šventinėje „Augalų žavadienio“ eisenoje ne tik iš Kauno ir jo rajono, bet ir tolimesnių Lietuvos kampelių šiemet susirinko net 56 grupės. Visi šie augalų motyvais ir šypsenomis pasipuošę lopšelių, darželių, mokyklų atstovai žygiavo per botanikos sodą, susipažino su vėlyvojo pavasario žiedais ir žaliuojančiomis dendrologinėmis kolekcijomis. Jų pastangos dabintis augalų motyvais buvo įvertintos: originaliausių ir įspūdingiausių kostiumų konkurse buvo apdovanoti Šeduvos lopšelio-darželio ir Jonavos lopšelio-darželio „Dobilas“ auklėtiniai bei jų auklėtojai. Nugalėtojai pelnė edukacines programas. „Aš pasipuošiau moliūgo kostiumu. Labai mėgstu moliūgų pyragą“, – pasakojo konkurso nugalėtojas, jonaviškis šešiametis Jordanas. Gėlių kostiumais pasipuošę svečiai iš Šeduvos sakė, kad tokie renginiai labai reikalingi vaikams: jie stebėjosi ir džiaugėsi kostiumais, pamatė visus sužavėjusį didžiulį tulpyną, mielai dalyvavo šventiniame koncerte.
Į „Augalų žavadienio“ sceną lipę jaunieji atlikėjai ne tik šoko, dainavo, bet ir grojo kanklėmis, skandavo, deklamavo Henriko Radausko eiles. Rytinę renginio dalį vainikavo penktoji iš skroblų suformuoto vikšro Šimtakojo gimtadienio šventė ir didžiulis gėlėmis puoštas tortas.
Ekskursijos ir poezija
Dieną VDU Kauno botanikos sodas kvietė dalyvauti net septyniose ekskursijose. Jos siūlė susipažinti su daugiametėmis gėlėmis botanikos sodo kolekcijose; vaistinių ir prieskoninių augalų kolekcijomis; tulpių ir kitų svogūninių gėlių įvairove botanikos sode; medžių ir krūmų įvairove botanikos sode; uoginiais augalais botanikos sode; Lietuvos retaisiais augalais; kvietė į artimesnę pažintį su augalų sistematika. Lankytojai mielai naudojosi unikalia galimybe nemokamai praplėsti akiratį ir sužinoti gausybę iki šiol nežinotų faktų.
Eilės skambėjo ne tik rytinėje „Augalų žavadienio“ dalyje. Vakarėjant šalia vieno didžiausių Lietuvoje tulpynų, botanikos sodo saloje, vyko poezijos skaitymai. Čia skambėjo Monikos Bertašiūtės, Aisčio Žekevičiaus, Monikos Baltrušaitytės, Simono Buloto, Indrės Sekevičienės, Tado Greičiūno, Silvijos Gaškaitės ir Donato Nėniaus kūryba. Klausytis poezijos VDU Kauno botanikos sode kvietė kūrybinių iniciatyvių grupė „Poezijos katilas“.
Prisijungė visa Lietuva
VDU Kauno botanikos sodas švęsti „Augalų žavadienį“ skatino ir kitas įstaigas. Prisijungę prie iniciatyvos, augalais žavėtis kvietė ne tik didieji miestai, jų botanikos sodai, universitetai, regioniniai parkai, bet ir mažų miestelių mokyklos, lopšeliai, darželiai. Jų programos numatė bendruomenės šventes, kai kurie į žavėjimosi augalais renginius įtraukė ir plačiąją visuomenę.
VDU Kauno botanikos sode, kuris yra nacionalinis „Augalų žavadienio“ (“Fastination of Plants Day“) koordinatorius Lietuvoje, ši šventė švenčiama nuo 2012 m. „Augalų žavadienio“ tikslas – kuo daugiau žmonių visame pasaulyje paskatinti žavėtis augalais, kalbėti apie augalų reikšmę mūsų kasdienybėje. Šia proga visame pasaulyje organizuojami renginiai, paskaitos, mokymai, seminarai, spektakliai, parodos, koncertai, eisenos, pasirodymai, kurių metu visi kviečiami prisiminti augalus ir kalbėti apie jų svarbą.
Daugiau informacijos apie „Augalų žavadienį“ rasite čia.
-
Šalnos apkandžiojo Kauno botanikos sodo grožybes 1
„Kai kurios veislės lapai suglebo, aplaužyti, nes sniego buvo daug, tai svogūnėliai mažiau augs, o nuo tokio lapų pašalimo, manau, bus daugiau grybinių ligų, bus puvinių, o jeigu dar žada šaltas oras būti, tai nelabai padės mūsų gėlytėms“, – kalbėjo VDU botanikos sodo vyresn. botaninių kolekcijų kuratorė Rita Maršelienė.
Apšalo ir kiti augalai – kliuvo rododendrams, astilbėms, bijūnams ir narcizams, kai kurioms magnolijoms. Bet jiems pražydus, pasak botanikų, šalčio padariniai neturėtų matytis. O kai kuriems augalams tokios sąlygos kaip tik tiko – gavo papildomos drėgmės, neišdžiovino pavasario vėjas ir saulė.
„Anksčiau pražydusi astelabė, žvaigždinė magnolija gavo sniego ir šalčio ir dalis vainiklapių truputėlį parudavo, bet išsiskleidus grožis tikrai bus, o japoninė vėliau pradėjo skleistis, tai jai pasisekė labiau, panašu, kad ji ir sveika liko“, – pasakoja VDU botanikos sodo botaninių kolekcijų kuratorė, dendrologė Jolanta Šabūnaitė.
Jei šalčiai užsitęs, specialistai pataria augalus uždengti arba apsaugoti dūmų ir vandens garais.
„Visgi [reikėtų] ant viršaus plastikinę dėžutę uždėti ant jos – kelių sluoksnių agroplėvelę, ir kažkuo ją prispausti, nes augalai paaugę, tai jeigu dengsim agroplėvelę tiesiai ant augalų, užsnigs ant viršaus ir juos išlaužys“, – pataria R. Maršelienė.
Šiuo metu botanikos sode žydi maždaug 20 veislių ir rūšių tulpės. Gausiausiai – Kaufmano veislės ir hibridai. Tulpių žydėjimas įprastai skelbiamas balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje.