-
Kultūros ministras S. Kairys sako neplanuojantis atsistatydinti 22
„Prezidentas reaguoja į aktualijas, tai būtų keista, kad jis nereaguotų. O nepaisant, ar aš dirbsiu, nežinau, dieną, savaitę, mėnesį ar metus, aš tą savo darbą dirbsiu tikrai nuoširdžiai. Jaučiuosi pakankamai tvirtai“, – trečiadienį žurnalistams sakė S. Kairys.
„Neplanuoju“, – pridūrė jis, paklaustas, ar planuoja atsistatydinti.
G. Nausėda antradienį paragino premjerę Ingridą Šimonytę ir pačią Vyriausybę iki NATO Vilniaus viršūnių susitikimo apsispręsti dėl kai kurių Ministrų kabineto narių atsakomybės Seime žlugus iniciatyvai dėl pirmalaikių rinkimų bei premjerei pareiškus, kad dėl jos atsistatydinimo turi apsispręsti konservatorių prezidiumas.
O nepaisant, ar aš dirbsiu, nežinau, dieną, savaitę, mėnesį ar metus, aš tą savo darbą dirbsiu tikrai nuoširdžiai.
Seimas antradienį jau per pirmą balsavimą atmetė siūlymą rugsėjo 10 dieną rengti pirmalaikius Seimo rinkimus. Nutarimo projektą inicijavo Valdančioji Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), argumentuodami būtinybe perkrauti politinę sistemą.
Po Seimo sprendimo I. Šimonytė kalbėjo, jog anksčiau pasisakydama, kad atsistatydins Seime atmetus pirmalaikius rinkimus, leido sau „šiek tiek per daug“ ir sprendimą priims partijos prezidiumas.
Iki šiol premjerė ne kartą akcentavo, kad pirmalaikių rinkimų idėjai nesulaukus palaikymo, planuoja atsistatydinti.
Anot G. Nausėdos, atmesta pirmalaikių rinkimų idėja rodo, jog parlamentas „nusprendė, kad jis nežais pagal tas taisykles, kurias jam buvo mėginama primesti.“ Pasak jo, apsimesti, kad nieko neįvyko neleis Lietuvos rinkėjai, kurie „stebi šitą vaikų darželį.“
-
S. Kairys: kol vyksta diskusija dėl Vyriausybės likimo, asmeninių sprendimų nepriimsiu 5
Šalies vadovas S. Kairį, taip pat finansų ministrę Gintarę Skaistę paragino trauktis kilus abejonių dėl darbo Kauno taryboje metu panaudotų lėšų skaidrumo. Dėl šios priežasties kritikos taip pat sulaukusi švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė yra pateikusi premjerei prašymą atleisti iš pareigų.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis į tai reaguodamas penktadienį pareiškė šaukiantis partijos prezidiumą, kuriame be kitų klausimų bus svarstoma, ar Vyriausybė turėtų trauktis bei ar turėtų vykti išankstiniai Seimo rinkimai, nes, jo teigimu, keliamų skaidrumo standartų neatlaiko didžioji dalis šalies politikų.
Čia tikrai bus daug pokalbių su premjere ir Vyriausybėje, ir panašiai, tai kažko daugiau šita tema tikrai šiandien nepasakysiu.
„Matyt, čia dabar vyks daug diskusijų apie aukštus standartus. Ką tik irgi buvo spaudos konferencija kita, tai aš manau, kad dabar, kai tas toks klausimas tampa ir vyriausybiniu bendrąja prasme, ir partine prasme, ir koalicine, tai aš nuo kažkokių vertinimų norėčiau susilaikyti“, – paklaustas, ar neketina trauktis, žurnalistams penktadienį sakė S. Kairys.
„Čia tikrai bus daug pokalbių su premjere ir Vyriausybėje, ir panašiai, tai kažko daugiau šita tema tikrai šiandien nepasakysiu“, – pridūrė ministras.
Pasak jo, liberalai dar nediskutavo dėl G. Landsbergio pasiūlymų, tačiau, jo teigimu, „akivaizdu, kad tam tikras perkrovimas viena ar kita prasme, jis, matyt, irgi būtų kažkoks sprendimas“.
Praėjusią savaitę visuomenininkas Andrius Tapinas paviešino, kad J. Šiugždinienės išlaidos jai dirbant Kauno miesto savivaldybės tarybos nare 2019–2020 metais siekė 13,8 tūkst. eurų ir suabejojo, ar pinigai buvo panaudoti skaidriai.
BNS turimos politikų savivaldybei teiktos ataskaitos rodo, kad per maždaug šešerius su puse metų S. Kairio išlaidos taryboje sudarė 35,1 tūkst. eurų, o G. Skaistės per maždaug ketverius – 20,4 tūkst. eurų.
Visi ministrai teigia pinigus leidę darbo reikmėms, tačiau nevedę išlaidų apskaitos, kad galėtų jas pagrįsti.
-
S. Kairys: iniciatyva tikrinti ukrainiečių lietuvių kalbos žinias – abejotina 9
Taip ministras sureagavo į antradienį Valstybinės lietuvių kalbos inspekcijos paskelbtą ketinimą nuo 2024-ųjų kovo pradėti tikrinti, kaip šalyje dirbantys karo pabėgėliai iš Ukrainos moka lietuvių kalbą.
„Maža to, keista, kad Kultūros ministerijai pavaldi inspekcija ėmėsi abejotinos iniciatyvos aplenkdama pačią ministeriją. Kreiptasi į Seimo švietimo ir mokslo komitetą, tris ministerijas, bet Kultūros ministerijos tarp jų nėra. Gal kad mūsų pozicija šiuo klausimu yra iš anksto aiški ir nekvestionuojama?“ – klausimą asmeninėje feisbuko paskyroje kėlė S. Kairys.
Ministras rašė artimiausiu metu ketinantis šią temą aptarti su Valstybinės kalbos inspekcijos vadovu ir pasitikrinti, „ar tikrai suprantama situacija ir elgiamasi adekvačiai.“
Maža to, keista, kad Kultūros ministerijai pavaldi inspekcija ėmėsi abejotinos iniciatyvos aplenkdama pačią ministeriją.
Anot jo, ne valstybinė kalba dabar yra atsidūrusi pavojuje, o nuo karo bėgantis žmogus.
„Persekioti pabėgėlių dėl lietuvių kalbos nemokėjimo, sukelti jiems ir jų darbdaviams papildomo streso tikrai nėra tie tikslai, į kuriuos dabar turėtume susitelkti“, – rašė ministras.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė BNS sakė, kad inspekcijos siūlymas nėra savalaikis ir pridūrė abejojanti, ar iniciatyva yra adekvati vertinant laikinos apsaugos statuso turėtojų išskirtinumą.
„(...) tai, visų pirma, yra karo pabėgėliai, kurie bėga nuo karo, yra Lietuvoje laikinai ir čia mes kalbam apie tą kategoriją žmonių, kurie nepriklauso nuo jokių socialinių išmokų, nuo žmonių gerovės, bet jie eina dirbti, užsidirba patys sau pragyvenimui, savo išlaidoms pagrindinėms, ir tuos žmones mes dabar imamės staiga grasinti, kontroliuoti dėl lietuvių kalbos mokėjimo“, – sakė M. Navickienė.
Ministrė priminė, kad ukrainiečiai mokosi lietuvių kalbos – praėjusiais metais beveik pustrečio tūkstančio jų tai darė savivaldybėse.
„Jeigu jiems tie įgūdžiai reikalingi darbe, jeigu darbdavys nori užtikrinti, kad paslauga būtų teikiama kokybiškai, tai jie savaime susireguliuoja, kad kalbos įgūdžiai būtų atspindėti aptarnaujant klientus ir čia dabar įsikišinėti Valstybinei kalbos komisijai – aš tikrai nematau jokio didelio pagrindo“, – kalbėjo ji.
Tuo metu dokumento kopija antradienį feisbuke pasidalijusi ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė Valstybinę lietuvių kalbos inspekciją kaltino empatijos stoka ir žadėjo stabdyti „karo pabėgėlių ir juos įdarbinusių įmonių persekiojimą“.
Kovo 16 dieną Valstybinė lietuvių kalbos inspekcija dėl iniciatyvos išsiuntė raštą Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkui bei dar trims ministerijoms – Švietimo, mokslo ir sporto, Socialinės apsaugos ir darbo bei Ekonomikos ir inovacijų.
Valstybinės lietuvių kalbos inspekcijos viršininkas Audrius Valotka BNS teigė, kad tai padaryta siekiant išvengti galinčios susidaryti „keistos sociolingvistinės situacijos“ bei siekiant užtikrinti galimybes ukrainiečiams mokytis lietuvių kalbos.
-
S. Kairys apie naująjį Kauno taurą: jei tai tiesa, tai yra pats didžiausias absurdas 309
Tuo metu Kauno savivaldybės atstovai atkerta, kad skulptūra suplanuota daugiau nei prieš metus ir yra originalus kūrinys, ji yra programos, kuria rūpinosi ir pats Kauno mero komandoje dirbęs S. Kairys, dalis.
„Kaunas sublizgėjo. Kai pasaulis mini metus nuo karo Ukrainoje pradžios, kai lietuviai vakar visą vakarą demonstravo solidarumą ir neįtikėtiną susitelkimą akcijoje RADAROM, mano mylimas Kaunas pasistatė taurą, tarsi brolį dvynį iš Krasnodaro (tiesa, ten projektas dar nerealizuotas). Būtent vasario 24-ąją. Simboliška“, – feisbuke šeštadienį rašė ministras.
„Jei tai tiesa, ką matau socialiniuose tinkluose, tai yra pats didžiausias absurdas, koks tik begali būti. Gyvenimas tarsi kitoje realybėje, be jokio konteksto, be jokios empatijos“, – pridūrė jis.
Kultūros ministrui galiu tik mandagiai priminti, kad dar ne taip seniai dirbdamas Kauno miesto mero patarėju, jis pats labai artimai buvo susijęs su programa „Kauno akcentai“.
Tuo metu Kauno mero Visvaldo Matijošaičio atstovas Tomas Jarusevičius BNS tvirtino, kad skulptūrą sukūręs menininkas Tadas Vosylius paraišką kūriniui teikė dar prieš metus. Rusijos žiniasklaida apie planus statyti minimą panašią skulptūrą Krasnodare minėjo 2019 metais.
„Kas nori Kauną šiuo atveju kopijuoti ar atkartoti – čia jau jų reikalai, bet Kaunas tiesiog įgyvendino vieną iš akcentų, ir tokių akcentų yra dešimtys“, – pabrėžė jis.
T. Jarusevičius taip pat priminė, kad prieš ateidamas į ministeriją pats S. Kairys buvo V. Matijošaičio patarėju ir buvo „labai artimai susijęs“ su programa „Kauno akcentai“, skirta tokių projektų įgyvendinimui.
„Kultūros ministrui galiu tik mandagiai priminti, kad dar ne taip seniai dirbdamas Kauno miesto mero patarėju, jis pats labai artimai buvo susijęs su programa „Kauno akcentai“, kuri skirta įgyvendinti menininkų idėjas. Kaip tik viena tų idėjų ir yra būtent šis Kauno simbolis – Tauro skulptūra“, – BNS sakė jis.
Kauno savivaldybė penktadienį skelbė, kad apie 8 metrų ilgio ir 7 metrų aukščio naujasis Kauno akcentas iškilo Muravos sankryžos prieigose, ties įvažiavimu į miestą.
Kauno meras Visvaldas Matijošaitis tvirtino, kad šis simbolis papildys jau penkerius metus prie Kauno pilies stovintį valstybės simbolį – Vytį, vaizduojanti karį ant žirgo.
„Atėjo laikas stipriau pristatyti ir Kauno simbolį – Taurą. Jis turi puikuotis ne vien herbe, bet ir mūsų miesto erdvėse. Kaunui jau 615 metų – jis tikrai vertas tokio solidaus ženklo“, – pranešime cituojamas Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.
Nerūdijančio veidrodinio plieno skulptūrą su auksuotu kryžiumi sukūrė menininkas Tadas Vosylius.